انجمن تخصصی ماه من

علم نجوم در قرن 21

سال نورییک سال نوری یعنی مسافت پیموده شده توسط نور در یک سال.

مقدمه

مسافتهای کوتاه مانند طول و عرض یک کتاب را برحسب سانتیمتر یا اینچ اندازه می گیرند؛ مسافتهای بلندتر را برحسب متر یا فوت می‌سنجند؛ و مسافتهای باز هم بزرگتر را با کیلومتر یا مایل اندازه می‌گیرند. اما مسافتهای میلیارد یا تریلیونها کیلومتر را نمی‌توان بر حسب این واحدها اندازه گرفت. برای اندازه گیری این مسافتها ، ما به واحد کاملا متفاوتی نیاز داریم. سال نوری در واقع واحد طول مورد استفاده برای مسافتهای زیاد بین کره زمین و ستارگان است. img/daneshnameh_up/e/e2/lightyear.gif

سرعت نور

نور با سرعت 300 هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند. در این سرعتها نور مسافتی برابر با 18 میلیون کیلومتر را در دقیقه طی می‌نماید. این مسافت را دقیقه نوری می‌نامند. وقتی که می‌گوییم یک جرم آسمانی بخصوص ، در فاصله یک دقیقه نوری ما قرار دارد، این بدان معناست که آن جرم در فاصله 18 میلیون کیلومتری زمین واقع شده است. مثلا فاصله خورشید از کره زمین 8 دقیقه و 30 ثانیه نوری می‌باشد. این عدد نشان می‌دهد که فاصله خورشید از زمین 150 میلیون کیلومتر است.

مسافت طی شده توسط نور در یک سال ، 90460000000000 کیلومتر است. بطور خلاصه می‌توان گفت که این فاصله 46/9 میلیون میلیون یا 1012 × 9.46 کیلومتر است. این مسافت را یک سال نوری می‌نامند. فاصله کره ماه از زمین ، برحسب این واحد ، 25/1 ثانیه نوری است. نزدیکترین ستاره به زمین ، پرکسیما سنتوری در فاصله 25/4 سال نوری قرار دارد. این بدان معناست که اگر با هواپیمایی که با سرعت 300 هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند پرواز کنیم، 25/4 سال طول می‌کشد تا به این ستاره برسیم (چنین سرعتی در عالم واقع امکان پذیر نیست). این ستاره فقط در نیمکره جنوبی قابل مشاهده است. نزدیکترین ستاره قابل رؤیت در نیمکره شمالی ، سیروس است که فاصله آن از کره زمین 8/8 سال نوری است. 

سال نوری چگونه اندازه گیری شد؟!

برای اندازه گیری سرعت نور قطعا باید از روشهای ابتکاری استفاده کرد، چرا که آزمایشگاهی که حتی بتوان در آن سرعت نور را در یک ثانیه بدست آو.رد، باید لااقل 108 × 3 کیلومتر طول داشته باشد. اولین بار یک ستاره شناس دانمارکی به نام اولاس رومر Olaus Roemer این کار را انجام داد. او دریافت که خسوفیکی از اقمار سیاره مشتری همچنان که زمین در مدار خود از خورشید دور می‌شود، ادامه می‌یابد. سپس ، وقتی که زمین به وضع اول خود بازگشت دو مرتبه خسوف رؤیت می‌شود. اختلاف زمانی که پدیده تقریبا 17 دقیقه بود و از روی آن بسادگی می‌شد تخمین زد که نور برای عبور از قطر مدار زمین چقدر وقت صرف کرده است. نتیجه این آزمایش با توجه به اینکه او می‌دانست این فاصله تقریبا 6/297 کیلومتر است این شد که سرعت نور به آسانی بدست آمد. البته برای محاسبه دقیق سرعت نور بعدها روشهای بسیار دقیقتری بکار گرفته شد که در نتیجه سرعت نور به میزان بسیار دقیقتری بدست آمد. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:32  توسط saman mahdanian  | 

کهکشان راه شیری


 

مقدمه

در شبی تاریک و صاف ، ستارگان چنان می‌درخشند که گویی می‌توان با دست آنها را لمس کرد. در واقع بیشتر ستارگان قابل دید برای چشم غیر مسلح ، در محدوده یک هزار سال نوری واقع هستند. گذشته از ستارگان چشمک زن ، نواری مه مانند و کم نور در سرتاسر آسمان کشیده شده است که به آن راه شیری می‌گوییم. این مه حفره فام ، دهها هزار سال نوری با ما فاصله دارد. با دوربین دو چشمی یا تلسکوپ کوچک ، به صورت اجتماع انبوهی از هزاران هزار ستاره کم نور دیده می‌شود. گرچه این ستارگان بسیار دور دست هستند، ولی مجموع نور آنها را می‌توان با چشم دید. 

مشخصات کهکشان راه شیری

کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود 500 میلیارد ستاره است. این کهکشان حدود 10 میلیارد سال پیش ، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت. در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری هسته‌ای کروی قرار دارد که ممکن است شامل یک حفره سیاه نیز باشد. هسته توسط گروهی از دنباله‌های مارپیچی در برگرفته شده است. این دنباله‌ها از ستاره‌های فروزان تازه شکل یافته تشکیل شده‌اند. هسته و قرص کهکشان با هاله‌ای از ستاره‌هایی با طول عمر بسیار زیاد ، در بر گرفته شده‌اند.

قطر هسته یک کهکشان در حدود 10000 سال نوری است. قسمت احاطه کننده هسته دارای قطری برابر با 100000 سال نوری و ضخامتی برابر با 1000 سال نوری است . هاله کهکشان دارای قطری تا 50000 سال نوری است. منظومه شمسی (شامل ابر اوپتیک-اورت) با عرضی برابر با سه سال نوری نسبتا کوچک به نظر می‌رسد. خورشید با سرعتی حدود 220 کیلومتر (135 مایل) در ثانیه ، مرکز کهکشان را در مدت زمانی حدود 250 میلیون سال دور می‌زند. تا کنون خورشید 15 تا 20 دور به گرد هسته کهکشان چرخیده است. 
گذر صورتهای فلکی از راه شیری

بیرون از راستای راه شیری تعداد بسیار کمی ستاره کم نور وجود دارد. بطوری که درخشش مبهمی نیز از آنها آشکار نمی‌شود. به علت آنکه راه شیری دایره کاملی در سرتاسر آسمان تشکیل می‌دهد، در هر نقطه روی زمین می‌توان بخشهایی از آن را دید. چند صورت فلکی مهم که راه شیری از میانشان می‌گذرد، شامل ذات الکرسی ، پرساوس ، ممسک الاعنه (ارابه ران) ، تکشاخ ، بادبان ، صلیب ، عقرب ، قوس ، دلو و دجاجه است. 

فراوانی میدان ستاره

انبوهترین میدان ستاره‌ای ، در راه شیری جنوبی قرار دارد که منظر زیبایی در آسیای جنوبی و آفریقایی جنوبی بوجود می‌آورد. برای رصد کنندگان واقع در نیمکره شمالی ، بهترین حالت راه شیری اواخر تابستان دیده می‌شود. هنگامی که دجاجه را بتوان در بالای سر دید. 

ماهیت راه شیری

ما منظره کهکشان عظیم و پرستاره‌ای را که درون آن زندگی می‌کنیم، به صورت راه شیری می‌بینیم. در کهکشان ما ، احتمالا صد هزار میلیون ستاره وجود دارد. ما در میان این کهکشان هستیم و به همین دلیل نمی‌توانیم شکل کلی آن را به آسانی تجسم کنیم. در واقع ، کهکشان راه شیری ، شبیه یک چرخ فلک غول پیکر است و دو بازوی پرستاره دارد، که چندین بار به دور بخش مرکزی پیچیده‌اند. طول کهکشان ما 100000 سال نوری است. 30000 سال طول می‌کشد تا یک پیام رادیویی از زمین به مرکز آن برسد. اگر ستارگان کهکشان را با سرعت سه ستاره در یک ثانیه بشماریم، هزار سال طول می‌کشد. 

قسمت نورانی راه شیری

روشن ترین بخش راه شیری در صورت فلکی قوس است. تلسکوپهای رادیویی فروسرخ ، علامتهای پرقدرتی از این منطقه آشکار می‌کنند. شاید درمرکز بیظلم کهکشان ما ، یعنی نقطه‌ای در راستای صورت فلکی قوس ، سیاهچاله بسیار بزرگی وجود داشته باشد که آزادانه ستارگان و سیاره‌ها را می‌بلعد و توده انبوهی از آنها را در کنار هم جمع می‌کند. 
img/daneshnameh_up/4/4e/Milkyway.jpg
عکس اشعه X از کهکشان راه شیری توسط ناسا

تغییر صورتهای فلکی

چرخش آرام کهکشان ما که در آن بخشهای مرکزی پیوسته از قسمتهای بیرونی پیشی می‌گیرند، به این معنی است که ستارگان نیز بطور مداوم در پهنه آسمان حرکت می‌کنند. در چند میلیون سال آینده ، منظره صورتهای فلکی در نتیجه این حرکت بی وقفه ستارگان تغییر حالت خواهد داد. 

مباحث مرتبط با عنوان


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:29  توسط saman mahdanian  | 

آشنایی با منظومه شمسی

آشنایی با منظومه شمسی

دانش > فضا  - همشهری آنلاین:
نگاهی اجمالی به سیارات منظومه شمسی 

تیر یا عطاردتعریف جدید سیاره نیروی جاذبه را یک عامل تعیین‌کننده می‌داند. جاذبه در صورت وجود میزان معینی از جرم باعث گرد شدن سیاراتی مانند عطارد می‌شود.

تیر یا عطارد

 یک جرم آسمانی برای آنکه سیاره باشد باید مداری به دور یک ستاره داشته باشد نه آنکه به دور یک سیاره دیگر بچرخد.عطارد یک سیاره خاکی یا صخره‌ای است. قطر آن 5600 کیلومتر است و کوچکترین عضو گروه سیارات صخره‌ای داخلی است.

ناهید یا زهره

ناهید یا زهرهقطر این سیاره خاکی 13913 کیلومتر است و به خاطر داشتن سطحی سوزان ناشی از اثر گلخانه‌ای مهارنشدنی معروف است ابرهای غلیظی تمام سطح زهره را پنهان می‌کنند.

زمین

زمین قطر کره زمین14663 کیلومتر است و بزرگترین سیاره خاکی شناخته‌شده محسوب می‌شود. برخی از ستاره‌شناسان معتقدند که دست کم یک جرم به بزرگی کره زمین ممکن است در بخش بیرونی منظومه شمسی وجود داشته باشد.

بهرام یا مریخ

بهرام یا مریخ
 مریخ تنها سیاره منظومه شمسی غیر از زمین است که بیشترین احتمال داشتن حیات را دارد. قطر مریخ 7801 کیلومتر است.

سرس

سرس
اولین سیارک منظومه شمسی سرس در سال 1801 کشف شد.سرس با قطر1073 کیلومتر یک پنجم قطر عطارد را دارد. تعریف  جدید پس از بیش از دویست سال دوباره عنوان سیاره را به آن می‌دهد. اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی پیشنهاد می‌کند که آن را یک سیاره کوتوله بنامند. چند سیارک دیگر ممکن است پس از پژوهش‌های بیشتر در گروه سیارات قرار گیرند.

برجیس یا مشتری

برجیس یا مشتری
مشتری بزرگنرین سیاره منظومه شمسی به غول گازی معروف است. مشتر ی با قطر 164150 کیلومتریش، 11.2 برابر قطر زمین،317.8 برابر جرم زمین را دارد. برخی سیارات به دور ستاره‌های دیگر جرمی از این هم بیشتر دارند.

کیوان یا زحل

کیوان یا زحل
این سیاره حلقه دار 138565کیلومتر قطر دارد که 9.4 برابر قطر زمین است. جرم زحل 95 برابر جرم زمین است.

اورانوس
اورانوس که معمولا در رده غول‌های گازی قرار می‌گیرد، در واقع عمدتا از گازهای منجمد تشکیل شده است.قطر اورانوس 58761 کیلومتر است که 4.1 برابر قطر کره زمین است.

نپتون

نپتونسیاره یخ زده  نپتون با قطری برابر  56933 کیلومتر 3.9 برابر کره زمین است. تکنولوژی‌های جدید اخیرا این امکان را به ستاره‌شناسان داده است که  سیاراتی به این کوچکی را در اطراف ستاره‌های دیگر هم شناسایی کنند.

پلوتو

پلوتو این سیاره که آغازگر این همه بحث درباره تعریف سیاره بوده است اکنون اولین عضو گروه "پلوتینو" ، طبقه جدیدی از سیارات کوچک ماورای نپتون است که در مدارهایی غیرعادی به دور خورشید می‌چرخند. پلوتو 2645 کیلومتر قطر دارد – حدود 18 درصد قطر زمین- و جرمش تنها یک پنجم کره زمین است.

چارون

چارونچارون که مدت‌ها قمر پلوتو شمرده می‌شد، بزرگترین قمر منظومه شمسی نسبت به جرمی ‌است که به دور آن می‌چرخد. مرکز مداری این سیستم دو جرمی - پلوتو و چارون-  در فضای بین آن دو قرار دارد، بنابراین تعریف جدید انها را یک سیستم دوسیاره‌ای می‌نامد.

زنا

زینااین جرم که اغلب آن را زینا می‌نامند بعدها یک نام رسمی خواه داشت. زینا با تعریف جدید دورترین سیاره منظومه شمسی ماست. این جرم با خطای 111 کیلومتر، 2756 کیلومتر قطر دارد که تقریب معدل قطر پلوتو است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:27  توسط saman mahdanian  | 

عاملين نجات مأموريت آپولو 13


عاملين نجات مأموريت آپولو 13


 

نويسنده:ننسي اَتکينسون
ترجمه:شادي حامدي آزاد 
در اين مقاله، اصلي ترين عواملي که باعث نجات يافتن فضانوردان مأموريت آپولو 13 شدند از زبان يکي از مسؤولان مرکز فضايي جانسون شرح داده مي شوند؛ عواملي که برخي از آن ها کاملاً بر حسب اتفاق رخ دادند و به معجزه شبيه بودند!

فيلم هاليوودي
 

در فيلمي هاليوودي سه فضانورد از سانحه اي فضايي نجات مي يابند و حالا زندگي شان در دستان افرادي است که در مرکز کنترل مأموريت در ناسا شب و روز براي سالم بازگرداندن آن ها به خانه تلاش مي کنند.
شايد تصور کنيد درباره ي فيلم آپولو 13 ران هاوارد محصول 1374/1995 صحبت مي کنم.اما در واقع منظورم فيلم رهاشده (Marooned)محصول سال 1969/1348 است.وودفيل مي گويد:«ارتباط بين وقايع اين فيلم و حوادثي که در مأموريت آپولو 13 رخ داد غريب بود.»البته اين فيلم نه بر اساس رويدادي واقعي بلکه بر اساس رماني به همين نام نوشته ي مارتين کيدن ساخته شد که در سال 1969/1343 منتشر شده بود.داستان در رمان درباره ي يک فضانورد گيرافتاده در کپسولي شبيه فضاپيماهاي مرکوري بود، اما در فيلم طوري وقايع تغيير کردند که بسيار شبيه اتفاقات مأموريت آپولو 13 شد.
اما اکران اين فيلم هم زمان شده بود با حادثه ي آپولو 13 و جالب اينجاست که برخي از مهندسان و کارشناسان مرکز کنترل درست شب پيش از اين حادثه براي ديدن فيلم رهاشده به سينما رفته بودند!به نظر مي رسد که ديدن فيلم باعث شده بود که کارشناسان خيلي زود براي مشکل شارژ مجدد باتري هاي ماژول فرماندهي به تنيجه برسند.زيرا در فيلم هم فضانوردان مي بايست باتري هاي اضطراري فضاپيما را شارژ مي کردند.
وودفيل همچنين فهرستي از ديگر شباهت هاي فيلم رهاشده و مأموريت آپولو 13 تهيه کرده است:
*استفاده از دستگاه شبيه ساز بسيار شبيه به چيزي است که در عمليات نجات آپولو 13 هم استفاده شد.
*شخصيت گرگوري يک در فيلم اعلام مي کند که:«از تمام ظرفيت هاي ناسا و منابع صنعتي تا بيشترين حد ممکن استفاده کرديم.» درست همان طور که در حادثه اي آپولو 13 رخ داد.
*کنفرانس رسانه هاي برگزار شده در فيلم بسيار شبيه واقعيت آپولو 13 بود.
*فضانوردان فيلم رهاشده هم مانند فضانوردان آپولو13به اشتباه تصور مي کردند که فضاپيماي شان با شهاب واره اي سرگردان در فضا برخورد کرده باشد.
*توفاني مسير نجات را تهديد کرد، همان طور که در ماجراي آپولو 13 اتفاق افتاد و جالب اينکه هواشناس فيلم هم مسير توفان را اشتباه پيش بيني کرد؛ درست مانند هواشناسان در مرکز کنترل مأموريت آپولو 13.
*فرمانده هر دو مأموريت در فيلم و در واقعيت جيم نام داشت!
*نحوه ي برخورد فيلم با مسئله ي تمام شدن منابع غذايي خيلي شبيه رفتار فضانوردان آپولو 13 بود.
*پزشکان در فيلم از کم خوابي فضانوردان نگران بودند؛ درست مانند پزشکان در ماجراي آپولو 13.

قرار ملاقات در مدار ماه
 

سفر به ماه گام بزرگي بود، چراکه تا پيش از تحقق آن خيلي ها فکر مي کردند شدني نيست.در ابتدا بسياري از دانشمندان و مهندسان نقشه هاي بزرگي براي موشک هاي عظيمي داشتند که در داستان هاي علمي-تخيلي وصف شده بودند:فضاپيمايي يک تکه که از زمين بلند مي شد، روي ماه فرود مي آمد، و توانايي بلندشدن از روي ماه را هم داشت.اما برخي ديگر از مهندسان موشک سازي فکرهاي ديگري داشتند و همين منجر به بحث هاي شديدي شده بود.روشي که سرانجام براي رفتن به ماه انتخاب شد، مه نشين مجزا و کوچکي داشت.همين تصميم در عمليات نجات آپولو 13 به کار آمد.
براي رسيدن به ماه سه روش وجود داشت.روش نخست حالت فرود مستقيم (DAM)نام داشت که در آن از يک موشک عظيم-معروف به موشک سري نُوا-براي رفتن به سوي ماه، فرود بر آن، و بلندشدن از سطحش استفاده مي شد.روش دوم قرار ملاقات در مدار زمين (EOR)نام داشت که در آن دو موشک، نه به بزرگي موشک هاي ساترن 5، از روي زمين بلند مي شدند و به مدار زمين مي رفتند.در اين روش، موشک اول فضاپيماي آپولو را به همراه فضانوردانش به مدار زمين مي برد و موشک دوم سوخت اضافه را به مدار مي برد و در آنجا به آپولو منتقل مي کرد و سپس فضاپيما به سوي ماه رهسپار مي شد.روش سوم قرار ملاقات در مدار ماه (LOR)نام داشت که در آن فقط از يک موشک سه مرحله اي ساترن 5 استفاده مي شد و فضاپيماي آپولو به دو بخش ماژول فرماندهي و سرويس (CSM)و ماژول مه نشين (LM)تقسيم مي شد.اين گزينه آخرين انتخاب بود.
گزينه ي قرار ملاقات در مدار زمين خيلي زود کنار گذاشته شد، چون خطرات و هزينه هاي پرتاب دو موشک هم زمان و ملاقات آن ها با هم در مدار زمين بسيار زياد بود.شوروي ها گزينه ي فرود مستقيم را براي رسيدن به ماه انتخاب کرده بودند و گزينه ي ناسا هم در ابتدا همان بود.اما موشک N-1 شوروي دوبار در سال 1969/1348 روي سکو و حين پرتاب منفجر شد.به نظر مي رسيد که پرتاب چنين موشک عظيمي خيلي پيچيده باشد.اما طرح آخر، که در آن فضاپيما به دو بخش تقسيم مي شد، باعث بهره بردن از گرانش کم ماه در هنگام بلندشدن از سطح آن بود.بخش مَه نشين را مي شد خيلي کوچک و سبک طراحي کرد و به اين ترتيب از حجم، ميزان سوخت و پيشران لازم کاست.
پس ازانفجار درمخزن اکسيژن آپولو 13،مه نشين آکواريوس مانند قايق نجاتي در فضا نقشي دور از ذهن در نجات فضانوردان بازي کرد. فقط فرض کنيد که از روش فرود مستقيم استفاده مي شد.آنگاه پس از انفجار،با تمام شدن منابع غذايي و باتري ها،فضانوردان دوام نمي آوردند و بازگشت شان به زمين همراه کل فضاپيما به صورتي آتشين اتفاق مي افتاد.آنگاه فضاپيما، نه قايق نجات بلکه تابوت فضانوردان مي شد!

گروه هدايت مأموريت
 

شايد عبارت «آخرين اما نه کم اهميت ترين»هيچ کجا به اندازه ي اينجا مناسب نباشد.با اين که اين آخرين عامل است، مي توان گفت که در عين حال مهم ترين هم هست، هرگاه فضانوردان آپولو 13 درباره ي نجات شان صحبت مي کنند با احترام و سپاس از کارکنان زميني ناسا ياد مي کنند که در اين نجات سهم داشتند.
البته اين احترام و سپاس از سوي تمام مردم آمريکا براي آن ها بوده است و آن ها به پاس خدمات شان از رييس جمهور وقت ايالات متحده نشان آزادي دريافت کردند.ريچارد نيکسون، در هنگام اهداي اين نشان گفت:«ما معمولا از معجزات علمي حرف مي زنيم و فراموش مي کنيم که آن ها هميشه هم معجزه نيستند بلکه حاصل کار سخت در ساعت هاي طولاني همراه با هوش و درايت اند.مردان و زنان گروه مأموريت آپولو 13 روي زمين موجب همين معجزه شدند و واقعه اي بالقوه هولناک و تلخ را به يکي از نمايشي ترين عمليات نجات تاريخ تبديل کردند.سال ها برنامه ريزي و کار باعث نجات بود».
لبته وودفيل به درستي بر اين باور است که اين موفقيت فقط هم حاصل کار آن هايي نيست که نام شان در جايزه آمده است:«صدها نفر ديگر هم پشت اين ماجرا بودند که ديده نشدند اما سهم شان بزرگ بود.مي توان فهرست بلند بالاتري از کارهاي آن ها تهيه کرد که اگر هر کدام انجام نمي شد يا اشتباهي انجام مي شد ممکن بود منجر به فاجعه شود.البته از آنجايي که اين واقعه مربوط به 40 سال پيش است بسياري از اين مردان و زنان امروز در ميان ما نيستند.اما بي شک همه ي آن ها در زمان درست و در مکان درست بودند و برخي تصميم هاي آن ها در سال ها پيش از اين مأموريت نتايجي داشت که بعدها منجر به نجات اين مأموريت از فاجعه شد.» 
منبع:نجوم شماره205
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:19  توسط saman mahdanian  | 

کاوشگر ویجر

مقدمه

دو کاوشگر ویجر که در سال 1977 به فضا پرتاب شدند با موفقیت مأموریت کاوش مشتری ٬ زحل٬ سیاره اورانوس و نپتون را تا انتهای حوزه 
سیارات منظومه شمسی انجام دادند. ویجر 1و 2 بسوی مشتری و زحل رفتند و سپس ویجر 2 به تنهایی سفرش را به اورانوس و نپتون ادامه داد. کاوشگرها تصاویر مفصلی از سیارات حلقه‌ها و اقمارشان ارسال نمودند و قمرها و حلقه‌های تازه‌ای در هر سیاره کشف کردند. سفر پیچیده ویجر 2 تنها به این علت امکان پذیر شد که به هنگام پرتاب تمام سیارات گازی بزرگ به شیوه‌ای منظم شدند که کاوشگر بعد از عبور از هر سیاره در مدار سیاره دیگری قرار می‌گرفت. این منظم شدن سیارات خارجی دیگر تا سال 2155 اتفاق نمی‌افتد، به هنگام ملاقات با هر سیاره سفینه از جاذبه هر کدام از آن غولهای گازی برای افزایش سرعت و قرار گرفتن در مسیر سیاره بعدی استفاده می‌کرد. 
img/daneshnameh_up/6/6e/Voyjer.jpg
این کاوشگر بخاطر فاصله‌اش
از خورشید بیشتر از پیل هسته‌ای استفاده
کرد تا صفحه خورشیدی.

اطلاعات کلی در مورد کاوشگرها

کاوشگر ویجر 1 در 5 دسامبر سال 1977 میلادی توسط ایالات متحده برای کاوش و بررسی دقیق سیارات گازی مشتری ، زحل و فضای ژرف فراتر از آنها به فضا پرتاب شد. این کاوشگر در تاریخ 5 مارس 1979 به نزدیک ترین فاصله خود نسبت به مشتری رسید و پس از بررسی و ارسال داده‌هایی بسیار ارزشمند و بنیادین از این سیاره به زمین ، بسوی سیاره زحل پیش رفت و پس از گذر از این سیاره در 12 نوامبر 1980 به ورای منظومه شمسی و فضای بیکران بین ستاره‌ای پیش رفت تا سفر بی پایان خود را ادامه دهد. کاوشگر ویجر 2 در تاریخ 25 آگوست1977(این بار برای کاوش و بررسی دقیق تر تمامی سیارات گازی منظومه شمسی ، مشتری ،زحل ، اورانوس و نپتون) به فضا پرتاب شد و پس از گذر از سیاره مشتری و زحل به ترتیب در تاریخ 9 ژوئیه 1979 و 25 آگوست 1981 خود را به سیاره اورانوس در24 ژانویه 1986 رساند و پس از عبور از سیاره نپتون در 25 آگوست سال 1989 همانند ویجر1 سفر خود را بسوی ژرفای فضا در پیش گرفت.

داده‌های بسیار ارزشمندی که این دو کاوشگر در مأموریت موفقشان ، در اختیار دانشمندان قرار دادند، پایه گذار بخش نوینی از دیتاها و کاوشهای ما پیرامون سیارات گازی منظومه شمسی بوده است، بطوری که می‌توان این دو کاوشگر را پیشگام این عرصه نوین دانست. 

مأموریتها و نتایج کشفیات

کاوشگرها به بررسی دقیق سیارات گازی ، اقمارشان ، میدان مغناطیسی و جاذبه آن ، محاسبه دقیق گرانش و همچنین حلقه‌های زحل و اورانوس پرداختند. از دیگر ویژگیهای این مأموریت ، کشف تقریبا 24 قمر برای سیارات گازی بود. علاوه بر این دانشمندان به یاری داده‌های ارسالی این دو کاوشگر ، به شواهدی دال بر وجود فعالیتهای آتشفشانی (شبیه ساختارهای زمینی) در دو قمر مشتری ، همچنین آب فشانهای یخی تریتون بزرگترین قمر نپتون پی بردند. همچنین کشف تعداد زیادی از حفره‌های موجود بر روی اقمار سیارات که حاصل برخورد بسیار شدید دنباله‌دارها و شهاب سنگها بود از دیگر اکتشافات این کاوشگرها بود. دانشمندان با در نظر گرفتن دیتاهای ارسالی توسط ویجرها توانستند: جرم و چگالی بیش از 17 قمر را محاسبه نمایند و همچنین ساختارهای بنیادی اجزای تشکیل دهنده جو تیتان ، قمر زحل با جوی بسیار رقیق و اسرار آمیز (تا پیش از مأموریت فضاپیمای کاسینی و کاوشگر هویگنس) را تعیین نمایند. 

ابزارهای حامل کاوشگرها

این دو کاوشگر همراه خود ابزارهای بسیار دقیق پژوهشی حمل می‌کردند. از جمله این ابزار آلات می‌توان به ابزاری برای اندازه گیری دقیق میدان الکتریکی (میزان توان یا قدرت ، شکل و جهت آن در سیاره ، همچنین بررسی امواج موجود در پلاسما در میدان الکتریکی (پلاسما ماده‌ای است که از ذرات باردار پر انرژی اتم مانند الکترون تشکیل شده است، اما این ذرات خود جزء اتم نیستند) اشاره کرد. علاوه بر موارد ذکر شده 5 ابزار پژوهشی به بررسی و اندازه گیری امواج فرابنفش ، امواج مرئی ، فرو سرخ و امواجهای رادیویی (در طول موجهای مختلف) که توسط سیارات ، اقمار و حلقه‌هایشان تولید می‌شد، پرداخت.

کاوشگر ویجر2 علاوه بر ابزار آلاتی مشابه ویجر1 ، لوحی از طلا که در آن فرازهایی از تمدن ما به زبان ریاضی (تمدن) حک شده است، همچنین تصویری از دو انسان (زن و مرد) با چهره‌ای خندان به همراه جایگاه زمین در منظومه شمسی و کهکشان راه شیری را با خور حمل می‌کند. تا شاید روزی توسط تمدنی فرا زمینی مورد بازدید قرار گیرد. فرستنده و گیرنده‌های رادیویی و همچنین سایر ابزار آلات پژوهشی این دو کاوشگر تا سال 2000 میلادی به خوبی فعال بود. اما به مراتب با زیاد شدن فاصله آنها با سیاره زمین ، این امواج مدت زمان بسیاری را باید طی کنند تا به زمین برسند، به همین دلیل در طی این فاصله دچار افت کیفیت می‌شوند و به صورت پالسهای بسیار ضعیف در زمین دریافت می‌شوند. دانشمندان تخمین می‌زنند که نزدیکترین فاصله مرز خورشیدی (هلیو پوز) تا خورشید (فضای تحت تأثیر خورشید و فضای بین ستاره‌ای) در حدود 15 میلیارد کیلومتر باشد. 

شگفت انگیزترین پدیده سفر کاوشگرها

از شگفت انگیزترین پدیده‌هایی که در طی این سفر اکتشافی اتفاق افتاد، ایجاد اختلال در ارتباط بین کاوشگرها و زمین در هنگام عبور این دو فضاپیما از پشت سیاره‌ها است، به عبارت دیگر این امواج رادیویی (شامل دیتاهایی پیرامون ساختار سیارات) بعد از ارسال توسط کاوشگرها توسط اتمسفر سیارات و برخی از حلقه‌ها بلوکه می‌شد. در محدوده خارجی سیارات منظومه شمسی نور خورشید آنقدر ضعیف بود که نمی توانست نیروی کاوشگری های ویجر را تأمین کند در عوض آنها به مولدهای گرمایی رادیو اکتیو برق تولید می کردند علایم رادیویی ویجر 2 از نپتون آنقدر ضعیف بود که باید آنتن گیرنده زمینی بهتلسکوپ رادیویی مجموعه بسیار بزرگ در نیومکزیکوی آمریکا متصل می شد. 
پیش بینی می‌شود کاوشگر ویجر1 تا سال 2015 از منطقه تحت جاذبه خورشید (هلیو پوز) خارج شده و سفر خود را در فضای بین ستاره‌ای ادامه خواهد داد. ویجر 2 نیز در طی سالهای آتی همین مسیر را در پیش خواهد گرفت. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:18  توسط saman mahdanian  | 

موشکهای فضایی

موشکهای فضایی مانند موشکهای آتش بازی عمل می‌کنند. سوخت با ماده‌ای به نام اکسنده که حاوی گاز تسریع کننده احتراق یعنی اکسیژن است، ترکیب می‌شود. آنگاه این ترکیب که یک پیشران محسوب می‌شود، می‌سوزد و گازهای داغی را تولید می‌کند، این گازها منبسط شده ، از طریق یک دماغه خارج و باعث می‌شوند موشک به طرف بالا حرکت کند. این واکنش برای اولین بار در قرن هفدهم توسط دانشمند انگلیسی ، اسحاق نیوتن ، در قانون سوم حرکتش بیان شد. او اظهار داشت که برای هر عملی (خروج گازها در اینجا) عکس العملی است مساوی و مخالف جهت آن (در اینجا ، حرکت موشک).img/daneshnameh_up/5/54/Mooshak.jpg
نیرویی که یک موشک را به طرف جلو حرکت می‌دهد، نیروی پیشران نامیده می‌شود. قدرت نیروی پیشران به سرعت خارج شدن گاز خروجی بستگی دارد. نیروی پیشران به موشک شتاب داده ، باعث افزایش سرعت آن می‌شود. مقدار شتاب نیز بستگی به جرم موشک دارد. هر چه موشک سنگینتر باشد، برای رسیدن به فضا ، به نیروی پیشران بیشتری نیاز است. تا وقتی که موتورهای موشک ، روشن و در حال تولید نیروی پیشران هستند، شتاب فضا پیما نیز هر لحظه زیادتر می‌شود.

موتور موشک یا از پیشران مایع استفاده می‌کند یا جامد ، اما بعضی اوقات ، یک موشک کامل ممکن است. در مراحل مختلف از هر دو نوع پیشران استفاده کند. کارشناسان موشکهایی را پیشنهاد کرده‌اند که از
انرژی اتمی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند، چرا که آنها از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه‌اند. اما ترس از خطر استفاده از سوخت اتمی مانع استفاده از این موشکها شده است.


img/daneshnameh_up/5/5e/Mooshak2.jpg
موشکهایی با سوخت پیشران جامد

سوختهای پیشران از یک نوع سوخت و یک اکسنده تشکیل شده‌اند. برای روشن شدن موشک ، کافی است یک جرقه کوچک سوخت پیشران آنرا آتش بزند. سوخت آتش گرفته تا آخرین قطره می‌سوزد. گازهای حاصل از سوخت پیشران را از طریق دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. اولین موشکها را احتمالا در قرن یازدهم میلادی در کشور چین ساخته‌اند. آنها موشکهایی بودند که از سوخت پیشران جامد استفاده می‌کردند. سوخت موشک یک نوع باروت بود که از مخلوطی از نیترات پتاسیم ، زغال چوب و سولفور تشکیل شده بود.

موشکهایی که از سوخت پیشران جامد استفاده می کنند، اغلب به عنوان موشکهای تقویت کننده‌ای استفاده می‌شوند که نیروی اولیه موشکهای بزرگتر را تأمین می‌کنند. موشکهای بزرگتر خود از سوخت پیشران مایع استفاده می‌کنند. بزرگترین موشکهای مصرف کننده سوخت جامد با 45 متر ارتفاع جزء موشکهای تقویت کننده
شاتل فضایی ایالات متحده محسوب می‌شوند. آنها حاوی 586500 کیلوگرم (2/1 میلیون پوند) سوخت پیشران هستند که بطور متوسط 13 میلیون تن (5/3 میلیون پوند نیرو) نیروی پیشران را تولید می‌کنند.

این موشکها را طوری طراحی کرده‌اند که بعد از اتمام سوخت و افتادن در دریا ، از دریا بیرون کشیده شده ، دوباره برای مأموریتهای بعدی سوختگیری می‌شوند. ساخت موشکهایی که از سوخت جامد استفاده می‌کنند چندان دشوار نیست. آنها مقدار زیادی نیروی پیشران را در یک مدت زمان کم تولید می‌کنند. تنها ایراد این نوع موشکها این است که بعد از روشن شدن به راحتی خاموش نمی شوند. به عبارت دیگر ، نمی‌توان آن را به آسانی تحت کنترل درآورد.

نیروی پیش برنده

شاتل فضایی ایالات متحده از موشکهای تقویت کننده عظیم الجثه‌ای برخوردار است که از سوخت پیشران جامد استفاده می کنند. این پیشران از پر کلرات آمونیم به عنوان اکسنده و پودر آلومینیوم به عنوان سوخت تشکیل شده است.


img/daneshnameh_up/7/77/Mooshak3.jpg
موشکهای با سوخت مایع

اکثر موشکهایی که از آنها در پروازهای فضایی استفاده می‌شود، از سوخت پیشران مایع بهره می برند. سوخت و اکسنده که در مخزنهای جداگانه‌ای نگهداری می‌شوند، هر دو مایع هستند. پمپهای قدرتمندی آنها را به محفظه احتراق می‌برند؛ در آنجا آنها باهم ترکیب شده ، شروع به تولید گازهای خروجی می‌کنند. گازهای مذکور نیز به نوبه خود از دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. بعضی از موشکها از یک ماده قابل اشتعال سریع برای شروع احتراق استفاده می‌کنند. سوخت پیشران سایر موشکها هگام ترکیب سوخت و اکسنده شروع به احتراق می‌کند.

فرآیند احتراق پیشران مایع

اکسنده و سوخت باهم ترکیب می‌شوند و در محفظه احتراق شروع به سوختن می‌کنند. سپس گازهای خروجی حاصل از فرآیند احتراق از دماغه خارج و به عنوان نیروی پیشران ، موشک را به طرف جلو حرکت می‌دهند.


img/daneshnameh_up/d/d5/Mooshak_marahel.jpg
مراحل مختلف یک موشک

برای سفر به فضا ، یک موشک چند مرحله‌ای مورد نیاز است. هر کدام از این مراحل یک موشک جداگانه محسوب می‌شود که هم دارای منبع سوخت است و هم موتور. بسته به وزن محموله ماهواه ، از موشکهای تقویت کننده‌ای در کنار مراحل مختلف موشک برای افزایش نیروی موتورها استفاده می‌شود. مرحله اول ، کل موشک را از زمین بلند می‌کند و به محض اتمام سوخت از بقیه موشک جدا شده، به زمین سقوط می‌کند. آنگاه موتور مرحله دوم روشن می‌شود. بخاطر وزن سبکتر موشک در این مرحله ، شتاب موشک نیز بیشتر می‌شود؛ این سیر صعودی شتاب با جدا شدن هر مرحله از موشک ادامه می‌یابد. مرحله پایانی موشک قسمت حامل ماهواره را به فضا و به طرف مقصدش حمل می کند.

نویسنده.saman mahdanian+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ساعت 8:22  توسط saman mahdanian  | 

بررسی علمی سال 2012 توسط ناسا


هرگونه سرنوشت مرگبار برای زمین در 21 دسمبر 2012 میلادی دروغ و بی اساس می باشدبعد از این همه گمانه زنی و بحث در مورد سال 2012 حالا ناسا هم تصمیم گرفته تا با این دروغ و ادعای پوچ بجنگند. آقای دون یومانس مدیر دفتر اجرام مجاور زمین ناسا یک فلم ویدیویی و یک مقاله ارایه نموده که حاوی واقعیت های علمی در مورد اتفاقات آسمانی سال 2012 می باشد. آقای یومانس با این کار خود توضیح میدهد که در سال 2012 هیچ اتفاقی نمی افتد. حالا ما هم خوشحالیم که این مقاله را جزو مطالب علمی برای رد پیش گویی های شوم سال 2012 برای شما ارایه میدهیم. آقای دون یومانس پژوهشگر ارشد علمی ناسامصاحبه آقای یومانس را در یوتوپببینیدماه و زمین از نظر سفینه فضایی گالیله در 16 دسمبر 1992، یعنی 8 روز بعد از رویارویی این سفینه با زمان. در آن زمان سفینه فضایی گالیله از فاصله حدود 6.2 میلیون کیلومتر به عقب نگاه کرد تا این تصویر زیبا را از ماه در مدار زمین بگیرد. تصویر از ناسا. ظاهرأ در پایان سال 2012 علاقمندی خاصی به اجرام آسمانی، موقعیت و مدار آنها وجود دارد. من هم مثل شما علاقمند کتاب یا فلم خوبی در مورد اتفاقات فضایی اما فلم یا برنامه های تلویزیونی در مورد سال 2012 اساس علمی ندارد. حتی خبر های تقلبی و دروغ به نقل از ناسا نشر شده که گویا در سال 2012 یک اتفاق فضایی رخ میدهد و این اتفاق واقعیت علمی دارد.نیبیرو نام یک سیاره تخیلی است که در مسیر برخورد با زمین قرار دارد، اما به سادگی می گویم که چنین چیزی اصلأ وجود ندارد. هیچ شواهد معتبری بخصوص هیچگاه تلسکوپی یا دیگر ابزار نجومی وجود چنین جسمی را ندیده و وجود آن را رد می کند. حتی هیچ شواهدی دال بر اثرات گرانشی یا جاذبه ایی این جسم بر هیچ یک از اعضای منظومه شمسی ما دیده نشده. بناء هیچ پیشگویی معتبری برای اتفاقات نجومی در سال 2012 میلادی وجود ندارد. فعالیت خورشید همیشه بصورت یک دوره 11 ساله بوده که دوره بعدی اوج فعالیت های خورشیدی بین سالهای 2010 تا 2012 می باشد. اما زمین بطور منظم این دوره های افزایش فعالیت خورشیدی را بدون هیچگونه اثرات قابل نگرانی تجربه نموده. میدان مغناطیسی زمین به مثابه یک سپر خوب ذرات شارژ دار خورشید را همیشه دفع میکند. اما بر اساس یک دوره زمانی حدود 400 هزار ساله این قطب ها جابجا می شوند. ولی هیچ شواهدی بر تکرار این گونه جابجایی در سال 2012 وجود ندارد. حتی اگر قرار باشد این جابجایی چند صد هزار ساله میدان های قطبی آغاز شود، هیچگاه بر گردش زمین و یا بر جهت گردش محور زمین تأثیر نمی گذارد و چنین تغییر و جابجایی فقط در توان رستم دستان یا همان سوپر من فلم های تخیلی است که زمین را از جا می کند. یگانه کشش گرانشی یا جاذبه ایی مهمی را که زمین تا هنوز تجربه کرده و همیشه تحت تأثیر آن قرار دارد، نیروی جذر و مد میان زمین و ماه است. در چند دهه آینده هم هیچگونه هم خط شدن میان سیارات پیش بینی نشده و زمین هم در سال 2012 از میان صفحه کهکشانی عبور نمی کند. در ضمن حتی اگر این گونه هم خط شدن اتفاق بی افتد، اثرات آن بر زمین بسیار کم و قابل چشم پوشی است. هر ماه دسمبر زمین و خورشید تقریبأ با مرکز کهکشان راه شیری هم خط میشوند، اما این یک اتفاق سالانه است و هیچ پیامدی هم به دنبال ندارد. بنابرین پیش بینی تغییرات شوم یا سرنوشت مرگباری برای زمین در 21 دسمبر 2012 میلادی همه دروغ و بی اساس می باشد. در قرن های گذشته هم بار ها سرنوشت شومی برای زمین پیش بینی شده بود. خوانندگان این مقاله کاش همه فلم های دانشمند مهم نجومی آقای کارل ساگان را دیده بودند. اما برای کسانی که با کار های آقای سگان آشنا نیستند  می گویم که آقای ساگان چندین سال قبل گفته بود " ادعا های بزرگ و خارق العاده نیازمند شواهد خارق العاده اند" و باور چنین سرنوشت شوم برای زمین در سه سال بعد دور از تصور است. از سوی دیگر اگر قرار باشد چنین اتفاقی بی افتد چرا جهانیان بی تفاوت نشسته اند.کسانی که ادعای چنین اتفاقات شوم و جدی را برای 21 دسمبر 2012 می کنند، باید ثبوت ادعای خود را هم برای مردم پیش کش کنند. کجاست شواهد این اشخاص؟ دانش این افراد برای این ادعا بر مبنای چیست؟ در واقع این افراد هیچ ثبوتی در دست ندارند و تمام ادعا ها، پیش بینی یا هر گونه اسراری که در قالب کتب، فلم های مستند و یا مقالات انترنتی در این مورد نمی تواند هیچ واقعیتی را تغییر دهد. در اخیر می گویم که هیچ ثبوت معتبری برای این ادعا ها وجود ندارد و نمی تواند هیچگونه اتفاق غیر طبیعی را برای دسمبر 2012 را ثابت بسازد. |Moreنظرها :17 قوس 1388 nasser ghiasi :عالی بود. کمی خیالم راحت شد. گفتم اگه 2012 دنیا نابود بشه، آیا این همه تکنولوژی و فرهنگ و تمدن هم از بین خواهد رفت18 قوس 1388 احسان :اینا واسه تبلیغات دست به هر کاری میزنن این که تازه خوبه!مطمئن باشید تمام این شایعه ها از چندین ساله پیش برنامه ریزی شده تا یه سری از ساخت فیلم و این جور چیزا سود ببرن.بعدشم حالا دعا کنید تا 2 سال دیگه مردم با جنگ و بمب و اینجور چیزا همدیگرو نکشن تا 2012 خدا بزرگه!18 قوس 1388 نوژن :ولی خداییش چی می شد اگه این تمدن بشری یه جا نابود می شدا!19 قوس 1388 م.پ :اگه یادنون باشه چند سال پیش هم می گفتند سال2000 پایان دنیاست ولی دیدیم که هیچ اتفاقی هم نیفتاد.19 قوس 1388 جواد :من که خيلی ناراحت شدم از اين که دنيا در سال 2012 به پايان نميرسهتازه دنيا داشت از دست اين همه انسان مريض يک نفس راحت می کشيدولی اگر در سال 2012 اين اتفاق نيفته من آرزو ميکنم به همين زودی ها تا وقتی که من زنده هستم اين را با چشمانم ببينم22 قوس 1388 Hamed :من که خيلی ناراحت شدم از اين که دنيا در سال 2012 به پايان نميرسهتازه دنيا داشت از دست اين همه انسان مريض يک نفس راحت می کشيدولی اگر در سال 2012 اين اتفاق بیوفته خیلی بهتره26 قوس 1388 دانیال :حیف شد.خدا میدونه که من چقدر خوشحال بودم که 2012 دنیا میخواد نابود بشه.ایشالا که میشه...28 قوس 1388 نگار :قطعا سال 2012 اگر هم قرار باشد آخرالزمانی رخ دهد ،به این شکل نیست! البته فراموش نکنیم که "خبر دهندگ، دروغ گویانند"2 جدي 1388 mehrad :جالب بود و با ذهن انسان سازگارولی چیزی به عنوان قدرت برتر وجود داره و غیر قابل انکار که ما از اون به عنوان قدرت الهی یاد می کنیم پس اگه اون وجود داشته باشه ممکنه اتفاق بیفته البته ممکنه پس همه چیز به زمان بستگی داره و باید بشینیم و تماشا کنیم4 جدي 1388 عقيل :با سلام من دارم در مورد جو زمين و لايه اوزن و اين رويداد تحقيقاتي به عمل مي اورم لطفاً اعطلاعات خود را در اختيار من بگزاريد تا من هم به نتيجه اي برسم11 جدي 1388 آتیلا :من امیدوارم که این اتفاق به وقوع بپیوندد هیچ چیز به اندازه این ماراتون خسته کننده و بی نتیجه زندگی نیست .زین خلق پر شکایت گریان دلم گرفت ....البته این فقط پیشگویی قوم مایا نیست بلکه بسیاری از مکاتب دیگر نیز به آن معتقدند.ناسا نیز اعلام نموده که یک طوفان خورشیدی بسیار بزرگ در بین سالهای 2012 تا 2013 به وقوع خواهد پیوست که که کمترین مشکلی که برای ما ایجاد خواهد نمود یک قطعی برق بسیار عظیم در مقیاس جهانی خواهد بود . که این را یک فاجعه بسیار بزرگ تلقی نموده است .13 جدي 1388 محمد :ادعای نابود شدن زمین توسط قوم مایا گفتهشده، قابل ذکر است که تمام پیشگویی های این قوم به وقوع پیوسته، همانند خسوف ، کسوف ، تاریخ جنگ و غیره..13 جدي 1388 محمود :خودا کنه که نشه چون من تازه میخوام گناهامو پاک کنم16 جدي 1388 shadi :به نظر من که هیچ چیز مشخص نیست هرچی خدا بخواد همون می شه شاید امروز شاید فردا شاید سال 2012 شاید هم هیچ وقت!اگر بخواد با این رویداد همه چیز از بین بره پس امام زمانمون چی می شه؟ چیزی که در قران اومده و حتما یه روزی ظهور می کنه و بعد از اون همه چیز تموم می شه!!!!!!!!!!!!17 جدي 1388 حسین :بد نیست به این وبلاگ یه سری بزنید تا این مطالب رو هم که میگه دنیا داره نابود میشه رو مرور کنید که همش با مدرک هستش19 جدي 1388 Afshin :پس این همه حرف در مورد نابودی زمین چیست؟19 جدي 1388 حامد :من از ته دل دوست دارم 2012 اونی باشه که شما بهش میگین شایعهمخصوصا الان مقاله‏ای خوندم که نوشته بود پسری ایرانی که الان 18 الی 20 سال داره در اون سال سرنوشت دنیا رو عوض می‏کنهدر ضمن ما باید به متافیزیک هم توجه کنیم22 جدي 1388 ماندی :به نظر من که همه اونایی که هنوز می گن که ادعای نابود شدن زمین توسط قوم مایا گفتهشده، قابل ذکر است که تمام پیشگویی های این قوم به وقوع پیوسته، همانند خسوف ، کسوف ، تاریخ جنگ و غیره..از این جور چیزا خیلی احمق و خرند.چون شماها دارین حفای یه تمدن عقب مونده رو گوش میدن و به تمدن خودمون که این همه پیشرفته بودش و تو این چیزا بودن توجه نمیکنن.اگه همچین چیزی بودش اونا گفته بودن.یه خرده به عقلتون رجوع کنین شش میلیارد سال دیگه تازه نور خورشید کاهش پیدا می کنه.22 جدي 1388 افروخته :به گزارش مهر، در هشدار ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است که میلیونها نفر در سال ۲۰۱۲ بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و تمام یخچالها، تلفنهای همراه و ماهواره ها خاموش می شوند.از ماه دسامبر فعالیت خورشید به آهستگی روبه افزایش می رود. نیروی مغناطیسی این ستاره هر ۱۱ سال یکبار به نقطه ای می رسد که در آن پیک پدیده های فورانهای خورشیدی و پرتاب تاجهای خورشیدی بزرگ مشاهده می شود. این پدیده ها منجر به آزاد شدن میزان زیادی انرژی و تشعشعات می شود. این فورانها می تواند به زمین نیز برسد و منجر به ایجاد توفانهای ژئومغناطیسی زمین شود.اتمسفر زمین می تواند از این برخوردها خود را مصون نگه دارد اما خسارات جدی را بر روی ساختارهای اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند.ستاره شناسان این پدیده ها را از سال ۱۸۵۹ رصد کرده اند. در آن زمان یک توفان ژئومغناطیسی ویژه در خطوط تلگراف اروپا و آمریکا اختلال ایجاد کرد. در ماه می ۱۹۲۱ توفان دیگری بسیاری از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقیانوس اطلس خارج از استفاده کرد.در گزارش ۱۳۲ صفحه ای ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است: “انرژی برق کلید فناوری جامعه مدرن امروزی است و تمام زیرساختها و سرویسها به آن وابسته هستند. اگر توفان سال ۱۸۵۹ امروز اتفاق بیفتد به طور حتم خسارتهای ...3 دلو 1388 meh :سلامچه خوب می شه همه با هم بمیرن و هیچ کس مرگ عزیزشو نبینه و داغدار نشه....راحت میشینم حونه پیش مامانو بابام فوقش چندتا قرص خواب اور می خوریم و می خوابیم بعدش همه چیز تموم می شه ...هم از شر این همه غصه و ناراحتی و بیکاری و بی پولی خلاص می شم هم هیچوقت درد بی پدر و مادر منودن رو تجربه نمی کنم .... خیلی خوب میشههههههه من که راضیم...D:7 دلو 1388 پروانه نصیری :ممنون خیالم راحت شد اخه من تازه دارم یه نینی کوچولو میارم و دلم میخواد سالیان سال کنارش باشم . اخه بعد از یک عمری تازه عاشق شدم.8 دلو 1388 علی :من یک مقاله درباره ی این موضوع شنیدم دانشمندان مختلف نظریه های مختلف دارند و نمیتوان یک نظر واحد انتخاب کرد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!9 دلو 1388 rvs :آیا شما تا به حال دو آهنربا را که قطب های آن مخالف هم باشند نزدیک یکدیگر قرار داده اید؟ اگر جواب شما منفی است امتحان کنید. اگر در روز یاد شده همه سیاره ها نزدیک هم و در یک خط قرار گیرند بعید نیست که تغییر قطب و چرخش در کره زمین داشته باشیم.26 دلو 1388 peresident mehdi :این موضوع 100% صحت دارد . من بیش از 5 سال است در این باره تحقیقات کامل انجام دادم.26 دلو 1388 سالار :شاید مردن سخت باشه ولی آیا دیدن مرگ عزیزان وهم نوعان در مقابل چشمانمان سختر نیست..چرا دوست دارید این اتفاق بیفتد..؟26 دلو 1388 2012 :بهتر چه خوب ميشه 2012 پايان دنيا باشه چون دنيا از شر ادما و هم ادما از شر خودشون راحت ميشن و يك دفعه همه چي تموم ميشه30 دلو 1388 توان :شما مدرکی دارین که این ادعاهارو رد کنین؟ چون منم می تونم ادعا کنم که شاید زمین نابود بشه! پس اگه می تونین این نظریه رو با مدرک رد کنین نه با شروبرات!!!!!!!!!!8 حوت 1388 محمد :سلام برای همه ی اونایی که اینقدر اوهامی هستند و پیام فرستاده خداوند رو رها کردند و به عقیده یه موشت پیشگویی . . . گوش میدن متاسفم وای بر ما و لعنت بر مسببش.9 حوت 1388 مسعود مسی :پس المپیک 2012 چی میشه ولی اگه بشه دلم واسه خواهرم از همه بیشتر تنگ میشه آخه خیلی دوسش دارم14 حوت 1388 علی :به نظر من نه این قضیه رو نه میشه کاملا تایید کرد و نه میشه کامل رد کرد. پس بهترین کار اینه که ما با فرض اینکه احتمال پایان دنیا در 2012 وجود داره حداقل این دو سال رو خیلی بهتر و پاک تر زندگی کنیم که اگر مردیم پاک بمیریم و اون موقع افسوس نخوریم که با این که روز مرگمون رو یه جورایی بهمون رسونده بودن از فرصت استفاده نکردیم. اگر هم که این اتفاق نیفتاد 2 سال خوب رو ضمیمه زندگیمون کردیم. یادتون باشه هر چقدر ما خودمون رو دوست داریم خدا ما رو بیشتر دوست داره چون که خودش ما رو به وجود آورده.21 حوت 1388 ایدا :من میگم بد نیست مطلب هایی هم درباره ی قوم مایا بنویسید من میگم حتی 1% اگر احتمالش باشه باید بررسی شود22 حوت 1388 Ali Shafieian :هشدار ناسا: سال ۲۰۱۲ تمام دنیا خاموش می شوداخبار جالب ۲۱م اردیبهشت ۱۳۸۸ ( 84 نفر امتیاز داده اند)Loading ...ناسا در هشداری اعلام کرد که یک توفان خورشیدی که در سال ۲۰۱۲ به زمین می رسد موجب خواهد شد که برق تمام دنیا خاموش شود.به گزارش مهر، در هشدار ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است که میلیونها نفر در سال ۲۰۱۲ بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و تمام یخچالها، تلفنهای همراه و ماهواره ها خاموش می شوند.از ماه دسامبر فعالیت خورشید به آهستگی روبه افزایش می رود. نیروی مغناطیسی این ستاره هر ۱۱ سال یکبار به نقطه ای می رسد که در آن پیک پدیده های فورانهای خورشیدی و پرتاب تاجهای خورشیدی بزرگ مشاهده می شود. این پدیده ها منجر به آزاد شدن میزان زیادی انرژی و تشعشعات می شود. این فورانها می تواند به زمین نیز برسد و منجر به ایجاد توفانهای ژئومغناطیسی زمین شود.اتمسفر زمین می تواند از این برخوردها خود را مصون نگه دارد اما خسارات جدی را بر روی ساختارهای اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند.ستاره شناسان این پدیده ها را از سال ۱۸۵۹ رصد کرده اند. در آن زمان یک توفان ژئومغناطیسی ویژه در خطوط تلگراف اروپا و آمریکا اختلال ایجاد کرد. در ماه می ۱۹۲۱ توفان دیگری بسیاری از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقیانوس اطلس خارج از ...23 حوت 1388 nightwolf :شما اگه به شاهکار های قوم مایا نگاه کنی هیچ وقت به حرفاشون و پیشگویی هاشون شک نمیکنی از اون جمجمه انسان که ساختن و دانشمندان گفتن حتی ما الان هم و علم ساختنشو نداریم و همینطور پیش بینی همه ی خسوف و کسوف ها نشون میده نمیتونه سال 2012 الکس باشه ولی تو همه ی اقوام قدیمی عکس هایی از جسمای خارجی که در فضا هستن میبینیم اگر فیلم the fourth kind رو ببنید متوجه میشید که اقوام قدیم با فضایی ها در تماس بودن این زحمت سالهل تلاشه منه28 حوت 1388 delta :هر وقت دقیقا تعیین شد چی میشه به منم بگین توبه کنیم1 حمل 1389 سال نو مبارک :سلام خوبه که سال2012 پایان دنیا نیست من تازه 16 سالمه میخوام زن بگیرم با زن یا دوست دخترم این طوری (....)کنم و هزاران ارزوی دیگر...4 حمل 1389 غزل :سلام به نظر من فقط یه شایعه است که خیلیم مسخره است چون همه میدونند امام زمان ظهور میکنه و بعد از چندین سال دنیا نابود میشه4 حمل 1389 مسعود :من که خیلی به وجد اومدم تا شنیدم دنیا می خواد یه کمیش نابود بشه آخه تو این دنیای پر از غم و بدی زندگی چه معنایی داره شالا که این اتفاق بیفته ، برو بچ به امید تغییر و تحول در 21/دسامبر/2012 عامین !!6 حمل 1389 H@rry :سلاماز نظر من اینها همش دروغه!البته بعد از تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم!یعنی 21 دسمبر سال 2012 جهان تمومه!پس تکلیف ظهور امام زمان(عج) چی میشه؟پس تکلیف حکومت امام زمان(عج) چی میشه؟8 حمل 1389 ارش :به نظر من کل جهان در حال تحولی بزرگ است که همین طور که می بینیم اتفاقات زیادی در این چند ساله اتفاق افتاده و بیشتر مردم دچار دوگانگی شده اند و ایمانها سست شده است ، اینکه انفجاری رخ خواهد داد بیشک رخ خواهد داد ولی زمان ان نامشخص است11 حمل 1389 شری :به نظر من میخوان مردم و دو سال سرگرم کنند تا به اهدافشون برسن . همین14 حمل 1389 2012 :خدا از زبونتون بشنوه...دیگه کنکور نمیدیم..میریم عشق و حال...صفا سیتی..ولی چقد نماز غذا دارم18 حمل 1389 بهار :دستتون درد نکنه داشتم کم کم افسردگی می گرفتم!!!!!!!! می دونید که این پیشگویی را قوم مایا انجام داده است ولی خوب تو قوم مایا خل و چل هایی هم وجود دارد واین موضوع صحت ندارد و هرچی خدا بخواهد همان می شود.28 حمل 1389 حامد محمدی :خیلی ناراحت شدم از اینکه ناسا این خبر را تکذیب کرد.کاش دنیا به پایان میرسید و از این همه بدبختی و بیکاری و فقر نجات پیدا می کردیم ولی بازم من امیدوارم که این اتفاق بیافتد ان شاالله29 حمل 1389 سید حسین :پایان دنیا در سال 2012 ؟!ظاهرا، دنیا در 21 دسامبر سال 2012 به پایان می رسد! بله، درست متوجه شدید! یا حداقل بخش بزرگی از نوع بشری نابود خواهند شد! دیگر برای شغل آینده ی خود برنامه ریزی نکنید! بدنبال خرید خانه نباشید، و در عوض، چند سال آخر زندگی تان را هرآنطور که می خواهید بگذرانید. اکنون شما 4 سال فرصت دارید که از زندگی لذت ببرید... قبل از پایان دنیا!خُب این سخنان عجیب و غریب چیست؟ تا بحال ما از این پیش گویی ها زیاد شنیده ایم، ولی هنوز اینجاییم و سیاره مان هنوز سرجایش است. چرا این سال 2012 اینقدر مهم شده است؟ این اخبار در تمام دنیا در حال پخش شدن است. (مثلا: در روزنامه اعتماد شماره 1300 یا پایگاه خبری تقریب)پایان دنیا در سال 2012 ؟!واقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می رسد، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی، علمی، اخترگویانه و تاریخی می گردند تا بیابند که چرا این تقویم می گوید که جهان رو به پایان است. رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند.متآسفانه من برای تمامی معتقدین به این تقویم خبرهای بدی دارم! هیچ رستاخیز عظیمی در 2012 روی نخواهد داد، ولی چرا؟تقویم مایاییتقویم مایا چیست؟ این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی بوجود آمده است. شواهد ...29 حمل 1389 علي :ازين كه اين متنو خوندم خيلي ناراحت شدم.چون ديگه نميخاسم واسه سربازيم اقدامي بكنم ولي بااين حساب نميشه ديگه.زندگي ادامه داره بايد رفت.خيلي حيف شد.30 حمل 1389 مریم :من می ترسم نمیخوام بمیرم خدا کنه دروغ باشه که میمیریم6 ثور 1389 hony :سلام - نمیدونم چی بگم !!!!!!! . یکی میگه فلان مدرک نشون میده دروغه یکی میگه بر اساس پیشگویی قوم مایا که همش درس دراومده اینم درسته توروخدا حداقل با مدرک معتبرتر بیاین جلو یا تموم میشه یا نمیشه . الان ما یه سفر در پیش داریم اما اگه بدونم همچین اتفاقی میفته خوب از کنار خواهر برادرام تکون نمیخورم .6 ثور 1389 علی .ر.م :خوب احتمال داره که بخوان یه مسخره بازی در بیارن و ادااطواری که این شایعه رو پخش می کنن.تو جهان سیاست از این کارها زیاد انجام می شه.به اون آماده سازی برای باور دروغی بزرگ می گویند.شاید بخوان کاری مثل برج های دوقلو انجام دهند و یا مااند آن.تو جهان مافیای سیاسی که هم اکنون تو جهان حاکم هست،هیچ چیز بی حساب خرج نمیشه.حتی واسه صد سال دیگه هم باید از امروز برنامه ریزی کرد.خاتمی زمانی کاندید شد که کسی رفسنجانی و اطرافیانش را به فساد اداری مالی و تخریب ایران می شناختند و به بیراهه بردن ایران.یکی از عوامل مهم دوری از آرمانها.توجه شما را به تروری جلب می کنم که توسط یک جانباز در آخر ریاست جمهوریش در یک نماز جمعه توسط یک کلت کمری نجام شد.حال کسی خاتمی را نمی شناخت.چند روز قبل از رأی گیری شایعه کردن که خاتمی داماد خمینی است.ناگاه همه خیال کردند که کسی مثل خمینی دوباره می آید و همه چیز را از نو شروع می کند و غیره.این شد که رأی آورد و رئیس جمهور شد.مثلماً اگر سوابق اداری ایشان و ارتباط ایشان و کابینه رفسنجانی مورد استفاده قرار می گرفت به طور واضح برای تبلیغات انتخاباتی،ایشان شاید صد هزار رأی هم نمی آورد.برای تخریب برج های دوقلو هم از قبل برنامه ریزی شده بود.از قبل شروع به جوسازی علیه القاعده عراق و مانند آن کردند و یک ...11 ثور 1389 مهتاب :سلام من استاد دانشگاه هستم. درس فلسفه تدريس ميكنم.بچه هاي عزيز به طور اتفاقي اين سايت رو ديدم بايد بگم منظور از پايان جهان در سال 2012 تمام شدن دنيا نيست. پيش بينيه قوم مايا ها در باره ي برج هاي دوقلويه امريكا اينگونه بود(2كوه كه بر اثر رانش به هم برخورد ميكنن)نتيجش چي شد يه هواپيما بهش برخورد كرد. سال 2012 به منظور يكي شدن تمام قاره ها با همه.اگر به خارج سفر كرده باشيد ميبينيد كه تمام مرزهاي ايالتها و كشور ها برداشته شده تنها جايي كه هنوز مرز داره آسياست. 2012 به مظور يكي شدن جهان با هم.برقراريه صلح و يك حكومت واحد هستش. فقط همين.ممنون از سايتتون.18 ثور 1389 امیر نوری :امیر نوری هستم از بندرانزلی.خدمت آقایان و خانوم هایینظرات متفاوتی رو در سایت گذاشتن سلام عرض میکنمدوستان اگر واقعا به خدایی که خالق هستی ایمان و باور دارن چه مسلمان چه زرتشت چه مسیحی و چه یهودی باید بگویم در تمام کتاب های نازل شده بر پیامبرانمان اشاره به روز رستاخیز وبا اشاره به کتاب تورات و اجیل بامتن تاریخی اش و خصوصا قرآن به ظهر مهدی امام دوازدهم و ظهور مسیح همزمان با او اشاره شده وتا پایان امامت و نبوتشان زمین به رستاخیز نخواهد رسید پس دوستان اگر منکر این قضیه میشوند بدونندکه 2012که هیچ .....200هم هیچ اتفاقی برای زمین نمیفتهقوم مایا ها رو دوستان به من توضیح بدن کدام پیامبری بر آنها نازل شد تا اونها رو به راه راست هدایت کنه تازه منفکر میکنم این افکار مایایی دست بردن در کارخداست راستی یه چیزی بگم شاید موجب خندیدن خیلی از دوستان بشهدایی و پسر خاله هام انقدر این موضوع رو جدی گرفتن که:داییم میگه من دیگه این دوسال درس نمی خونم از همه بدتر پسرخاله هام میگن با پولی که داریم یه سفینه کرایه میکنیم اونم چی کرایه میکنیم میریم کره ماه نشد مریخ هر کی فکر ندونه فکر میکنه اینا دارن سفر شاه عبدالعظیم میرن بابا بی خیااااااااااااااال ما رو گرفتین28 ثور 1389 اكيست :با سلام.من يك اكيست هستم (طريقت حقيحقت).البته تغييرات آب و هوايي اصلي نه در سال 2012 بلكه در اواسط قرن 21 (2045 به بعد) رخ خواهد داد كه در حقيقت طوفانهاي بين دوره اي هستند مانند آنچه در زمان نوح رخ داد كه بسياري از نواحي جهان مانند تمام انگليس،بسياري از نواحي ساحلي آمريكاواروپا و چين و نواحي جنوبي ايران و هند و 000 به زير آب خواهند رفت و در عوض قاره قديمي آتلانتيس كه در اعماق اقيانوس اطلس چند ده هزار سال پيش مدفون گشته به روي آب مي ايد.همچنين در اواخر قرن 21 زمين توسط انسانهي ساكن در زحل اشغال خواهد شد.در صورت اطلاعات بيشتر به كتاب اك ويديا اثر پال توييچل مراجعه كنيد.البيه اينم بگم در سال2012 تغييرات قابل توجهي رخ خواهد داد كه آنهم مربوط به كارماي تمام انسانهاست.11 جوزا 1389 دنی :وقت تعیین کنندگان دروغ میگویند.واین کار نخواهد شد مگر ناگهانی14 جوزا 1389 مرتضی :هیچ اتفاقی نمی افته ... خودتون رو خسته نکنین19 جوزا 1389 عبدل :بابا بی خیال...!نابود میشه که میشه. نابود نمیشه که نمیشه!زندگیتونو کنید.اگه زمین نابود بشه که عالی میشه. یه نفس راحت میکشیم. ولی نابود نشه بازم عالی میشه. چون با وجود تمام مشکلات از زندگی لذت میبریم.برید حالشو ببرید...29 جوزا 1389 محمد :به نظر من حقیقت داره پس بهتر نگاه کنیم به زندگی وکمتر گناه کنیم the end30 جوزا 1389 محمد.qc :مایا آخر دنیا را در سال 2012 پیش‌گویی کرداز آپولیناریو شیلی پیکستون نپرسید که آیا پایان دنیا در 2012 است یا نه. ریش‌سفید سرخ‌پوست مایا که در اکتبر 2009 / مهر 1388 در گواتمالا روی صفحه تلویزیون ظاهر شد، اعلام کرد که از این دامن زدن به این موضوع خسته شده است.به گفته برخی باستان‌شناسان، تقویم مایا آن‌طور که برخی دیگر اظهار می‌کنند در سال 2012 به پایان نمی‌رسد و قدیمی‌ها هم هرگز این سال را به عنوان پایان دنیا نمی‌شناختند. اما روز 21 دسامبر 2012، روز مهمی برای تمدن مایا است.آنتونی اونی، باستان-اخترشناس در دانشگاه کلگیت در ایالت نیویورک می‌گوید: «این زمانی است که بزرگ‌ترین دوره در تقویم مایا (یک میلیون و 872هزار روز یا 5125.37 سال) به پایان می‌رسد و دوره جدید آغاز می‌شود. در دوران اوج شکوه امپراتوری مایا، آنها تقویم بدون تکرار «شمارش بلند» را اختراع کردند؛ تقویمی با دوره‌ای بسیار طولانی که از بنیان‌های فرهنگی نشات می‌گیرد و به مسئله خلقت باز‌می‌گردد. دوره کنونی تقویم شمارش بلند در آن‌چه مایا به عنوان آغاز آخرین دوره آفرینش (11 آگوست 3114 پیش از میلاد) می‌داند، در انقلاب زمستانی 2012،به پایان می‌رسد. مایا این تاریخ را که هزاران سال پیش از تمدنش است را به عنوان «روز صفر» یا 13.0.0.0.0. نوشته است و در دسامبر 2012 تقویم ...30 جوزا 1389 الهام ایرانی :با توجه به این همه ظلم و بی عدالتی که در این دنیا وجود داره ، خیلی خوب میشه اگه واقعا دنیا تموم بشه.30 جوزا 1389 محمد :انشا الله که با دعای خیر همه ی بندگان خداهیچ اتفاقی نمی افتد آمین یا رب العالمین12 سرطان 1389 بهار :بابا اینا همش چرته تا دو سال دیگه خدا کریمه اینا می خوان مردم رو بترسونن که ناسا ضایشون کرد18 سنبله 1389 یه بنده خدا :عزیزان هیچ اتفاقه فیزیکی رویه زمین نمیشه اتفاقی که قراره بشه میونه انسانهاست که تو سال 2012 انسانها به دو دسته تقسیم میشن که یکی از این دسته که دارن با پولاشون ذهن سازی میکن با ساختن فیلمها و سرمایه گزاری کردن تو این پروژه پولهای زیادی به جیب می زنن ولی برا چی پول بعد از 2012 خیلی چیزا برا انسانها روشن میشه که خیلی بدتر از فیلم های ساخته شده است برااون دسته از آدمهایی بده که خیلی چیزارو از دست میدن ولی بعد از بدی خوبی هم جای خودشو میگیره و بدی دیگه نمیمونه یادتون باشه جنگ و خون ریزی تو کار نیست یه اشاره کوچیکی میکنم ( از لحاض روحی ) نمیتونم بگم که قرار چی بشه ولی اگه مایل به دانستن هستین به من ایمیل بزنین19 سنبله 1389 سارا جووووووووووووووون! :یادمون باشه نمیشه به پیشگویی ها اعتماد کرد حتی تحقیقات علمیهرپی خدا بخواد همون میشه20 سنبله 1389 susi :من با شما موافقم من اصلا به آخر دنیا در سال 2012 اعتقاد ندارم آخه اون روزی که پیش بینی شده این اتفاق می افتد روز تولد منه :(20 سنبله 1389 ستاره :خدا براهمه ی ما کافیه اگه به این جمله اعتقاد قلبی داشته باشیم23 سنبله 1389 رشيدي نيا :سلام من مطمن هستم اتفاقي بزرگ درسال2012ميافتد چرا كه جنگاي عراق و افغانستان و برجهاي دو قلو از 27 سال پيش برنامه ريزي شده بود تقريبا 17 سال قبل از حملات كه در ابتدا همين سخنان نابودي جهان رو شروع كردن و نابودي جهان در سال2000 من مطمن هستم نبرد بين كشور عزيزمان ايران با اسراعيل نامرد پيامد اين تبليغات خواهد بود كه امروز با اتش زدن قران مقدمات ان پايه ريزي شد27 سنبله 1389 حامد :سلام يكي از دوستان چيز جالبي گفته اونم اينكه تمدنها به هم نزديك ميشن و منظور از تغييرات عظيم تغيير در مناسبات جهاني بين مردم هست نه تخريب و انهدام جهان .احتمال اين اتفاقات در نشونه هاي آخر الزمان كه اكثرمون شنيديم و خونديم هست ، پس با نشونه هاي درست كه حداقل علماي دينمون قبولشون دارن و با عقل بايد حركت كنيم.امروز قرآن سوزوندن و فردا از اين دست كارا بيشتر ميبينيم چيزي به ظهور آقامون نمونده...مطمئن باشيم و با ايمان ....ياعلي28 سنبله 1389 بی نام :سلام.هرگز دنیا در سال 2012 به پایان نخواهد رسید.اما شاید فقط شاید اتفاقات مهمی روی دهد.البته من مدارکی دارم که در سال 2012 قراره حوادثی اتفاث بیافته.والله اعلم3 ميزان 1389 نانو :من میخوام بگم که ادم از 1سانیه دیگه اش خبر ندارجه برسد به2سال بعد پس دیگه حرف های مسخره ای که در مورد سال2012 میگویند یه مشت حرف تو خالی وادایی بی اساس و بی مدرک است این همه ادم معتبر میگن 2012 پایان دنیا نیست این ادم ها نشستند عمر شان را سر این درس گذاشتند واین مسئله را رد می کنند ولی یه عده ادم بی سواد میاین همجین ادا می کنند7 ميزان 1389 نيما :سلام دوستان مطالب همه ي شما دوستان گل رو خوندم ولي از يك طرف عوض شدن جو اب و هوا شمال خشك سالي ميزنه جنوب سيل ميزنه روسيه از گرما دجار اتش سوزي مزارع مي شه و... حتي خود ناسا هم از عوض شدن اب و هوا توي اين ماهاي اخير مونده هر چي به سال 2012 نزديكتر مي شيم بدتر مي شه از يك طرف هم من مطمئنم اگه روزي دنيا بخواد تموم بشه هيچ وقت تا دقيقه ي نود نمي گن چون هرج و مرج مي شه تو دنيا به عنوان {سياست} من متعقدم در همين سالها ما شاهد دنياي جديدي مي شيم دنيا اون روشم نشون مي ده چرا چون باعثش ماييم زمين هم از جاي ديگه نابود نميشه {انسانها زمين رو نابود مي كنند} با ازمايش كردن بمبها گازهاي گلخانه اي.توي كل دنيا دارند مي گن جلوگيري مي كنيم اما نمي كنند حالا اميدوارم زمين به شكلي نشه كه فقط گوشهايي از زمين قابله استفاده باشه چون ملت ها براي اون گوشه ها دست به هر كاري ميزنند تا خودشون فرمانرواي همون گوشه ها باشند كه اونوقت شايد ارزو مي كرديم چرا زمين كامل و با تمامه اون خوبيها و بديهاش نابود نشد12 ميزان 1389 مهدی :توی هر سایتی، 1حرف از ناسا زدند. جایی خوندم که از طوفان خورشیدی و قطع برق و .... حرف زده بود، البته از قول ناساکاش 1 منبع کامل و جامع و راستگو وجود داشت ....13 ميزان 1389 روبار :كاش اخر دنيا سال 2012 باشه همه بميرم از دست اين دنياي پراز دروغ وكلك نجات پيدا كنيم26 ميزان 1389 فرهاد :مهم این نیست سال 2012 چه اتفاقی می افته مهم اینه که الان ،چی کاره باشی آدم خوب یا آدم ،بعدشم این آخرالزمان کی هست نزد خداست ، مگه هیچ کدوم قرآن نمی خونید.این چیزا تو هر دوره ای دوره ای بوده تو زمان مادر بزرگ پدربزرگاتونم این حرفا می زدن،والله اعلم.پس از گذشته درس بگیر در حال زندگی کن برای آینده برنامه ریزی کن. 4 عقرب 1389 امير علي :روز قيامت از سال 2001به رهبري آمريكا شروع شده وبا نابودي تروريست ونجات مردمان بي گناه و سر بلندي آنان در سال 2012پايان مي يابد .و تمام اتفاقاتي كه تا ديروز راجع به 2012 مي گفتند دروغ و بي اساس است و هيچ دليل و مدرك مستند علمي ندارد.حيات انسان وساير موجودات زنده ديگر در كره زمين تا ميلياردها سال ديگر ادامه خواهد يافت ولي لين بديهاست كه با نابودي كامل تروريست به طور كامل ازبين مي رود11 عقرب 1389 Alireza RAPPER :اگر میشه این رو تا آخر بخونین.................سلام دوستان عزیز.راستش من تمامی نظرات شما رو خوندم.نمیخوام دل سردتون کنم ولی حقیقت داره.چون در قرآن اومده که یک سیاه چالی بزرگتر از خورشید هست که با سرعت بسیار بالا(10 برابر سرعت نور)به سیاره ی زمین نزدیک میشه که حالا دقیق معلوم نیست که 2012 باشه یا دیگر موارد.و نیوتن هم این شی رو محاسبه کرده بود.حالا خودتونو ناراحت نکنین.بیخیال.خدا بزرگه.من 16 سالمه.که 18 به سلامتی میرم اون دنیا بشکن میزنم.من اگه تا لب دریا هم برم باید با خودم آفتابه ببرم.بگذریم.خوب دیگه باید برم.تا دیدار بعد عزت زیاد.........................13 عقرب 1389 Trevor :من با علی رضا موافقم همچین چیزی هم تو قرآن هست هم تو روایات( مرگ دو سوم از مردم جهان در آخرالزمان) هم علمی ثابت شده که این سیاره از کنار زمین میگزره و خب یه قسمتیشو داغون میکنه که به نظر همون دو سوم میاد که طرفای ما نیست طبق احادیث خاورمیانه از جاهایکه سالم میمونهپس میخواستید ناسا بیاد اعلام کنه شما همتون 2012 میمیریدچه دلیلی به جز بهم ریختن دنیا داره درحالی که درصد کمی هم احتمال داره این اتفاق نیوفته14 عقرب 1389 sh :البته که از بین رفتن دنیا در سال 2012 خرافاتی بیش نیست اما من به شخصه دوست دارم اتفاقی برای جهان بیفته.شاید خیلی ها اینو احمقانه بدونن اما بی هیجان شدن زندگی ترسناک ترین اتفاقی هست که میتونه بیفته.که در حال حاضر این اتفاق در حال افتادنه...از شما به خاطر اطلاعات علمی دقیقتون ممنونم.14 عقرب 1389 محمد :هههههههههههههعجب جوک هایی اگه قراره زمین نابود بشه پس امام زمان کیی ظهور میکنه اینا همه شایعه هستندکدوم ادم عاقلی همچین فکری باورش میشهمگر آنکه دیوانه باشهدنیا و جهان و همه چیز در دست خداست اگه بخواد نابود میکنه اگه بخواد نابود نمیکنه حتی اگه نیمی از کره زمین هم نباشهخوش باورا16 عقرب 1389 m.s.m :باسلام.کاش آدم درست می فهمید دلیل این همه شایعه وخیال پردازی چیه تا بازیچه دست کسایی که فکر وذهن مردم روبه بازی میگیرن نشه.این داستانها به احتمال زیاد نشات گرفته از مقابله با ظهور منجیه که خلاصه مردم رو به هر طریقی بترسونن وچیزهای خارق العاده رو در نظرشون بد وترسناک جلوه بدن تا مردم هم فورا با دیدن چنین چیزهایی فقط در پی نابودیش بر بیان.اما از هر چیزی که بگذریم هیچ کس نمیتونه اولا قضیه ظهور حضرت و ثانیا رجعت اهلبیت پیامبر صل الله وعلیه وآله رو منکر بشه که بعد از وجود نازنین حضرت مهدی ارواحنافداه به دنیا رجعت میفرمایند وسالهای طولانی حکومتشان برروی زمین ادامه داره.شاید خوردن یه جسم سخت به زمین صورت بگیره وقطبهای زمین رو تغییر بده یا شب وروز رو طولانی کنه؛چون گفته شده که در ماه رمضانی صدایی مهیب به گوش میرسه که اهالی زمین به شدت میترسند؛اما نابودی فعلی زمین دور از ذهن و جدای از منطق هست وبا عدل خداوند هم اصلا سازگار نیست.کلا،خوب که آدم توی این حرفا خورد میشه به راحتی میفهمه یه بازی دیگه اس.مثل همون بازی که شایع شد سال 2000 زمین نابود میشه اما دیدید که دروغ بود.19 عقرب 1389 ملیحه :خیلی خوشحالم که تمام این حرفا دروغ بودن . من واقعآترسیده بودم . بابت اطلاع رسانیتونم ممنون .25 عقرب 1389 اراز :از خودم بدم میاد چون واسه یه لحظه هم که شده به گفته قران شک کردم: و این کار نخواهد شد مگر ناگهانی. خدای شکر26 عقرب 1389 علیرضا :این حرف ها همه واقعیت ندارد واقعیت در دست خداوند رحمان ورحیم است30 عقرب 1389 mahmoodi hossein :اگه نابودم نشه این ما هستیم که نابودش میکنیم اما این قضیه جدی هست نممیشه به سادگی ازش گذشت.3 جدي 1389 مجتبی زنجانی :با سلام .کسایی که منکر این پیشگوییها هستند لطفا به صورت علمی با این نظرییات برخورد بکنند.فقط به سایت ناسا برید و در مورد سیاره(یو بی سیصدو سیزده).(البته با نوشتار انگلیسی)تحقیق بکنید .و ببینید که این سیاره در چه زمانی به نزدیکی زمین میرسه؟آنوقت در مورد این موضوع بهتر تصمیم گیری میکنید.4 قوس 1389 علیرضا :این صحبتها زاییده ذهن مایا هاست که نه توان اینجور محاسباتی رو داشتن ونه دارن چرا ماباید این پیش گویی روباور کنیم3 جدي 1389 نقاد :نمي دونم چرا هر كي كه قراره دنيا رو عوض كنه ايرانيه در حالي كه ايرانيها هيچي نيستند بابا تمدن اروپا و امريكا رو نگاه كنيد و كم از ايراني حرف بزنيد. ما ايرانيها خيلي نااميد هستيم اكثر افرادي كه به اين پست نظر دادن گفتن كاش تموم ميشد در حالي كه سايت هاي خارجي رو خوندنم مردم ناراحت بودن ولي ما خوشحال!!!!!!!!!20 قوس 1389 ایمان :نه اینجوریها هم که میگن نیست ولی چون قوم مایاها سال2012 رو پایان تقویم خود و اغاز یک دوره دیگر پیش بینی کردند احتمالا این که میگن دنیا تموم میشه منظور همینه یعنی تولد دوباره دنیا و این هم یعنی انشا الله ظهور اقامون.3 جدي 1389 امین :دراوردن شایعه چه ارزشی برای انها دارد4 جدي 1389 ماندی :اگر میشه این رو تا آخر بخونین.................سلام دوستان عزیز.راستش من تمامی نظرات شما رو خوندم.نمیخوام دل سردتون کنم ولی حقیقت داره.چون در قرآن اومده که یک سیاه چالی بزرگتر از خورشید هست که با سرعت بسیار بالا(10 برابر سرعت نور)به سیاره ی زمین نزدیک میشه که حالا دقیق معلوم نیست که 2012 باشه یا دیگر موارد.و نیوتن هم این شی رو محاسبه کرده بود.حالا خودتونو ناراحت نکنین.بیخیال.خدا بزرگه.من 16 سالمه.که 18 به سلامتی میرم اون دنیا بشکن میزنم.من اگه تا لب دریا هم برم باید با خودم آفتابه ببرم.بگذریم.خوب دیگه باید برم.تا دیدار بعد عزت زیاد.........................به نظر من این آقا کلاً مریضه که اینو گفته!! چرا چرند می گید ؟ اصلاً تو قرآن همچین چیزی نیومده که شما می گین . پس سازمان ناسا چیکاره ست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اونا همش تو کهکشانا سیر می کنند . بهتر می دونند چی درسته چی غلط . بعد تو میای اینجا با این حرفات مردمو آزار می دی و می ترسونی . در ضمن همین ناسا با موشک هایی که دارند اون سیاه چاله رو از مسیرش منحرف می کنند . اون چیزی که تو قرآن آمده مال زمان قدیم بوده که از این چیزای پیشرفته نداشتند ، نه الان . http://www.rihannafenty.persianblog.ir/این آدرس وبلاگ منه اگه می شه بهش یه سری بزنید و بگید کدوم مطلاباش درستن کدوماش اشتباه تا من اصلاحشون کنم . با تشکر9 جدي 1389 بهزاد :بهتر نیست که علمی به این مسئله برخورد بشه به این سایت برید و مقاله های جالبیرو در مورد طوفان های خورشید و خطر نابودی زمین ببینیدhttp://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Category=300&SubCategory=340&Post=000015312 جدي 1389 مهدی :دنیا یه روزی به آخر میرسه هالا چه 2012 چه غیر 2012 به نظرمن بهترین راه ممکن تو هر شرایطی باهم خوب بودنه12 جدي 1389 آتوسا :من خیلی ناراحتم تازه زمین داشت از دست ما انسان های بی مصرف راحت میشد15 جدي 1389 shas khin :جدددددددددی؟ من گفتم حالا که قراره بمیریم دیگه نرم کنکور بخونم. حیف شد23 جدي 1389 مهبد :من كه فكر نكنم حقيقت داشته باشه ...هرچي خدا بخواد همون ميشه ...ولي بايد صبر كرد3 دلو 1389 shirin :montazere sale 2012 bashid ta befahmid sade nemigozarad.faghat doa konid tamom she vagarna zende mondan bade in sal besiar moshkel ast3 دلو 1389 محمد :سلام دوستان . من به همه شما این نویدو میدم که همه این حرفها دروغه ، این غربی ها برای سال 2012 نقشه کشیدن فقط دارن ذهن های مردمو آماده میکنن . و احتمالا با شروع توطئه اونها ، امام زمان ما ظهور خواهند کرد . انشاءالله .4 دلو 1389 رضا باقرنژاد :با سلام در سال 2012آمریکا وچین جنگ خواهند کرد واین در نهایت به نفع بشریت تمام خواهد شد5 دلو 1389 f.m :هم توی کتاب نوستروداموس هم در سنگ نوشته های قوم مایا و هم در احرام ثلاثه مصر پیشبینی شده سال 2012 گوی اتشین اسمان(خورشید) نابود میشه من خودم دیدم چندتا از دانشمندهای ناسا گفتن که خورشید از کنار یه سیاه چاله رد میشه در سال 2012 که ممکنه بره توس که دقیقا 8 دقیقه نوری بعد خورشید زمین نابود میشهگند زدن حالا میخوان از استرس مردم کم کننچون بعد این خبر اعتراضای زیادی توی امریکا,اسپانیاو....... شد که اونا رو ترسوند5 دلو 1389 kami :eyval kheyli nazariye hatoon bahal bood vali akharesham hame kenef mishim hichi nemishe faghat ye delhore barye adama igad kardan akhe mage khoda joonam bikare ke ye chiziyo besaze bad kharab kone doostan negaran nabashid9 دلو 1389 علی :می خواد بشه میخواد نشه ما که داریم با بدبختی زندگی میکنیم پس چیزی برای از دست دادن نداریم فقط جونمونو داریم که اونم یه روزی از بین میره ...11 دلو 1389 یه دوست :می دونین اینا رو چه حسابی این حرفا رو میزنن؟ رو حساب یه تقویم قدیمی به نان تقویم مایایی و حرف چندتا پیشگو و ستاره شناس قدیمی، کار تقویم مایایی هم اینطوریه که این تقویم چند دوره داره (که توضیحاتش خیلی زیاده و تو اینجا نمیگنجه) و با محاسبات سرانگشتی و خیلی ساده هم میشه حساب کرد که تو سال 2012 یه دوره از این تقویم کم میشه (اینو من خودمم حساب کردم دیدم آره واقعا آخر دورش میخوره به سال 2012) ولی از من میشنوین این حرفا همه بی پایه و اساسن و هیچ کدوم جنبه علمی ندارن11 دلو 1389 گلي :سلام خسته نباشيد سال 2012 ميگن زمين نابود ميشه . الانش هم درحال نابود شدن هست ما متوجه نيستيم. با تكنولوژي نابود ميشيم. قبل از اينكه زمين نابود شود. ناراحت نباشيد. و به تكنولوژي ننازييد.12 دلو 1389 x :امکان نداره اتفاق بیفته. فقط خدا.12 دلو 1389 ارش :من یه دختر کوچولو دارم٫تحمل.........ندارم.18 دلو 1389 rahi :ey dade bidad.ya emame zaman nokaram vali inghadr nayumadi ke gheybateto zadan.darse donya ro hazf kardi?charande faghat vase kontrole zehne adamast.in barnameye sheytan baraye zohure zede masih ya masihe dorooghin hastdorost mesle sale 2000 ke gharar bud donya nabud besheo yek sal baad 11septambr rokh dad.hadeseyi ke yek jur manaseke sheytanparasti dar abad bozorg hesab mishod.donya ro adamaye mariz kontrol mikonan age harfashuno bavar konid arusake kheymeshab bazi una shodid.11septabr hamkariye CIA VA ALGHAEDE BUD.yek tote eye dakhelihar dardi darim az nadanestan hasti16 دلو 1389 کامیار :خیلی باحال می شد تو اون یک روز اخر چه هیاهویی بود24 دلو 1389 akbar :nabayad faramosh konim hich kas az fardash khabari nadari pas alaki in harfaro nabayad bavar dasht ama shayad etefagati dar zamin biyofte ama mese filme 2012 nemishe bod vali kash kash donya az daste usa va esraeil rahat she ke in hame mardom bigonah ra be koshtan midan26 دلو 1389 دلبر شاكر :سلام به همه ي خؤانندگان اين مطلبسال ٢٠١٢سال عدد ١٢ هستش زمين نابود نميشود مگر به خؤاست خدا و خدا سر نوشت هيج قومي را عؤض نميكند مگر اينكه خؤدشان بخؤاهند اگر خداؤند قادر و عظيم و عليم بخؤاهد امري انجام شود انجام ميشود حتي اگر همه ي موجؤدات جهان دست به دست هم بخؤاهند مانع آن شود و اگر خداوند رحمان و رحيم بخؤاهد نشود نميشود حتي همه ي مؤجؤدات دست در دست هم قرار دهند نشود،مي شؤد و شود،نميشودحرفهاي دلبر شاكر حرفهاي ساده ايست با كمي تفكر بازشدنيستفقط از خدا بترسيد كه اگر از او بترسيد از هيج اتفاقي نميترسيد و از سال دؤمين بار آمدن ١٢ سال٢٠١٢ هراسي نخؤاهيد داشت سال ٢٠١٢منتظر ما باشيد و با ما باشيددلبر شاكر بشكرا فاضل رحمان رحيم چؤن كه جز رحمان رحيم عشقي به جز الله نيستؤالسلام و عليكم :دلبر شاكر*2 حوت 1389 عرشیا :عزیزان من به عنوان نماینده تام الاختیار از طرف خدا به شما میگم دنیا تمومه الکی زور نزنید خوش بگذرونید2 حوت 1389 ملیحه :آرزویم اتمام زندگیست...کاش میشد...لااقل برای من...شاید خیلی ها دلشان زندگی بخواهد...اما من برایم کافیست...کافی...2 حوت 1389 عباس :به نظر من هر چیزی در اینده می تواند اتفاق بیفتد(بد یا خوب)و با توجه به شرایط امروز دنیا بشر به هیچ عنوان نمی تواند اینده را پیشگویی کندواتفاقاتی که در اینده رخ خواهد داد خارج از مخیله هر انسانی خواهد بود6 حوت 1389 mahdi :سلام اگه ميشه به وبلاگ من مراجعه كنيد .اگه خواستيد تبادل لينك كنيم مرا با نام (علم نوین جهانی) لينك كنيد.بعد از لينك در قسمت نظرات به من اطلاع دهيد تا من هم شما را لينك كنم.تازه من از مطالبتان در وبلاگم با ذكر منبع استفاده كردم.با تشكر22 حوت 1389 {H}.{K} :يا شما مسلمانيد يا نه ؟شما به خدا ايمان داريد يا نه خودتان قضاوت كنيد هركسي عمرش تمام شد به اخر زندگي ميرسه(مرگ) پس اين جرنديات را گوش نكنيدهيچ كس نمي تواند آينده را پيش بيني كند. تنها كسي كه آينده را ديده پيامبر اكرم محمد(ص)بوده.وتنها صور اسرافيل دنيا به پايان مي رسد.باتشكر20 حوت 1389 محمد :دوستان سلام سایت بسیار خوبی ذارید استفاده کردم .در مورد اتفاقات جهانی نمی توان به هر سخنی اعتماد کرد من پیشگویی های زیادی را مطالعه کرده ام ولی ان چیزی که ملموس است اتفاقاتی هستند که خصوصا از امسال شاهد ان هستیم مانند سیلهای مهیب و اخیرا سونامی ژاپن در بسیاری از این پیشگوییها به زیر اب رفتن کل ژاپن و جزایر انگلستان و بسیاری نقاط دیگر دنیا مانند سواحل امریکاذکر شده است بنده فکر می کنم از امسال تا اواسط قرن 21 دنیا شاهد بلایای بی شماری خواهد بود تنها به این دلیل که انسان ها خدا را فراموش و یا ملعبه ی مطامع خود قرار داده اند اوج اتفاقات جهانی که در پیشگوییها دیده ام حدود سال 2050 است در هر صورت اتفاقات امسال می تواند مشت نمونه ی خروار باشد بیایید تا دیر نشده به در خدا توبه کنیم واز او بخواهیم تا همه ی مردم جهان را مشمول رحمت خود قرار دهد18 حوت 1389 reza :به نظرمن راست میگن25 حوت 1389 فاطی :این قوم مایا از کجا پیداشون شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟بابا من اول زندگیمه!!هنوز جوونم.....ولی خداییش خدا کنه راست باشه.........آمممممممممممممممممممممممممممممین26 حوت 1389 mamad :ah taze dashtim hal mikardima khoda in nasa ro nabood kone ka hamash zede hal mizane3 حمل 1390 میلاد :وضعیت کنونی جهان(برای مثال زلزله و سونامی ژاپن )نشان دهنده سال2012است.25 حوت 1389 پویا :چرا کمی عاقلانه به این قضیه فکر نکنیم؟ به نظر من اگه این پیش گویی درست باشه حتما که نباید دنیا آخر بشه و بساط حیات برچیده شود که.قدرت لایتناهی هم خداست.الیته ناساهم درست می گویدولی کن فیکون ريالرآن هم فراموش نشود.7 حمل 1390 آرش :ای کاش در سال 2012 شاهد تحول بزرگی باشیم.ای کاش یا دنیا به آخر برسه یا امام زمان و مسیح بیان و یا من بمیرم که صد البته سومی دلچسبتره برام.ای کاش هرگز متولد نمیشدم. ای کاش...............7 حمل 1390 محمد :سلام این قضیه فقط و فقط جنبه سیاسی دارد . با اتفاقاتی که در کشورهای خاورمیانه می افتد و دیکتاتورها یکی پس از دیگری ساقط می شوند در سال 2012 تنها اتفاق بزرگی که در دنیا می افتد این است که تمام دولت دموکراتیو و یکپارچه میشوند و هیچگونه حکومت دیکتاتوری باقی نخواهد ماند حتی دیکتاتوری کره شمالی که خیلی با غیرت بود بمب هسته ای دارد !8 حمل 1390 بنجامين :نميدونم اين همه سال اين دانشمندها كجا بودن كه اين حرف رو نمي زدن كه دنيا ميخواد به زودي اخر بشه كه حالا كه فقط يه سال مونده به اين حادثه صداشون در اومده.اكردنيا اخر بشه كه جاي حرفي نمي مونه ولي اكر اخر نشه خودم دنيا رو روي سرتون خراب ميكنم.دنياتونو اخر مي كنم8 حمل 1390 مهدی :خوب است8 حمل 1390 parla :وااااای من خیلی خوشحالم که زمین نابود نمیشه واقعا مرسییییی ااااه انقدر بدم میاد از اینایی که میگن کاش زمین نابود بشه اخه شماها که یه زلزله ی کوچیک میاد تا 1 ماه از ترس شباکنار ماماناتون میخوابین چی میگییییین الکیییییی!!!!!12 حمل 1390 ایی :خیلی خوب شد نابود نمیشه من بابا جونم ارزوها دارم14 حمل 1390 شیما :هیچی قابل پیش بینی نیس همه چی دست خداس16 حمل 1390 ساسان :روان ما بسیار پیچیده است و در ارتباط مستقیم با طبیعت، به دلیل فاصله گرفتن بشر از طبیعت و خراب نمودن بیشتر آن، روان ما این پیغام جدی رو از طبیعت به طور ناخودآگاه می گیره که قراره اینگونه انسانها ازبین بروند و همینطور زمین مریض، شاید از لحاظ علمی این قضیه رد بشه ولی پیغام بزرگی برای انسان و رفتارش با طبیعت است، این پیغام می گوید که روش زندگی ما اسنانها باید تغییر کند19 حمل 1390 الميرا :من كه ميگم قراره يه اتفاق خيلی مهمی بيفته نابودی جهان يه كم اغراق آميز به نظر مياد ولی به نظر من يه سری تحولات سياسی رو تو اين سال ببينيم به هر حال من مطمئنم اين پيشگويی ها بی اساس نيست فقط بايد درست تعبيرش كنن تا به يه برداشت درستی برسن28 حمل 1390 Must@ng :khob bod thanks30 حمل 1390 محمد ياسين قنبري :باسلام لطفا اخبار جديد را به صورت فايل فشرده ي قابل دانلود قرار دهيد29 حمل 1390 مهري :فقط خدا ميدونه كه چه اتفاقاتي قراره بيفته همه ي اين پيشگويي ها-شايعه اس اصلا خودتونو نترسونيد تازه اگرهم قراره بيفته به نظر من اشكالي نداره فقط بايد بگيم هرچه پيش ايد خوش ايد29 حمل 1390 faeze :mmmmmmmmmmmmmmmmm.ali bud vaghean nemidunestam khodamo amade konam.man hanuz javooooooonam arezu daram:-*29 حمل 1390 پوریا :پیشگویی نستراداموس.مایا ها و فرقه ی شیطان پرستی همه سال 2012 راپیشگویی کرده اند ایا شرایط طهور را می دانید یکی از شرایط ظهور انقلاب و جنگ در کشور های عربی است وحالا هم که اتفاق افتاده بیش تر فکر کنید30 حمل 1390 محسن :بچه ها من دیشب رییس قوم مایا رو در خواب دیدم...خیلی افسرده و نگران بود...فقط با ترس و نگرانی میگفت احمدی...احمدی نژاد دست از سرم بردار...بعد من یهو از خواب پریدم...10 ثور 1390 مجيد :مد نظر كسايي كه ميگن اگه اين اتفاق بيافته پس امام زمان چي ميشه بايد بگم كه من نه اين قضيه رو رد ميكنم نه هم قبولش دارم ولي با اين وجود بايد گفت اگه در اين سال آخرالزماني به وقوع بپيونده شما رجوع كنيد به نهج البلاغه كه امام علي پيش بيني كرده آخرالزمان روزي خواهد بود جمعيت نسل بشر خيلي ناچيز است درست مثل برنج ته ديگ پس از كجا معلوم اول جميت زمين بر اثر اين حوادث كم بشه و بعد منجي ظهور بكنه.و اونهايي كه ميگن شايعه و خرافاته بايد گفت:زمان حضرت نوح و قوم لوت يك قاره اي وجود به نام آتلانتيس در 12000 سال پيش كه ما اونو افسانه ميدونيم در صورتي كه 100% واقعيت داشت و وجودش اثبات شده به وسيله افلاطون مردم اين قاره مومن و پاك سيرت بودند و كاملا پيشرفته از لحاظ علمي كه بشر امروزي به قسمت خيلي كوچيكي از پشرفت ها هم دست پيدا نكرده خيلي جالب بدونيد كه كشتي ساخته بودند در اون زمان تو آسمون پرواز ميكرد مردم اون جزيره 100 برابر بشر امروزي در پيشگويي و علوم نجوم قدرت داشتند يعني ميگيد كه اونا نمي تونستن تمامي اون بلا ها رو پيشبيني كنن بله خوب ميتونستن اون زمان درست مثل الان ناسا كه ميگه در سال2012 هيچ اتفاقي نميافته اونا هم در همون موقع همين نظرو داشتند البته درست ميگفتن و ناسا هم درست ميگه هيچ اتفاقي نمي افته ولي ما خودمون ...26 حمل 1390 mazi :اینا همش تخیلات و خرافاته.اینم که میگن ناسا گفته سال 2012 برق قطع میشه اینم دروغه اگر شک دارید برید تو سایت ناسا.15 ثور 1390 pooya :شاید مثلث برمودا بتونه انسان رو به جای دیگه ببره.البته اگه هنوز کار کنه.ولی انسان بدست خودش نابود میشه.برید در مورد HARP هم بخونید.17 ثور 1390 علی :صبر کنین میفهمین17 ثور 1390 رضا :سلام به همگی تو ذهن خودم ازادی و خوشحالی و تنوع را میدیدم ولی با این مطلب پرباری که خوندم حالم گرفته شد ولی خیلی از بزرگان مثل نستراداموس این را پیش بینی کرده که در سال 2012 اتفاق قابل پیش بینی رخ میدهد که نیمی از مردم خوشحال و نیمی ناراحت میشند گفته شده که ایران با سه کشور هم جوار به هم چسبیده و ایران در جهان حرف اول را زده و قطب اول جهان میشود این حرفها را از خودمم نمیگم اینها را از کتاب عجایب هفت گانه خوندم که تو ایران از این کتاب 80 نسخه بیشتر نیست واسه همین هست کسی این اطلاعات را نداره ولی اگه تونستید علاقه دارید چیزهای بدونید که فکرش را نمیکنید وجود داره کتاب را تهیه کنید انشالله که اتفاقی که قراره سال 2012 بیفته , بیفته تا خوشی را اون موقهع ببیند نه این که حالا بلند میشیم میریم پارک میریم کافه میریم پارتی میگیم چقدر حال داد باید بود دید تا معنی خوشی حالا و بعد دید18 ثور 1390 anahita :همش چرته سال 2000 هم زمین میخاست از بین بره اما سالم مونده20 ثور 1390 رامین :از شما متشکرم که خیال انسان ها را راحت کردید29 ثور 1390 پویا :هیچ مسئله ای رو نمیشه از قبل پیش بینی کرد حتی آب و هوا هم اشتباه داره چه برسه به نابودی کره زمین .هرچند من هم دوست دارم 2012 پایان زمین باشه و بی نهایت دور از منطق هستش .16 جوزا 1390 رضا :به نظر من نه خیلی جدی بگیریم نه خیلی بی مورد ولی بیاد خیلی خوبه از چرخه روزگار تکراری خلاص می شویم13 جوزا 1390 Amir HeadHunter :heh...asan mage donyayiam munde ke hala bekhad daghun beshe ya chi ?! daghun shode btw, amma yechize jaleb ine ke كار ما نيست شناسائي "راز" گل سرخكار ما شايد اين است؛كه در "افسون" گل سرخ شناور باشيم...18 جوزا 1390 علی :نابود میشه،من میدونم گالیور29 جوزا 1390 سهیل :سلام.من باتوجه به تحقیقاتی که انجام دادم میتونم بگم علم حداقل منوقانع کرده که 2012یه اتفاقاتی میوفته ولی این معنیش نابودی جهان نیست آخه مابایددین و خداواعتقاداتمون روهم درنظربگیریم درضمن اینوهم بایدبگم که این موضوع جنبه ی سیاسی داره چون یه سری سودجو فکرماروبه این چیزا مشغول میکنن تاهرغلطی که دلشون میخادبکنن شما زنگیتونوبکنین!!!!28 جوزا 1390 واقعیت :باتشکر از مطلبی که نوشتید اما یخورده به دور از تعصب به قصیه نگاه کنیم کلی مدارک علمی از طرف سایت ناسا منتشر شده مبنی بر موضعات دنبال دار الین و بسیاری از مسائل دیگر که تمام او مستندات در سایت رسمس ناسا موجوده حالا ممکنه برای بعضی ها قبول اینگونه مسائل سخت و یا دور از ذهن باشه ما در دنیای تکنولوزی و علم زندگی میکنیم دنیایی که همه تجربیات ان بر مبنای علمی بررسی میشود و از خرافات دیگر هیچ شواهدی نیست ممکنه از لحاظ روانشناسی مطلب شما برای عده ای آرامش بخش باشد اما حقیقت هرگز پنهان نخواهد بود و این اتفاقات طبق اسناد معتبر علمی در اواخر سال 2011 و عوایل سال 2012 اتفاق خواهد افتاد حقیقت همیشه تلخ بوده و تلخ خواهد ماند .11 سرطان 1390 shabahang :سلام توي سال 2012 يك سري اتفاقاتي رخ ميده كه اين پيشبيني رو نميشه هم رد كرد و هم قبول.البته به اون شدتي كه توي پيشبيني كفته شده كه زمين نابود ميشه هم نيست.يك سري چيز ها براي بزرگ كردن موضوع گفته مي شه مثل گذر منظومه ي شمسي از ... ،قرار گرفتن سيارات منظومه ي شمسي به صورت ... ،كه اكثريت و شاید همه ی اينها درست نيست.اما بيشترين اثر رو خود خورشيد خودمون روي سيارات ميگذارد .بهتره روي فعاليت لكه ها ي خورشيدي هم مطالعاتي داشته باشيد كه سيكل اين لكه ها تقريبا بيشترين ارتفاع خودش رو در سال 2012 دارد و شايد خورشيد پر از لكه شود.خلاصه زمين نابود نميشه ولي از همين خورشيد يك سري اثراتي را متحمل ميشود كه اين هم قسمتي از قوانين طبيعتي است كه ما توي اون داريم زندگي ميكنيم.خلاصه زمین نابود نمیشهموفق باشيددوست دار آسمان از خطه ي ايران زمين11 سرطان 1390 پیمان :با سلام خدمت شما دوستان من در مورد سیاره یو بی 313 تحقیق کردم در سال 2012 این سیاره به نزدیکترین فاصله به زمین میرسه دانشمندان ثابت کردن که علت گرم شدن کره زمین و زلزله ها و آتشفشان ها که به شدت رو به افزایش هست از همین سیاره هستحالا کسی نمیتونه به قطع پاسخی بده باید ببینیم خدا چی میخادولی خدا هم میگه عقلتو به کار بگیر و تحقیق کن و بگرد و بپرس13 سرطان 1390 وحید رزندی :من خیلی دوست داشتم این پیش گویی حقیقت داشته باشه شاید نابودی مردمت=ان زمین به نفع مردمان سایر کرات باشه در هر صورت خوشحال میشم هرکی نظری یا خبری جدید داره به من هم اطلاع بده manfromdreamland2002@yahoo17 سرطان 1390 یاسین :هیچ اتفاقی نمی افته خیالتون راحت.17 اسد 1390 مهناز :بابا بیخیال بزار زندگیمونو کنیم وقتی یه روزی قرار از بین بربم برا چی همین لحظه‌های خوب رو هم به خودمون زهر کنیم16 اسد 1390 پارسی :خوب سوژه ایی شده واسه جهان مخصوصا جهان سومی ها d:همه دانشکندا دارن میگم خبری نمیشه و دلیل علمی میارن و در کنارش یک سری با خرافاتشون دلیل میارن که نمیشه چون هنوز ...به هر حال توی این دنیایی مرموز هر چیزی ممکنه و معلوم نیست منظومه ها و یا ستاره و سیاره های دیگه چه خبره و معلوم نیست کسی یا کسایی باشن که از ما پیشرفته تر باشن یا اصلا وجود نداشته باشن یا هر چیز دیگه..فقط کاش همیشه با عقلمون حرف بزنیم نه با خرافاتایی که برای خودمون ساختیم یا برامون ساختن.23 اسد 1390 آرین :تمامی شواهد به روشنی نشان می دهد که موضوع نابودی جهان در سال 2012 چیزی نیست جز یک مشت مضخرف. هرگز شک نکنید که بسیاری افراد از این موضوع سود برده و خواهند برد.30 سنبله 1390 توبه کار :مهم نیست که 400روز دیگه چه اتفاقی میافته!مهم اینه که ما میخوایم به کدوم سمت بریم. هستی ما از اولش معلوم نبود که کی تموم میشه پس مینطوری ادامه پیدا کنه بهترهامروز روز خوبی داشتم خداروشکر امیدوارم فردا هم روز خوبی باشه10 سنبله 1390 erfan :hich etefagi dar 2012 nemi oftad12 سنبله 1390 محمد سنبله :سلام من که میگم مایا و امسال ان از قوم یهود هستن که با برنامه های بلند مدت که می خوان بگن ما از خدا سرتریم لعنت به این کافرها14 سنبله 1390 SAEID :آقا جان شما دقت کن . اگه از نظر علمی بخوای فکر کنی،میگی خدا وجود نداره، ولی من با قلب و احساسم میگم خدا وجود داره و هوامو داره.خب این ناسا هم داره از نظر علمی حرف میزنه دیگه ..پس توانایی خدا چی میشه؟اراده کنه ، میتونه همین الان همرو برگردونه پیش خودش .( از طریق قلبتون ، فکر عاقلانه کنید )17 سنبله 1390 عبد :من واقعا افسوس میخورم که افکار مردم مسلمان ما در این سطح باشه!!‏ببینید همه ی این حرفو حدیثا به کنار.شما اگر یک شیعه ی معتقد باشین با یقینه به وجود مبارک آقا امام زمان‏‏(‏عج‏)‏ و ظهور ایشون و سال ها حکومت در جهان،نباید حتی کوچکترین توجهی به نابودی زمین کرد..گرجه بحث روز قیامت جداست که با توجه به غیبت حال حاظر مولامون سال هایه بسیاری فاصله وجود داره تا روز قیامت و دگرگونی زمین طبق آیات قرآن..پس به جایه این خرافات برای تعجیل در ظهور صاحب الزمان دعا کنید..یا حق..15 سنبله 1390 اشکان :بابا اینها همش خرافاته سال 2012 اخر دنیا هست . شاید مایا ها از 2012 به بعد دیگه سواد نداشتند بنویسن به همین خاطر گفتن سال 2012 آخر دنیاست17 سنبله 1390 shokofeh va elahe va elham :الهه فقط تا یک سال آینده برنامه ریزی کرده و امیدواره که حفیفت داشته باشه وقتی که لیسانشو می گیره می ره توی زمینشکوفه هم خوشحاله چون فوق لیسانشو گرفته و وقتی کار نیست ادم بهتره سرشو بذاره زمین بمیرهالهام هم می گه بهترین اتفاقی که در این دوران ظلمت می تونه بیفته همین 2012 است19 سنبله 1390 حامد :پس سعی کنید همیشه و در همه حال به یاد خدا باشید و از باد او غافل نشوید توکل تان بر حق باد21 سنبله 1390 سونیا :سلام وای خدا یعنی شما نمیدونید همه چی تحت کنترله ؟؟ تمام چیزا برنامه ریزی شده؟ از انتخابات این ور تا ریختن برجای دوقلو اونور و هزارتا چیز دیگه باباجان به هیشکی اعتماد نکن یا بمیریم یا نه فعلا که هستیم پس زندگی کن بیکاری مختو درگیر کنی؟ هیم؟1 ميزان 1390 اسد :به قدرت خدا هیچ شکی ندارم.ولی 2012 خیلی زوده واسه نابودی.چون خیلی از علمهاهنوز کشف نشد.ولی اینو میدوم که ما آدما اونقدر توی این دنیا بدی کاشتیم که خدا قهرش بگیره...به نظر من اگه همین فردا هم دنیا بخوادبه آخر برسه بازم باید مثل روزای عادی دیگه زندگی کردو با مشکلات مبارزه کرد..27 سنبله 1390 NIMA :من دوست دارم این اتفاق بیفته خیلی هیجان انگیزه - خدا کنه بیفته27 سنبله 1390 نوید :شما به این جور چیز ها اعتقاد نداشته باشید ولی من اعتقاد دارم زمانی که این مورد ها اتفاق افتاد آن موقع حالتان را میبرسم27 سنبله 1390 sadaf jOon :harf nadashmamnoOnkhialam rahat shodbabaw ma javOonimarezOo darim hanOozkhola3 kdamet gaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarm27 سنبله 1390 هانیه :اگه یه نگاهی به تاریخ زمین بندازیم می بینیم هر چند هزار سال یه پدیده ی طبیعی عظیم باعث تغییر سیر تکامل شده این پیشگویی رو علاوه بر قوم مایا نستراداموس هم پیشگویی کرده شاید مثل زمان دایناسور ها یه شهاب سنگ عظیم به زمین بخوره وبعدشم عصر یخبندان برای چندمین بار اتفاق بیفته.ضمنابه اطلاع ان دسته از عزیزانی که می گند روز قیامت قرار توسال2012اتفاق بیفته بگم که تاریخ ظهور وتاریخ قیامت هرگز قرار نیست از قبل مشخص یا پیشگویی بشه ومی گندحتی یاران نزدیک امام هم نباید تاریخ ظهور رو اعلام کنندپس مطمين باشید 2012 اخر دنیا نیست همونطور که عصریخبندان اخر دنیا نبوداما احتمال وقوع یه پدیده ی طبیعی بزرگ هست1 ميزان 1390 سعید :منم این اعتقاد رو دارم چرا وقتی میدونن زمین میخواد نابود بشه دست رو دست گذاشتن چرا ثابت نمیکنن فقط تبلیقات بی ارزش و تو خالی دروغ...!1 ميزان 1390 علی :اصلاء نمیخام الان بمیرم اخه من عاشقم و نمیخام او بمیره1 ميزان 1390 ايليا :بابا من جوونم.تازه اول زندگيمه.خيلي آرزو دارم.خيلي كارا دارم كه بايد بكنم.اگه ٢٠١٢ راست باشه يا دروغ مطمئنم اگه دو نفر هم برا ادامه نسل بشر بمونن يكيش منم.البته با امام زمان ميشيم سه نفر1 ميزان 1390 حسن فروزنده :بسم الله القاسم الجبارینواما آیات هدایت کننده درباره ی پایان دنیا:قرآن کریم دربا ره ی پایان دنیا در سوره قیامه می فرمایند:چنین نیست قسم به روز قیامت وقسم به نفس پرحسرت وملالت .وآیا آدمی پنداردکه ما دیگر ابداً استخوانهای اورا باز جمع نمی کنیم .بلی ماقادریم که سرانگشتان اورا هم منظم درست گردانیم.بلکه انسان میخواهد آنچه درپیش است همه را به فجورو هوای نفس گزارند.میپرسند:کی روز قیامت خواهدبود؟روزی که چشمها از وحشت خیره بماند.و ماه تاریک شودومیان خورشیدوماه جمع گرددودر آن روز انسان گویند کجا مفر(ناگزیر)وپناهی خواهدبود؟هرگزمفری (گریزی)نیست.آن روز جز درگاه خدا آرامگاهی هیچ نیست .آن روز آدمی به هر نیک و بدی که در مقدم وموخر کرده.از نتیجه همه آگاه خواهد شد. بلکه انسان خود برنیک و بد خویش بخوبی آگاه هست و هرچه عزر بر خود بیفکندباشتاب وعجله زبان به قرائت قرآن مگشای که خود قرآن را مجموع و محفوظ داشته و بر تو فراخواهیم و آنگاه که برخواندیم تو پیرو قرآن باش پس بر ماست حقایق بر تو بیان کنیم.هرگز بلکه کافران سجوج دنیای نقدعاجل را دوست دارند. و به کلی کار آموخت را وا گزارند.1 ميزان 1390 فرزاد :این همه سال زندگی کردیم چه گلی به سرمون زدیم بالاخره باید بمیریم دیگه حالا باشه یا چند سال دیگه چه فرقی داره2 ميزان 1390 masoud :سلام به همه دوستان نگران نباشیید در سال 2012 یه اتفاق بزرگ به خواست خدا روی مییده ولی این اتفاق خیر هست و به صلاح همه انسانها پس با امادگی کامل به پیشواز این تحول بزرگ مییریم انشاالاه6 ميزان 1390 ارش :سلام خوبيد من ميكم ٢٠١٢ يه اتفاق خاص ميوفته ولي نه نابودي زمين اكه هم ناسا جيز خاصي بدونه اجازه نداره بكه جون دنيا به هم ميريزه3 ميزان 1390 محمد :احتمالا اتفاقاتی در کهکشان رخ میدهد ولی عده ای سودجواین وقایع را بزرگ میکنندو ازش استفاده های خوبی هم میبرن حالاببینم هرکی خودشو چقدر میخواد درگیر این قضیه کنه بحرحال بهتر که به زندگی ادامه داد.ما انسانها فقط یک چیز را میدانیم آن هم که عاقبت میمیریم حالا کی خدا میداند4 ميزان 1390 هادی :***** مهم**** بچه ها خیالتون راحت نباشه چون این چند وقته خبرهای عجیبی راجع به سفینه های فضایی به گوش میرسه که نمیشه گفت همش دروغه.شاید باورتون نشه اما من خودم چند شب پیش که تو انزلی بودم وکنار ساحل نشسته بودم یکی از رفیقام با تعجب گفت که به آسمون نگاه کنم و وقتی به آسمون نگاه کردم باورم نمیشد که بتونم یه سفینه فضایی رو ببینم.درست مثل ریسه های شب های عید یه سری چراغ به هم وصل بودن جالب اینجاست که نه تنها تودوربین تلسک.پیم هیچی معلوم نبود بلکه تودوربین 12.1 رفیقم هم هیچ اثریاز چراغ های پرنور اون شب نبود و فقط با چشم میشد دید چراکه موجودات فضایی از یه نوع خاصی از الکتریسیته که فقط وفقط با چشم معلومه استفاده میکنن.اگه دلتون بخواد میتونم قسم بخورم حتی به جون مادرم که دروغ نمیگم.اگه خاستین میتونیم با هم بیشتر صحبت کنیم.0938208785012 ميزان 1390 REZA :من گفتم اگر درسته ديگر از پرداخت وام هام خودداري كنم و تا مي تونم خوش بگذرونم6 ميزان 1390 ساملن :درود به همه10 ميزان 1390 وحید :سلام - تنها خداست که از همه چیز آگاهست . همه این حرفا واسه سرگرم کردن ما هستش .احتمالاً می خوان یه غلطی بکنند که حواس ما باید پرت بشه .10 ميزان 1390 zeinab :سلام,من اونقدرا اطلاعات ندارم كه حرف بزنم.فقط مي تونم بكم اكه به خدا ايمان دارين بهش توكل كنين.راستي از شما و ساير كساني كه نظر دادين هم تشكر ميكنم4 عقرب 1390 ستاره :سلام به همگی راستش بخواین ما خانوادگی 2 ساله درگیر این مسئله ایم ، کم کم 2 هفته یه بار در این مورد با هم حرف میزنیم نتیجه حرفامونم تا حالا این بوده که 2012 هم از نظر دینی،هم علمی وهم با توجه به گفته های پیشگوها و قدیمیان مسلمان ایرانی تقریبا یه واقعیته (از نظر علمی:طوفانهای خورشیدی ، تغییرات جوی که کاملا مشهود است)(ازنظر قدیمیای مسلمان ایرنی که میگن :امام زمان زمانی ظهور میکند که دنیا رو ظلم برداره !! همچنین شنیدم مادر بزرگم میگفته امام زمان(عج)زمانی میاد که (تاسوعا یا عاشورا(دقیق نمیدونم)روز جمعه باشه)از طرفی هم میگن قیامت روز جمعه میشه *حالا از شماها میخوام برین تقویم سال 91 رو ببیینید !!!!!!!!دیدی جواب چی شد؟؟؟؟؟*در جواب آقا محمد بگم که آره ایرانم یه جورایی تایید کرده (با برنامه ای که در نوروز سال 90 در CDها منتشر کرد )که در آن آیت الله خامنه ای با عنوان سید خراسانی معرفی شد13 ميزان 1390 سینا :اگر سوال اینه که اتفاقی میشه یا نه باید گفت به احتمال قوی اتفاقی رخ خواهد داد ولی شایدتغییر نظام جهانی باشه چون که اگر به همین شکت پیش بره آمریکا برشکست میشه . نظام بانکداری در دنیا شکست میخوره وبه علت بدهی ها به اسراییل سیستم دست اسرائیل میافته بعد سر پول نفت و سرمایه یه جنگ جهانی اتفاق میافته و دنیا صحنه جنگ میشه تازه امام زمان هم هنوز مونده تابیاد تا امام زمان نیاد ونظام واحد جهانی شکل نگیره قیامت نمیشه.15 ميزان 1390 صدیقه :همین الان داشتم یه مطلبی رو میخوندم که خیلی جالب بود مفسرین قران سال2022 را سال سقوط اسراییل به دست حکومت امام مهدی میدونن خیلی تفسیر ریاضی جالبی بود اگه قرار باشه جهان سال 2012 تموم بشه پس تکلیف این تفسیر ریاضی قرانی و نابودی ظلم و رسیدن مظلومان به حقشون چی میشه من احساس میکنم کلا دنیا داره رو به یه تحول اساسی پیش میره یه نگاه به اخبار سراسر دنیا هم که بندازیم میفهمیم به هر حال امیدوارم ظهور حضرت مهدی خیلی نزدیکتر از این حرفا باشه همه از زندگی خستن15 ميزان 1390 فریبا :من 2سالی میشه بفکرشم ولی دلیل نمیشه کاروزندگیمو ول کنم حالا یاهست یانیست مامسلمونیم واعتقاداتی داریم .باید همیشه قبول داشت خدا هرچی صلاح بدونه همون میشه اونه که مارو خلق کرده پس بهش توکل کنید وبه زندگیتون باشادی ادامه بدید18 ميزان 1390 روناک :ولی من مطمئنم که یه اتفاقی میفته.دنیا نابود نمیشه.ولی جنگ و کشت کشتار زیاد میشه. جنگهای داخلی افزایش پیدا میکنه.20 ميزان 1390 سلدا :امیدوارم بشه تا یکم مردم خلاص شن بسه دیگه تا کی آخه؟ باید زنده باشیم ولی منم میگم همه چی دست خداست نه بنده هاش!!!!24 ميزان 1390 B*AliReza :اینا رو یهودی ها در اوردن یکم فکر کنید تا سال 2006چیزی نمی گفتن ولی بعداز جنگ سال 2012رو آوردن من این فیلم رو دیدم پر از نماد های شیطان پرستی و فرامسونری از تابلو داوینچی بگیر تا عدد 4روی کشتی که چینی نحسه.حتی شمارش معکوس از عددهای 9 یا 11 شروع میشه(در آخر فیلم)!حتی المپیک هم همین طوره بجای لندن نوشتن لازون(نماد فراماسون های یهود)حتی اسم یکی از عروسک های تک چشم من دویل(مرد شیطانی)!!به نماد ها دقت کنید بعد نظر دهید8 عقرب 1390 کریم :من هم در نظرات خودم میگویم که پیش گویهای قوم مایا همش خرافاته و هیچ اتفاقی در سال 2012 روی نمی دهد . چون هیچ کس از تقدید هیچ خبری ندارد و فقط خداست که همه کارها به اراده او بستگی دارد .25 ميزان 1390 reza :سلام من نه یه آدم مذهبی ام نه چیزه دیگه اما دوس دارم در مورد زندگیم بیشتر آگاه شم واسه همین برید در مورد فری ماسونر هاfree mansonsتحقیق کنید همش کار هاوناست حتی همین201225 ميزان 1390 سجاد :ایناهمش دروغ به این امید نشینید که دنیا تموم میشه راحت می شیم به جای گوش دادن به این مزخفات بیاید باهم دنیایی بسازیم که هیچ وقت آرزوی تموم شدنشونکنیم26 ميزان 1390 garshasp :من همیشه به دنبال یک هیجان بزرگ بودم و منتظر بودم تا سال 2012 برسه ببینم چه خبره این همه شلوغش کردن ! اما با این وضع باید بشینیم به خودمون بخندیم که چرا گول یه مشت شایعه و دروغ را خوردیم . ( ممنون از اینکه آگاهم کردید.)27 ميزان 1390 محمد 2012 :ایا راست است ایا ایران ان را تعیید کرده است8 عقرب 1390 مرجان :سلام ایشاا... خدا هر چی میخوای بهت بده من خیلی ارزوها دارم یه دونیااااااااااا13 عقرب 1390 فرشید :با امید و توکل به خدای یگانه و رستگار هیچ بنی بشری نمی تواند 1ثانیه بعد خود را پیش بینی کند سعی کنیم دچار گناه نشویم15 عقرب 1390 امینی :با سلام. واقعا ممنون. منم اعتقاد به این همه اتفاق نداشتم و با مطلب شما کاملا مطمئنم که همه این برنامه ها سیاست. حتی فیلم 2012 هم یک فیلم سیاسی اگر موقعیتشو داشتم براتون تجزیه میکرد. و یک چیز دیگه اینکه طبق گفته خدا هیچ کس از زمان ظهور اقا امام زمان و قیامت مطلع نیست جز خود خدا.و اینکه طبق دین امام زمان ظهور میکنه و حکومت عادلانه طولانی بر قرار میکنه پس همش الکیه و حالا حالا ها در خدمت این دنیا هستیم.اللهم عجل لولیک الفرج.2 عقرب 1390 evil :حتمابرید این مستند واقی را پیدا کنید وببینید امیدوارم بادیدن این مستند ذهنتان ودیدگاه تان روشن وبا وقایعت همه چیز اشنا بشیداسم این مستند the arrivals2 عقرب 1390 بدری :تنها خداست که به همه چیز آگاه ودانا است پس نگران نباشید زندگیتونو بکنید بیخیال15 عقرب 1390 ناشناس :با همه این حرف وحدیثا زندگی روند عادی خودش رو طی میکنه من 1پسر 2ساله دارم دنیای من محمدمه خیلی بی انصافی هستش که .......حالا فکرشو بکنین چقدر از این غنچه ها تو دنیا داریم اگه واقعا معتقد باشیم توکل به خدا ادما وقتی نابود میشن که به جای خدا به بنده های خدا توکل کنن20 عقرب 1390 کامران :من مطمئنم که سال 2012 یک اتفاقی رخ میده البته ممکنه که دنیا نابود نشه ولی یک اتفاق بدی در راهه.من که خیلی دوست دارم سال 2012 زمین نابود شه.20 عقرب 1390 فائزه :دنيا هميشه منتظره ببينه تو چي ميخواي!!!خوب اگه همه بخوان به اين مسئله فكر كنن حتما اين اتفاق ميفته!!!20 عقرب 1390 منتظر :سلام بابا این حرفا چیه 2012همش کشکه اگه قرار باشه اتفاقیم بیفته اون این نیست که زمین نابود شه بابا همه ی اینا سیاسیه چرا تو فیلم 2012 فقط عده ی خاصی باید زنده بمونن اینا دارن افکار مارو خراب میکنن یا میخواستن بگن خدا وجود نداره استغفراله همه دعا میکردن همه چی روسرشون خراب میشد بابا بی خیال23 عقرب 1390 ویران :سلام دوستان.من از این ناراحت نیستم که میگن این دنیا میخواد تموم بشه.ولی اونا میخوان فکر مارو مخدوش کنن تا نا امید بشیم و دست از تلاش و کوشش برداریم.ان شاا... خدا جلوی فتنه اونارو میگیره.با توکل به خدا به تلاشتون ادامه بدین21 عقرب 1390 nazanin :سلام خیلی ممنون بابت این مقالتون کاملا تابلوئه که 2012 هیچ اتفاقی نمی افته و همش حرفای صد من یه غازه ولی ما که این همه میگیم ظهور امام زمان نزدیکه پس چرا این همهه درباره ی نسل های بعد و خیلی سال های دیگه حرف می زنیم مگه امام زمان (ع) چند سال حکومت می کنن؟ممنون میشم اگه جواب سوالمو بدید23 عقرب 1390 مریم :سال 2012 سال تغییر و تحوله اونم از نوع اساسیش از همین حالا هم میشه شروعشو لمس کرد. مگه نه اینکه دنیا به هم ریخته؟ ولی نابودی در کار نیست24 عقرب 1390 فاطمه :سلام به همه.یه مطلب شاید بقیه هم متوجه شده باشین تو فیلم 2012تشیع جنازه امام خمینی رو نشون میده!خیلی تابلویه!تنها جایی هم که نابود نمیشه مکه ست24 عقرب 1390 آرش / فارس :سلام . به نظر من اینها همش سیاست پولدارهاست تا با این کار افکار مردم دنیا رو به جاهلیت بکشونن و خودشون بر اونها تسلت داشته باشن . عقل مایاها بیشتر از سال 2012 قد نمیداده و تقویمشونو در این سال به پایان رسوندن .24 عقرب 1390 فریده :وااااااااااااااای منم خیلی ترسیدم نمیدونم کلافه شدم این همه آرزو دارم.....24 عقرب 1390 ايتي :اونايي كه ميگن ٢٠١٢ هيچ اتفاقي نميوفته سخت در اشتباهن من در برزيل زندگي ميكنم مدتي براي تحقيقات نجوم به امازون رفتم من بخاطر اتفاقي كه در جنگل برام افتاد چيزهايي ديدم كه هيچ وقت براي كسي تعريف نيميكنم فقط ميدونم علم انسان در حد صفر هم نيست در سال ٢٠١٢ به سرعت نور ميرسيم و انرژي ميشيم ،اون وقت تازه ميفهميم كه هيچي نميفهميم.25 عقرب 1390 ghazal :ba ye kalame ye donyaro sarekar gozashtan...heh hamine dige25 عقرب 1390 ghazal :dostan zendegi hamine ye roz miyay ye roz miri kare khodetono anjam bedin man 15 salame ama tamame filmaye marbot be freemeasenery va akharo zamano didam va handin maghale ham khondam akharesham be in residam ke ina hich tasiri ro zendegim nadaran maha ensanim ghavi tar az harchizi bi nahayat talab va tanavo talab faghat age dar zamane hal zendegi konim onvaght nemitonim hich vahemee az injor chiza dashte bashim.ba tashakor.ghazal26 عقرب 1390 مهیا :سلام.به امام حسین من یقین دارم که 2012 حتما یه اتفاق خیلی تکان دهنده ای رخ خواهد داد . حتی اگر زمین هم نابود نشه و خیلی ها نابود می شن. از جمله من و خواهرم.27 عقرب 1390 شاهرخ :شما کی هستید دیگه بابا...آی کیو ها قرار نیست که دنیا از بین بره....یه طوفان خورشیدی ژئو مغناطیسی میاد که برق کل دنیا قطع میشه و خسارت مالی به کل دنیا وارد میکنه.اما زیاد.کدوم خالی بندی شایعه کرده دنیا نابود شه خدا داند...30 عقرب 1390 جواد :آدمهایی مثل من امثال من که غصه نابودی زمین رو نمیخورن، کسانی غصه نابودی زمین رو میخورند که تو این سیاره خاکی مشغول عشق و حال هستن، نه ما... به هر حال امیدوارم که پیش بینی قوم مایا به حقیقت بپیونده....29 عقرب 1390 mandana :آقای آبتی می تونی بگی چی دیدی راستی در مورد سال 2012 آیا کسی از شخصی علی یعقوبی ویکسری فعالیتهای فرا مادی در شرق ایران بخصوص قسمتهای جنوب شرقی و جنوبی استان خراسان اطلاعاتی داره24 قوس 1390 انیتا :دقیقا3ماه دیگه و 6روز دیگه بهتون میگم که اقا این هارو باور نکنید همه چیدست اون بالایی یعنی هرچی خدا بخواد12 قوس 1390 حسین :سلام خسته نباشید در مورده تمام شدنه دنیا در سال 2012 میشه گفت که پیشگوییهای قوم مایا ونوستر دامس آنها نتوانستند که بگویند آخر زمان چون اخر زمان واسه یک دوره خاصی هست که دنیا تمام نمیشه ولی به اعتقاد من در ساله 2012 ممکنه یک اتفاق جهانی بیفته در ضمن جواب اون دانشمند بالایی باید بگم که به پیشگویهای قوم مایا و ظهور امام زمان به قول پیامبرمان در ان زمان نزدیک ونشانهای ظهور خورشید از مغرب طلوع خواهد کرد که اثر آن هم به گفته امام صادق یک سنگ آسمانی از کنار زمین گذر خواهد کرد که به چرخش زمین ودورانی بودنه زمین تاثیر گذاشته و خورشید به مدت دو روز از مغرب طلوع خواهد کرد که دنیا بداند که ظهور اقامون نزدیک است و خداوند همچین قدرتی رو داره که الان هم بخواهیم در منظومه شمس خودمان سیارهایی است که خورشید در آنجا از مغرب طلوع میکند و آنهم اگر اشتباه نکنم اسم سیارو سیاره زحل میباشد دانشمند باهوش که میگه غیر ممکنه در دسته خداوند هیچ چیز غیر ممکنی وجود نداره و ما باید دعا کنیم که انشاالله به امید خداوند سال 2012 اتفاقه خدایی بیفته و ان هم ظهور باشه شاید قوم مایا و نوستردامس منظوریشان این بوده چون آنها نوستر دامس مسیحی بودش از ظهور آقامون خبر نداره ولی پیشگویهایش درست هست و در سال 2012 اتفاق میوفته ولی بازم خدا میداند13 قوس 1390 گندم :اي اونايي كه مي گيد 2012 دنيا نابود ميشه چند روز ديگه سال 2012 است وقتي ديديد همه زنده هستندو همه چيز دروغ بوده اون موقع احمق بودن انسان هاي زود باور مشخص ميشه شما مگه به ظهور امام زمان اعتقاد نداريد كه سخنان پيامير درمورد آينده وظهور را ول كرديد فقط به دهن غربي ها كه نسلشون وحشي بوده چه برسه به اين كه تاريخ بنويسند براي آينده ي بشر نگاه مي كنيد؟؟؟؟ متاسفم واقعا متاسفم25 قوس 1390 امیر :ببنید اینها همه چرته که دنیا نابود میشه.این مسله قرار بود سال 2007 اتفاق بیوفته که خوشبختانه نقشه شون نگرفت و اینها همه کار فراماسون هااست.شما دیدی که تو سال 2006اینها به لبنان حمله کردند ونقشه شون این بود که بعد سوریه رو بگیرن و سال2007ایران.که خوشبختانه تو همون اولیش گیر کردند.اینهایی رو که میگم همه از روی سند و مدرکه و خودتون هم برید تحقیق کنید25 قوس 1390 ashkan :اخرش چی.....همه با هم بمیریم بهتره27 قوس 1390 رضا ازآبادان :سلام خدمت دوستان عزیزحقیقتش بعضی از نظر ها رو که خوندم خندم گرفت که 1انسان تا چه حد میتونه ساده باشه.اولا از آقا امیر تشکر میکنم که جواب درست رو ایشون داد و با بصیرت کامل گفت که " اینها همه کار فراماسون هاست" یعنی در اصل همون شیطان پرستان. ودر جواب دوستمون آقا امیر باید بگم که امام باقر(ع) در مورد ظهور فرمودند: کذب الوقاتون(یعنی تعیین کنندگان وقت دروغ گویند)پس آقا امیر نگو سال2012 سال ظهوره که تو هم میشی جزء دروغ گویان.دوستای عزیز جون هرکس که دوست دارین کمی اون عقلی که خدا تو سرتون گذاشته رو به کار بندازید. به نظرشما خداوند جهانیان این جهان رو با این نظم پا پرجا نگه داشته که تو یک چشم به هم زدن همه چیرو نابود کنه؟ بخدا اینجور نیست. کمی قرآن بخونید میفهمید خداوند عدالت محض هستش و این با عقل 1انسان عاقل جور در نمیاد.( پس هرکس این شایعه ها رو پخش میکنه و هر کس این شایعات را باورکند بی عقل تشریف داره).در ضمن به هر کس که این حرفا حتی 1ذره تاثیر گذاشته پیشنهاد میکنم فیلم ظهور ساخته مستند سازان آمریکایی رو نگاه کنه تا بفهمه فراماسون تا چه اندازه تفکر انسان ها رودر دست گرفته.هرکس خواست بیشتر متوجه بشه میتونه به من pm بده.در ضمن پرسیدن عیب نیست.نداستن عیب است.ID NIMBUZZ: rezabodan@Nimbuzz.comID YAHOO : khorshid_khamoosh2007@yahoo.comو در آخر ...27 قوس 1390 محمد :من ميگم درسته همه با هم ميميريم اونهايي كه ميگند دروغه ببينند؟16 جدي 1390 نسیم :چی میگین شما ها؟نابودی زمین چیه.الان سال 2012 هست چند ماه دیگه منده تا دسامبر.هنوز که اتفاقی نیفتاده تموم این ها رد شده.خیلی خیلی خیلی بخواد اتفاق بیوفته یه تحول سیاسی عظیم به اسن نظم نوین جهانی بوجود میاد از طرف ر|زیم سرمایه داری که همه بدبخت میشیم17 جدي 1390 نستر اداموس :بینیم اقای نستر اداموش با این پیشگویهایش ضایع میشه یانه؟؟ تا حالا که ضایع نشده17 جدي 1390 محمد :دنیا باید نابود بشه17 جدي 1390 امير سرزمين صبا :منم قبول ندارم كه دنيا تموم ميشه ممكنه از نو شروع بشه امام تموم نميشه راستي قوم ماياها چي گفتن ؟ آيا همچين قومي اصلاً وجود داشته ؟ اگه داشته با اون لوازم پيش پا افتاده اون زمان چطور تونستن بطور دقيق فاصله ها وفعل وانفعال سيارات رو حساب كنن ؟
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 18:57  توسط saman mahdanian  | 

استیون ویلیام هاوکینگ

استیون ویلیام هاوکینگ
استیون هاوکینگ در ناسا، ۱۹۹۹ میلادی
متولد۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ (سن: ۷۰ سال)
آکسفورد، انگلستان
محل زندگیانگلستان پرچم انگلستان
ملیتبریتانیایی پرچم بریتانیا
رشته فعالیتریاضیات کاربردی
فیزیک نظری
کیهان‌شناسی
محل کاردانشگاه کمبریج
استاد راهنمادنیس سیاما
دلیل شهرتسیاه چاله
کیهان‌شناسی نظری
جاذبه کوانتوم
تابش هاوکینگ
تأثیراتDikran Tahta
جوایزجایزه ولف (۱۹۸۸)
مدال شاهزاده آستوریاس (۱۹۸۹)
مدال کاپلی (۲۰۰۶)
مدال آزادی ریاست جمهوری (۲۰۰۹)

استیون ویلیام هاوکینگ (به انگلیسیStephen William Hawking) (زاده ۸ ژانویه ۱۹۴۲) یک فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس بریتانیایی است که کارهای علمی اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده است. در حال حاضر، او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر، یک عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند و در سال ۲۰۰۹ میلادی دریافت کننده‌ مدال آزادی ریاست جمهوری امریکا است.

هاوکینگ برای سی سال پرفسور لوکازیون ریاضیات در دانشگاه کمبریج بود، از سال ۱۹۷۹ میلادی تا یکم اکتبر ۲۰۰۹. او به خاطر کاری‌های که در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم انجام داده است، به ویژه در زمینهٔ سیاه چاله شناخته شده است. او همچنین موفقیتی در کار کردن بر روی موضوعات مشهور به ویژه با بیان کردن نظریه‌های خودش کسب کرد، علاوه بر همه این‌ها کتاب او تاریخچه کوتاه زمان که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند باعث شهرتش شد.

هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک است، وضعیتی که پس از سال‌ها، پیشرفت بیماری در بدنش او را به صورت یک فلج کامل درآورده است.

محتویات

  [نهفتن

زمینه‌های پژوهشی

زمینهٔ پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهم‌ترین دستاوردهای وی مقاله‌ای است که به رابطهٔسیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک می‌پردازد. او نشان می‌دهد که سیاه‌چاله‌ها بعد از مدتی به وسیلهٔ زوج‌های ذرات مجازی که در افق رویداد (event horizon) آن تشکیل می‌شود، نابود می‌شوند که همین زوج ذرات پیشبینی می‌کند که سیاه چاله‌ها باید امواجی از خود تابش کنند، که امروزه این امواج به نام تابش هاوکینگ ( و گاهی تابش بِکستِین-هاوکینگ ) خوانده می‌شوند.

مقالهٔ مشترک استیون هاوکینگ و پنروز که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و ثابت میکرد که اگر نسبیت عام درست باشد و جهان دارای آن مقدار ماده که مشاهده می‌کنیم باشد، باید تکینگی انفجار بزرگ در گذشته رخ داده باشد

او با کیپ ثورن درباره اینکه ماکیان ایکس یک سیاهچاله نیست یک شرط‌بندی علمی داشته‌است

علمی

وی می‌گوید:

تفاوت میان گذشته و آینده از کجا ناشی میشود؟ قوانین علم میان گذشته و آینده تمایزی قایل نمی‌شود، بااین حال در زندگی عادی تفاوتی عظیم میان گذشته و آینده وجود دارد. ممکن است ببینید یک فنجان از روی میز به زمین بیفتد و تکه تکه شود اما هرگز شاهد آن نخواهید بود که فنجان تکه‌های خود را جمع کند و به بالا بپرد و بر روی میز برگردد. افزایش بی‌نظمی یا به اصطلاح آن آنتروپی چیزی است که گذشته را از آینده متمایز می‌کند و به زمان جهت میدهد. هاوکینگ زمانی عقیده داشت که گسترش جهان هستی متوقف و جهان دوباره جمع می‌شود. او بعدها گفت که اشتباه می‌کرده است.[۱]

ناتوانی جسمی


استیون هاوکینگ نشسته بر صندلی چرخدار مخصوص خود

استیون هاوکینگ در ژانویه ۱۹۶۳ و در آغاز بیست و یک سالگی، به دنبال احساس ناراحتی در عضله‌های دست و پا به بیمارستان مراجعه کرد. آزمایش‌هایی که روی او انجام گرفت علائم بیماری بسیار نادر و درمان ناپذیری را نشان داد. این بیماری که به نام اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یاALS شناخته می‌شود بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را مورد حمله قرار می‌دهد و به تدریج اعصاب حرکتی بدن را از بین می‌برد و با تضعیف ماهیچه‌ها فلج عمومی ایجاد می‌کند بطوریکه بمرور توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب می‌شود. معمولاً مبتلایان به این بیماری بی‌درمان مدت زیادی زنده نمی‌مانند و این مدت برای استیون بین دو تا سه سال پیش‌بینی شده بود. پس از این اتفاق، استیون هاوکینگ دچار ناراحتی و افسردگی شد و همهٔ آرزوهای خود، مانند تحصیل در دورهٔ دکترا را از دست رفته می‌دید.

به اتاقی که در دانشگاه داشت پناه برد و در تنهایی ساعتها متفکر و بی‌حرکت ماند. خودش بعدها تعریف کرده‌است که آن شب دچار کابوسی شد و در خواب دید که محکوم به اعدام شده‌است و او را برای اجرای حکم می‌برند و در آن موقعیت حس کرد که هر لحظه زندگی چقدر برایش ارزشمند است. بعد از بیداری به یاد آورد که در بیمارستان با یک جوان مبتلا به بیماری سرطان خون هم اتاق بوده و او از فرط درد چه فریادهایی می‌کشید. پس خود را قانع کرد که اگر به بیماری درمان‌ناپذیری مبتلااست لااقل درد نمی‌کشد. اوکه هیچ چیز را به آسانی نمی‌پذیرفت با خود فکر کرد که از کجا معلوم که پیش بینی پزشکان درست از کار در بیاید.

اما آنچه به او قوت قلب و اعتماد به نفس بیشتری برای مبارزه با ناامیدی و بدبینی داد آشناییش در همان ایام با دختری به نام (جین وایلد) بود که بعدها همسرش شد.

جین دانشجوی دانشگاه لندن بود اما تحت تأثیر هوش فوق‌العاده و شخصیت استثنایی استیون چنان مجذوب او شده بود که هر هفته به سراغش می‌آمد و ساعتی را به گفتگوی با او می‌گذرانید. آنها پس از چندی رسما نامزد شدند و استیون تحصیلات دانشگاهی اش را از سر گرفت زیرا برای ازدواج با جین می‌بایست هرچه زودتر دکترای خود را بگیرد و کار مناسبی پیدا کند. و او طی دو سال با اشتیاق و پشتکار این برنامه را عملی کرد در حالیکه رشد بیماری را در عضلاتش شاهد بود و ابتدا به کمک یک عصا و سپس دو عصا راه می‌رفت. ازدواجش با جین در سال ۱۹۶۵ صورت گرفت و او چنان غرق امید و شادی بود که به پیش بینی دو سال پیش پزشکان در مورد مرگ قریب الوقوعش نمی‌اندیشید.

استیون هاوکینگ بی‌وزنی را در پرواز در گرانش صفر تجربه می‌کند.

از اواخر دهه ۶۰ برای نقل مکان از صندلی چرخدار استفاده می‌کند و قدرت تحرک از همه اجزای بدنش بجز دو انگشت دست چپش سلب شده‌است. با این دو انگشت او می‌تواند دکمه‌های رایانه بسیار پیشرفته‌ای را فشار دهد که اختصاصأ برای او ساخته‌اند و بجایش حرف می‌زند و رابطه اش را با دنیای خارج برقرار می‌کند زیرااستیون از سال ۱۹۸۵ قدرت گویایی خود را هم ازدست داده‌است.

در آن سال او پس از بازگشت از سفری به گرد جهان برای مدتی در ژنو بسر می‌برد که مرکز پژوهشهای هسته‌ای اروپاست و دانشمندان این مرکز جلسات مشاوره‌ای با او داشتند. یک شب که استیون هاوکینگ تا دیر وقت مشغول کار بود ناگهان راه نفس کشیدنش گرفت و صورتش کبود شد بیدرنگ او را به بیمارستان رساندند و تحت معالجات اضطراری قرار دادند. معمولاً مبتلایان به بیماری ALS در مقابل سینه پهلو حساسیت شدیدی دارند و در صورت ابتلای به آن می‌میرند که این خطر برای استیون هاوکینگ هم پیش آمده بود و گرفتن راه تنفس او ناشی از سینه پهلو بود. پس از چند روز بستری بودن در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان سرانجام با اجازه همسرش تصمیم گرفته شد که با عمل جراحی مخصوص مجرای تنفس او را باز کنند اما در نتیجه این عمل صدای خود را برای همیشه از دست می‌داد.

عمل جراحی با موفقیت صورت گرفت و بار دیگر استیون از خطر مرگ جست. هر چند قدرت گویایی خود را از دست داد، با جایگزینی رایانه مخصوص سخنگو ارتباط او با اطرافیانش حتی بهتر از سابق شد زیرا قبلا بعلت ضعف عضلات صوتی با دشواری و نارسایی زیاد صحبت می‌کرد. برنامه ریزی این دستگاه شامل سه هزار کلمه‌است و هر بار که استیون بخواهد سخنی بگوید می‌بایست با انتخاب کلمات و فشردن دکمه‌های رایانه به کمک دو انگشتش که هنوز کار می‌کنند جمله مورد نظرش را بسازد و صدای مصنوعی به جای او حرف می‌زند. البته اینگونه سخنگویی ماشینی طولانی تر است اما خود استیون که هرگز خوشبینی اش را از دست نمی‌دهد عقیده دارد که به او وقت بیشتری می‌دهد برای اندیشیدن آنچه می‌خواهد بگوید و سبب می‌شود که هرگز نسنجیده حرف نزند.

جین و استیون تا سال ۱۹۹۰ با هم زندگی می‌کردند. در این زمان در طول یک نیمسال تحصیلی جین در کمبریج ماند و استیون به همراه پرستارش الن میسون در بیرون کمبریج زندگی می‌کردند. در پایان نیمسال کار جین و استیون به جدایی انجامید و سپس استیون و الن به آپارتمان جدیدی اسباب‌کشی کردند. الن در این زمان هنوز همسر قانونی دیوید میسون، سازنده نخستین دستگاه گویا برای استیون، بود.[۲] این ازدواج نیز در سال ۲۰۰۶ با طلاق خاتمه یافت.

باورهای دینی

هاوکینگ در آثار اولیه خود به وجود خدا اشاره می کند برای مثال در کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان می نویسد: «اگر ما بتوانیم فرضيه های لازم برای توضيح هر پديده و ماده موجود در هستی را کشف کنیم این کشف، یک پیروزی نهایی برای خرد انسانی است برای اینکه ما می توانیم فکر خدا را بخوانیم.» [۳]

اما بعدها در کتاب طرح عظیم به این موضوع اشاره می کند که برای توضیح عالم هستی نیازی به یک آفریدگار نیست.

همچنین وی به صراحت عنوان کرده است که اعتقاد به وجود بهشت و يا نوعی از حيات پس از مرگ در حقيقت « افسانه ای » است برای مردمانی که از مرگ می هراسند. او با صراحت می گويد که پس از آخرين فعاليت مغز انسان ديگر حياتی برای وی وجود ندارد. [۴]

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 18:51  توسط saman mahdanian  | 

رصد تشعشعات کهکشان راه شیری


رصد تشعشعات کهکشان راه شیری
دانش > فضا  - همشهری آنلاین:
دوقلوهای ویه جر ناسا که از زمان آغاز سفر پرماجرای‌شان به میان فضای بین سیاره‌ای چندین دهه می‌گذرد، اطلاعاتی جدید و بی سابقه را درباره کهکشان راه شیری در اختیار دانشمندان قرار داده‌اند

این دو فضاپیما نشانه‌هایی جدید از تشعشعات کهکشان راه شیری که دانشمندان تا کنون آنها را از جانب دیگر کهکشان‌ها مشاهده کرده بودند، در اختیار اخترشناسان قرار داده‌اند. این اطلاعات می‌توانند منجر به درک بهتر روند شکل گیری ستاره‌ها شده و اسراری که جوان‌ترین ستاره‌های جهان را احاطه کرده است آشکار سازد.

دو ویه جر در سال 1977 برای اکتشاف در میان سیاره‌های غول پیکر سامانه خورشیدی و مطالعه بر روی ذرات باردار خورشیدی پرتاب شدند اما فراتر از انتظارات ناسا عمل کرده و تا کنون به مسیر خود ادامه داده و به ارسال اطلاعات جدید مشغولند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون این دو فضاپیما اولین نشانه‌ها از نوعی بسیار حیاتی از تشعشعات فرابنفش از کهکشان راه شیری را ارائه کرده‌اند، پدیده‌ای که به خط لیمان-آلفا شهرت دارد. این پدیده درخشان‌ترین نوار هیدروژنی درون کهکشان به شمار می‌رود. مطالعه بر روی این پدیده می‌تواند دیدگاه‌های بسیاری را درباره پدیده‌های کیهانی از قبیل شکل گیری ستاره‌ها، محیط‌های باردار الکتریکی که اتمسفر سیاره‌های جوان در آن شکل می‌گیرند و گازهای متشنج در فضای بین ستاره‌ای را در ذهن اخترشناسان زنده کند.

اخترشناسان نوار لیمان-آلفا را در دیگر کهکشان‌ها مشاهده کرده بوده و از آن برای بررسی تاریخ اولیه جهان هستی استفاده کرده بودند. اما نوار لیمان-آلفای کهکشان راه شیری به دلیل نور کور کننده خورشید هرگز دیده نشده بود. اکنون ویه جرها به اندازه‌ای از پارازیت‌های فرابنفشی خورشیدی دور شده‌اند که می‌توانند منظره‌ای واضح از پرتوهای لیمان-آلفای راه شیری را در برابر دیدگانشان داشته باشند.

به گفته اخترشناسان، این پرتوهایی که به تازگی ردیابی شده‌اند موقعیت متولد شدن ستاره‌های داغ جوان را نشان می‌دهند، به این شکل آگاهی از میزان تشعشعات لیمان-آلفا از کهکشان راه شیری می‌تواند نشاندهنده میزان متولد شدن ستاره‌های جدید باشد. یکی از اهداف اصلی در این مطالعه ردیابی اولین ظهور ستاره‌ها در جهان نوپا است.

با وجود اینکه ویه جرها در حال حاضر بهترین دیدگاه را از تشعشعات کهکشان راه شیری به دست آورده‌اند، اما این دو فضاپیما به واسطه کم بودن سوخت توانایی رصد این تشعشعات را به تدریج از دست خواهند داد. در حال حاضر طیف سنج فرابنفش ویه جر 2 برای صرفه جویی در سوخت خاموش شده و به زودی همین دستگاه در ویه جر 1 نیز غیر فعال خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 18:43  توسط saman mahdanian  | 

انواع تلسکوپ


کلمه تلسکوپ از واژه یونانی "تلسکوپین" گرفته شده است. "تله" به معنای دور و "اسکوپین" به معنای دیدن است. بنابراین ، تلسکوپ وسیله‌ای است که با آن می توان فواصل دور را به وضوح دید.
img/daneshnameh_up/a/a8/Paranintel2em.jpg

نجوم آماتوری راهگشایی برای استفاده از تلسکوپ

شاید همین نکته راز اقبال بسیار گسترده مردم عادى به نجوم باشد، هر چند که فیزیک آماتورى و شیمى آماتورى نداریم، اما نجوم آماتورى از طرفداران بسیارى برخوردار است. راز این علاقه نیز در یکى از مهمترین اختراعات بشر نهفته است: تلسکوپ. پیش از اختراع تلسکوپ جهان بسیار کوچک بود و به زمین ، خورشید ، پنج سیاره و تعدادى ستاره محدود مى‌شد. اما پس از اختراع تلسکوپ گستره وسیعترى از جهان در مقابل دیدگان ما قرار گرفت. فهمیدیم که کهکشان مامجموعه‌اى از ستارگان است که قطر آن به چند هزار سال نورى مى‌رسد. گذشته از کهکشان ما ، میلیونها کهکشان در عالم وجود دارد که هر کدام تعداد بى‌شمارى ستاره دارند.

تلسکوپ یکى از مهمترین اختراعات قرن هفدهم است، هر چند که دانشمندان سالها پیش از توانایى عدسى براى بزرگتر کردن اجسام مطلع بودند. اولین تلسکوپى که عملاً مورد استفاده قرار گرفت در سال 1608 ساخته شد. هانس لیپرهى و یاکوب متیوس از جمله اولین افرادى بودند که توانستند تلسکوپى با قدرت کم بسازند. اما گالیله کسى بود که توانست در سال 1609 با استفاده از تلسکوپ به مشاهده دقیق اجرام آسمانى بپردازد. وى توانست با استفاده از تلسکوپ خود به تماشاى اقمار مشترى بپردازد و تصویرهایى از آن رسم کند. از زمان گالیله به بعد ساخت تلسکوپ با پیشرفتهاى فراوانى همراه بوده است. 

تلسکوپ شکستی

در تلسکوپ شکستی ، یک عدسی ، نور را جمع می‌کند و تصویری از جسم بوجود می‌آورد. این عدسی که در جلوی آن است، عدسی شیئی نامیده می‌شود. یک یا چند عدسی کوچک دیگر که چشمی نام دارد، برای دیدن تصویر بدست آمده از شیء بکار می‌رود. در تلسکوپ شکستی ، عدسی شیئی تصویری از جسم بوجود می‌آورد و عدسی چشمی آن را درست می‌کند.

شاید ندانید که اخترشناسان ، همیشه مایل به استفاده از درشتنمایی‌های بسیار زیاد نیستند. در یک تلسکوپ ، چشمیهای گوناگون ، درشتنمایی‌های گوناگون ایجاد می‌کنند. ولی هر قدر تصویر یک ستاره را درشت‌تر کنیم، باز هم چیزی جز یک نقطه نورانی نخواهیم دید! قطر شیئی بزرگترین تلسکوپ شکستی جهان ، 1.1 متر است. مسائل زیاد سبب می‌شوند که ساختن تلسکوپهای بزرگتر ، اخترشناسان از آینه خمیده استفاده می‌کنند و تصویر جسم را بعد از تابش نور آن ، بدست می‌آورند. 

تلسکوپ بازتابی

اخترشناسان در بیشتر کارهای خود از تلسکوپ بازتابی استفاده می‌کنند. در یک تلسکوپ بسیار بزرگ ، آنها می‌توانند درون محفظه کوچکی که در بالای لوله تلسکوپ جای دارد. کار کننده با جایگزین کردن یک آینه خمیده دیگر به جای این محفظه ، می‌توان نور را به طرف پایین منحرف کرد و از درون سوراخی که در وسط آینه اصلی قرار دارد، به مشاهده پرداخت. از این به بعد دستگاههای مخصوصی برای مطالعه نور بکار گرفته می‌شوند. یکی از متداول‌ترین آنها طیف نماییمی‌باشد. این دستگاه ، طول موجهایی نور را تفکیک می‌کند. اخترشناسان به مطالعه شدت نور در طول موجهای مختلف آن ، می توانند دما و ترکیبات ستارگانرا بدست آورند. 
img/daneshnameh_up/2/25/Teleskop001.jpg

تلسکوپ رادیویی

آنتنهای غول پیکری به شکل بشقاب هستند که علامتهای رادیویی را در کانون اصلی خود متمرکز می‌کنند. در این کانون ، یک آشکارساز رادیویی قرار دارد. با استفاده از تلسکوپ رادیویی ، اندازه گیری شدت امواج رادیویی حاصل از کهکشانها امکان پذیر است. در تلسکوپ رادیویی ، یک آنتن به شکل بشقاب ، امواج را کانونی می‌کند و به گیرنده می‌فرستد. امواج پس از تحلیل در کامپیوتر ، بر روی کاغذ رسم می‌شوند. اخترشناسان با پیوند چندین تلسکوپ رادیویی به هم ، یک دوربین رادیویی درست می‌کنند و نقشه مناطق نشر کننده موج رادیویی را در آسمان بدست می‌آورند. به کمک تلسکوپ رادیویی نه تنها به هنگام شب ، بلکه در روز نیز می‌توان به اخترشناسی پرداخت. 

تلسکوپ اشعه ایکس

در بالای جو ، تلسکوپهای دیگری زمین را دور می‌زنند، که مخصوص پرتوهای X و فرابنفش هستند. آنها برای تشریح منظره آسمان در پرتوهای X و فرابنفش ، یافته‌های خود را به صورت پیامهای رادیویی به زمین می‌فرستند. 
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 18:39  توسط saman mahdanian  | 

| کتاب | نرم افزار | عکس | مقاله | انیمیشن | فیلم | معرفی سایت |

سه عکس نجومی خورشیدی

سه عکس نجومی خورشیدی

دو عکس نزدیک و زیبا از کله ی خورشیدی + یک عکس پوستری از ساختار خورشید!

ابعاد عکس ها بزرگ می باشد از این رو ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 26 آذر1389ساعت 22  توسط یاسر رایگان  |  4 نظر

دانلود کتاب Astronomical Sketching: A Step-by-Step Introduction

دانلود کتاب Astronomical Sketching: A Step-by-Step Introduction

خیلی ها فکر می کنند عکاسی نجومی یعنی با دوربین های دیجیتال و سی سی دی های نجوم و ... است ولی در کنار این موارد هنر ثبت تصاویر به وسیله ی طراحی هم قرار دارد.طراحی تصاویری که با چشم از پشت تلسکوپ می بینیم کار آسونی نیست چون هم تجربه،هم قوانین،هم استعداد و هم دقت لازم دارد. این کارو میتوان جزء کارای هنری و نجومی دانست.

این کتابی که قرار معرفی کنم  در همین مورد است یعنی طراحی نجومی! در این کتاب از ابتدا قدم به قدم مراحل ثبت رو خواهید اموخت.برای دریافت کتاب ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 26 آذر1389ساعت 22  توسط یاسر رایگان  |  2 نظر

فایل نجومی

فایل نجومی

دو سال پیش به یک سایتی برخورد کردم که تمام نجوم و اطلاعات نجومی را به صورت خلاصه در اختیار مخاطبش قرار میداد.چیدمان و روش خاصی در خلاصه نوشتن داشت که باعث شد تمام ۳۵ فایل آموزشی را ذخیره کنم.بعد از این مدت آن سایت دیگه وجود خارجی ندارد ولی من فایل های بسیار مفید را داشتم.در این فایل شما تمام چیزایی که نیاز دارید رو برای شما خلاصه وار نمایش میدهد.موضوعاتی شامل آسمان شب،طیف های ستاره ای، راه شیری، اتم و تابش جسم سیاه،ابزاهای نجومی،واحدها،خوشه ها،انواع ستاره ها،ساختار و تکامل و اینده ستاره ها، نیروی های کیهانی،کیهان شناسی، نسبیت ،سیاه چاله ها و ... ر پوشش میدهد. برای دریافت این فایل فشرده شده ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 12 آذر1389ساعت 0  توسط یاسر رایگان  |  5 نظر

عکس نجومی تکامل چشمی های تلسکوپ از 1610 تا 1990 میلادی

عکس نجومی تکامل چشمی های تلسکوپ از 1610 تا 1990 میلادی

در این عکس بزرگ ابعاد لیست کاملی از چشمی های تلسکوپ از ابتدای طراحی تا سال ۱۹۹۰ رو میتونید ببنید.عکس مقداری دیر بارگذاری میشود ولی اطلاعات مفیدی دارد و میتونید در این عکس انواع مدل چشمی، نوع طراحی و اطلاعات از قبیل میدان دید طاهری، راحتی چشم،تاریخ طراحی،اسم طراحی رو ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 7 آذر1389ساعت 9  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

فیلم نجومی کم حجم New Frontiers in Astronomy

فیلم نجومی کم حجم New Frontiers in Astronomy

فیلم ۵۷ دقیقه ای "مرزهای نو در نجوم" فیلم کم حجم شده ای است که در آن به بررسی و معرفی مباحث جدید و پیشرفته که حاصل همکاری نجوم و رایانه است می پردازد.البته این فیلم به صورت کنفرانس تهیه شده و بیشتر رو عکس صحبت میشود.سعی کنید حتما دانلود کنید چون چیزهای زیبای رو خواهید دید که حتما براتون نو شگفت است. البته این نکته رو بگم که با اینکه این فیلم در سال ۲۰۰۲ منتشر شده ولی مباحث نو و جدیدی است برای من و شما علاق مندان!برای دانلود ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 6 آذر1389ساعت 11  توسط یاسر رایگان  |  3 نظر

نرم افزار Radio SkyPipe II

نرم افزار Radio SkyPipe II

بهترین و ساده ترین نرم افزار برای کار با امواج رادیویی و نجوم رادیویی است که امکانات متنوعی رو در اختیار کابر می دهد.این نرم افزار برای شما علاقه مندان به نجوم رادیویی میتونه اولین پله برای مطالعه آسمان در طیف امواج رادیویی باشد.در نجوم رادیویی شما نیازی به رصد مستقیم با تلسکوپ دارید بلکه در خانه پشت رایانه می شینید و اطلاعاتی که توسط صفحه ی تلسکوپ جمع اوری میشود رو در رایانه ی خود به صورت داده می بیند. شما حتی در طی روز هم میتونید به کاوش در آسمان بپردازید بدون نگرانی از غباری بودن یا ابری بودن هوا!!! البته برای کار با تلسکوپ فقط میتونید ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 6 آذر1389ساعت 11  توسط یاسر رایگان  |  2 نظر

کتاب نجومی Eclipsing Binary Stars: Modeling and Analysis

کتاب نجومی Eclipsing Binary Stars: Modeling and Analysis

کتاب کاربردی و کمی پیشرفته برای دوستان علاقه مندبه نجوم حرفه ای که میخواهند یا دیدن منحنی نوری ستاره های دوتایی پی در ابعاد،شعاع،درخشندگی و ... ببرند.البته در این کتاب از روش های ریاضی برای محاسبه استفاده شده و و همچنین با همین روش به تحلیل و آنالیز ستاره های دوتایی می پردازد. مولف های این کتاب  Josef Kallrath و Eugene F. Milone  هستند و مرکز انتشارات Springer هم عهده دار نشر این کتاب بوده است. این کتاب ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 6 آذر1389ساعت 10  توسط یاسر رایگان  |  3 نظر

سه فیلم مستند نجومی

سه فیلم مستند نجومی

در این پست به معرفی سه مستند جدید و نسبتا جدید در مورد سفر به راه شیری،تئوری همه چیز استیفن هاوکینک و سیارک ها می پردازم. برای دیدن معرفی این سه مستند به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 آبان1389ساعت 23  توسط یاسر رایگان  |  5 نظر

فیلم نجومی Really Big Things: Largest Telescope 2010

فیلم نجومی Really Big Things: Largest Telescope 2010

از نمونه مستند های کمپانی Discovery در مورد نحوه ی ساخت بزرگترین تلسکوپ که یکی از بخش های فصل اول سری Really Big Things  به مدت 41 دقیقه است که اطلاعات کلی و مهم رو میتونید ببینید. در این فیلم مستند شما خواهید دید که چگونه و با چه تکنیکی تلسکوپ ها غول پیکر بالای 10 متری ساخت. از مکان یابی یا طراحی و ساخت رصدخانه های بزرگ را شامل می شود که میتونید با حجم نسبتا کم ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 آبان1389ساعت 22  توسط یاسر رایگان  |  نظر بدهید

جدول نجومی بارش های شهابی آسمان

جدول نجومی بارش های شهابی آسمان

برای خیلی ها شده که اتفاقی در آسمان یه رگ نورانی رو ببیند و صداشون در میاد و بگن اون چی بود؟!
بارش های شهابی، به دلیل گذر زمین از محدوده غبار های به جای مانده از دنباله دارها که مدارشان، مدار زمین رو قطع کرده و زمین طی گذرش به دور خورشید از این محدوده عبور می کند.

در این فایل pdf شما لیست کامل بارش های شهابی در کل آسمان ( نیم کره جنوبی و نیم کره ی شمالی ) خواهید دید با مشخصاتی از قبیل ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 16 آبان1389ساعت 14  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

کتاب نجومی Atlas of the Messier Objects: Highlights of the Deep Sky

کتاب نجومی Atlas of the Messier Objects: Highlights of the Deep Sky

۹۹ درصد منجم های آماتور معمولا اجرام مسیه رو میشناسند.اجرام نسبتا پر نور و مشخص که در پهنای خاصی از آسمان پراکنده شده اند. تعداد این اجرام ۱۱۰ تاست که شامل انواع کهکشان ها،سحابی ها و خوشه ها و ... است. این کتابی که امروز قرار میدم راهنمای رصد این اجرام که دانشگاه کمبریج آن را به چاپ رساند ست. کتاب های که توسط این دانشگاه و معمولا برای منجم های آماتور چاپ میکند ارزش دانلود را دارد.چون اطلاعات متفاوتی در کتاب های این مرکز نشر قرار میدهد که باعث رقبت در دانلود و خواندن آن می شود. این کتاب ۳۷۰ صفحه ای سال ۲۰۰۸ به چاپ رسیده و حجمی ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 13 آبان1389ساعت 5  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

کتاب Introduction to Astronomy and Cosmology

کتاب Introduction to Astronomy and Cosmology

از جمله کتاب های پر طرفدار جهان نجومی که به بحث در دو قسمت نجوم و کیهان شناسی می پردازد. نویسنده این کتاب آقای Ian Morison و تاریخ چاپ سال 2008 است. این کتاب در 9 فصل به موضوعات نجوم رصدی،منظومه شمسی،سیارات فراخورشیدی،مشاهده جهان،مشخصات ستاره ای، تکامل ستاره ای، کهکشان ها و ابعاد بزرگ کیهانی و کیهانشناسی در 362 صفحه می پردازد. برای دانلود کتاب ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 13 آبان1389ساعت 5  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

نرم افزار SpaceCAD 4.0

نرم افزار SpaceCAD 4.0

نرم افزار علمی فضایی SpaceCAD 4.0 رو خیلی ها میشناسند. نرم افزاری مخصوص طراحی سازه های موشکی در انواع مختلف که بسیار جذاب می باشد. با این نرم افزار می توانید موشک هایی با تمام مشخصات فیزیکی و حرکتی مطابق با میل شما بسازید و نتیجه ی کار خود رو هر لحظه خواستید ببینید. در دیتای نرم افزار نمونه های زیادی از موشک های از پیش ساخته شده توسط نر مافزار وجود دارد که میتوانید این موشک ها را بررسی کنید و چیزی که نیاز دارید رو پیدا کنید.شاید برای شما جالب باشه که یک موشکی بسازید که چند کیلومتر از زمین فاصله بگیرد. طراحی این جور موشک ها ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 13 آبان1389ساعت 4  توسط یاسر رایگان  |  نظر بدهید

معرفی سایت نجومی در مورد فیلترهای نجومی

معرفی سایت نجومی در مورد فیلترهای نجومی

شما میدونید چند نوع فیلتر داریم؟میدونید برای مشاهده بهتر سحابی ها چه فیلتری مناسبه؟شما میدونید برای دیدن سطح سیاره ناهید از چه فیلتری استفاده کنید بهتره؟

این پرسش هایی که یه عکاس ماهر نجومی باید به ان جواب دهد.خیلی از شماها هنوز نمیدونید در جهان چند نوع فیلتر استفاده میشه!ممکنه اسم چندتاشون رو ببرید ولی کامل نیست! امروز میخوام یه سایت بهتون معرفی کنم که در اون میتونید تمام فیلترهای نجومی که وجود داره با مشخصات کوتاه ببینید و باهاشون آشنایی پیدا کنید.این سایت تولید کننده ی انواع  تجهیزات نجومی از جمله فیلترهای نجومی است که هر روز تعداد بی شماری به منجم های علاقه مند با قیمت مناسب فروخته می شود.ادرس ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 3 آبان1389ساعت 2  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

کتاب نجومی Hunting and Imaging Comets

کتاب نجومی   Hunting and Imaging Comets

کتاب نجومی شکار و عکس برداری دنباله دار ها که آقای Martin Mobberley مولف آن است!کشف دنباله دارها از گذشته برای آماتور ها یه رویا بوده و هست!رویای پیدا کردن دنباله دار و قرار دادن اسم کاشف بر روی ان باعث شده خیلی از اماتورهای علاقه مند به این زمینه قدم بردارند!مطمئنا شما هم دوست دارید که قدم بر این حرفه بزارید و به جمع منجمان بدون مرز بپیوندید!این بهترین کتاب در زمینه کشف دنباله دار و دیدن و عکاسی دنباله دار هاست! کتابی با تعداد ۳۹۴ صفحه و حجم ۱۷.۴ مگابایت ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1 آبان1389ساعت 23  توسط یاسر رایگان  |  یک ستاره

نرم افزار نجومی PlanetariaX v1.4.2

نرم افزار نجومی PlanetariaX v1.4.2

نرم افزار نجومی PlanetariaX v1.4.2، نرم افزاری است آسمان نما و راهنمای آسمان که با نصب این برنامه در گوش های سیستم آندروید دیگه نیازی به نقشه و راهنما برای مشاهده آسمان ندارید! چون این برنامه فوق العاده پیشرفته به راحتی تمام نیازای مشا رو بر آورده می کند! شما میتوانید اسمان خود را شبیه سازی کرده و تا قدرهای ۸ زوم کنید!میتوانید مکان سیارات رو پیدا کنید ... ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1 آبان1389ساعت 23  توسط یاسر رایگان  |  نظر بدهید

معرفی و دانلود صوتی برنامه رادیوی "روی موج نجوم"

معرفی و دانلود صوتی برنامه رادیوی "روی موج نجوم"

برنامه ی رادیویی روی موج نجوم هر سه شنبه شب از ساعت ۲۱ به مدت میانگین ۸۵ دقیقه با اجرای آقای حافظ اهی در حیطه نجوم اماتوری برای علاقه مندان به این علم چندگانه برگزار میکند که ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مهر1389ساعت 19  توسط یاسر رایگان  |  5 نظر

خبرنامه نشریه ای تاریخ ناسا

خبرنامه نشریه ای تاریخ ناسا

نشریه ای در مورد تمام اتفاقاتی که در طی ماه یا فصل در ناسا اتفاق می افته!این نشریه به صورت pdf بوده و از سال 1994 قرار میدم ...ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 22 مهر1389ساعت 2  توسط یاسر رایگان  |  نظر بدهید

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 18:35  توسط saman mahdanian  | 

گرانش


از دیر باز دست کم از زمان یونانیان، همواره دو مسئله مورد توجه بود:


 1. تمایل اجسام به سقوط به طرف زمین هنگام رها شدن.
 2. حرکات سیارات ، از جمله خورشید و ماه که در آن زمان سیاره محسوب می‌شدند.

  در گذشته این دو موضوع را جدا از هم می‌دانستند. یکی از دستاوردهای بزگ جناب آقای اسحاق نیوتناین بود که نتیجه گرفت: این دو موضوع در واقع امر واحدی هستند و از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند. در سال 1665 ، پس از تعطیلی مدرسه بخاطر شیوع طاعون ، نیوتن که در آن زمان 23 سال داشت، از کمبریج به لینکلن شایر رفت. او در حدود پنجاه سال بعد نوشت:

  ... در همان سال (1665) این فکر به نظرم آمد که نیروی لازم برای نگه داشتن ماه در مدارش و نیروی گرانش در سطح زمین با تقریب خوبی باهم مشابهند. وویلیام استوکلی ، یکی از دوستان جوان اسحاق نیوتن می‌نویسد، وقتی با اسحاق نیوتن زیر درختان سیب یک باغ مشغول صرف چای بوده است اسحاق نیوتن به او گفته که ایده گرانش در یک چنین جایی به ذهنش خطور کرده است. استوکس می‌نویسد:« او در حالی که نشسته و در فکر فرو رفته بود، سقوط یک سیب توجهش را جلب می‌کند و به مفهوم گرانش پی می‌برد. پس از آن به تدریج خاصیت گرانش را در مورد حرکت زمین و اجسام سماوی بکار می‌برد و ... .» البته باید گفت: اینکه سیب مذکور به سر اسحاق نیوتن خورده است یا خیر معلوم نیست!

  اسحاق نیوتن تا سال 1678 ، یعنی تقریبا تا 22 سال پس از درک مفهوم اساسی گرانش نتایج محاسبات خود را بطور کامل منتشر نکرد. در این سال دستاوردهایش را در کتاب مشهور اصول که از آثار بزرگ اوست منتشر کرد. از دلایلی که باعث می‌شد او نتایج خود را انتشار ندهد، می‌توان به دو دلیل اشاره کرد: یکی شعاع زمین ، که برای انجام محاسبات لازم بود و اسحاق نیوتن آن را نمی‌دانست و دیگری ، اسحاق نیوتن بطور کلی از انتشار نتایج کار خود ابا داشت. زیرا مردی کمرو و درونگرا بود و از بحث و جدل نفرت داشت.

  راسل در مورد او می‌گوید:« اگر او با مخالفتهایی که گالیله با آنها مواجه بود روبرو می‌شد، شاید هرگز حتی یک سطر هم منتشر نمی‌کرد. در واقع ، ادموند هالی (که ستاره دنباله‌دار هالی به نام اوست) باعث شد اسحاق نیوتن کتاب اصول را منتشر کند. اسحاق نیوتن در کتاب اصول از حد مسائل سیب - زمین فراتر می‌رود و قانون گرانش خود را به تمام اجسام تعمیم می‌دهد.
گرانش را میتوان در سه قلمرو مطالعه کرد: 
 1. جاذبه بین دو جسم مانند دو سنگ و یا هر دو شیئ دیگر. اگر جه نیروی بین اجسام به روشهای دقیق قابل اندازه گیری است، ولی بسیار ضعیفتر از آن است که ما با حواس معمولی خود آنرا درک کنیم.
 2. جاذبه زمین بر ما و اجسام اطراف ما که یک عامل تعیین کننده در زندگی ماست و فقط با اقدامات فوق العاده می‌توانیم از آن رهایی پیدا کنیم. مانند پرتاب سفینه‌های فضاییکه باید از قید جاذبه زمین رها شوند.
 3. در مقیاس کیهانی یعنی در قلمرو منظومه شمسی و برهمکنش سیاره‌ها و ستاره‌ها ، گرانش نیروی غالب است.

  اسحاق نیوتن توانست حرکت سیارات در منظومه شمسی و حرکت در حال سقوط در نزدیکی سطح زمین را با یک مفهوم بیان کند. به این ترتیب مکانیک زمینی و مکانیک سماوی را که قبلا از هم جدا بودند در یک نظریه واحد باهم بیان کند.img/daneshnameh_up/7/74/newtonapple.gif
قانون گرانش جهانی

نیرویی که دو ذره به جرمهای m1 و m2 و به فاصله r ازهم به یکدیگر وارد می‌کنند، نیروی جاذبه‌ای است که در امتداد خط واصل دو ذره اثر می‌کند و بزرگی آن برابر است با:


F = Gm1m2/r2

G یک ثابت جهانی است و مقدار آن برای تمام زوج ذرات یکسان است. این قانون گرانش جهانی اسحاق نیوتن است. برای اینکه این قانون را خوب درک کنیم بعضی خصوصیات آن را یادآور می‌شویم:


 • نیروهای گرانش میان دو ذره ، زوج نیروهای کنش - واکنش (عمل و عکس العمل) هستند. ذره اول نیرویی به ذره دوم وارد می‌کند که جهت آن به طرف ذره اول (جاذبه) و در امتداد خطی است که دو ذره را به هم وصل می‌کند. به همین ترتیب ذره دوم نیز نیرویی به ذره اول وارد می‌کند که جهت آن به طرف ذره دوم (جاذبه) و در متداد خط واصل دو ذره است. بزرگی این نیروها مساوی ولی جهت آنها خلاف یکدیگر است.
 • ثابت جهانی G را نباید با g که شتاب ناشی از جاذبه گرانشی زمین روی یک جسم است اشتباه کرد. ثابت G دارای بعد L3/MT2 و یک کمیت نرده‌ای است (عددثابتی است)، در حالی که g با بعد LT-2 یک کمیت برداری است ، که نه جهانی است و نه ثابت (در نقاط مختلف زمین بسته به فاصله تا مرکز زمین تغییر می‌کند).

  با انجام آزمایشات دقیق می‌توان مقدار G را بدست آورد. این کار را برای اولین بار لرد کاوندیش در سال 1798 انجام داد. در حال حاضر مقدار پذیرفته شده برای G برابر است با:
G = 6.67×10-11

نیروی گرانش بزرگی که زمین به تمام اجسام نزدیک به سطحش وارد می‌کند، ناشی از جرم فوق العاده زیاد آن است. در واقع جرم زمین را می‌توان با استفاده از قانون گرانش جهانی اسحاق نیوتن و مقدار محاسبه شده G در آزمایش کاوندیش تعیین کرد. به همین دلیل کاوندیش را نخستین کسی می‌دانند که زمین را وزن کرده است! جرم زمین را Me و جرم جسمی واقع بر سطح آنرا m می‌گیریم. داریم:


F = GmMe/Re2 & F = mgmg = GmMe / Re2 → Me = g Re2/G

که Re شعاع زمین یا همان فاصله دو جسم از یکدیگر است. زیرا جرم زمین را در مرکز آن فرض می‌کنیم. img/daneshnameh_up/8/8f/Revolution.gif
گرانش و لختی

نیروی گرانش وارد بر هر جسم ، همانطور که در معادله F = Gm1m2/r2 مشخص است با جرم متناسب است. به دلیل وجود این تناسب میان نیروی گرانش و جرم است که ما معمولا نظریه گرانش را شاخه‌ای از مکانیک می‌دانیم، در حالی که نظریه مربوط به دیگر نیروها (الکترومغناطیسی ، هسته‌ای و ... )را جداگانه بررسی می‌کنیم. یک نتیجه مهم این تناسب آن است که ما می‌توانیم جرم را با اندازه گیری نیروی گرانشی وارد بر آن (وزن آن) تعیین کنیم. برای اینکار از یک نیرو سنج استفاده می‌کنیم، یا نیروی گرانشی وارد بر یک جرم را با نیروی گرانشی وارد بر جرم استاندارد (مثلا وزنه یک کیلو گرمی) ، به کمک ترازو مقایسه می‌کنیم. به عبارت دیگر برای تعیین جرم جسمی ، آنرا وزن می‌کنیم.

اگر بخواهیم جسم ساکنی را روی یک سطح افقی بدون اصطکاک به جلو برانیم ، متوجه می‌شویم که برای حرکت دادن آن نیرو لازم است، زیرا جسم لخت است و می‌خواهد در حال سکون باقی بماند. یا اگر در حال حرکت است، می‌کوشد این حالت را حفظ کند، در این حالت گرانش وجود ندارد. در فضا(دور از زمین) نیز همین نیرو برای شتاب دادن به یک جسم لازم است. این جرم است که ایجاب می‌کند که برای تغییر دادن حرکت جسم ، نیرو بکار رود. همین جرم است که در دینامیک در رابطه F= ma ظاهر می‌شود.

اما وضع دیگری نیز وجود دارد که در آن هم جرم جسم ظاهر می‌شود.

به عنوان مثال برای نگه داشتن جسمی در ارتفاعی بالا تر از سطح زمین ، نیرو لازم است. اگر ما جسم را نگه نداریم با حرکت شتابدار به زمین سقوط می‌کند. نیروی لازم برای نگه داشتن جسم در هوا از نظر بزرگی با نیروی جاذبه گرانشی میان جسم و زمین برابر است. در اینجا لختی هیچ نقشی ندارد، بلکه خاصیت جذب شدن اجسام توسط اجسام دیگری چون زمین مهم است.

تغییرات شتاب گرانشی (g) همانطور که گفتیم g ثابت نیست و از نقطه‌ای به نقطه دیگر زمین ، بسته به فاصله آن نقطه از مرکز زمین تغییر می‌کند(در نقاط نزدیک سطح زمین می‌توان آنرا ثابت فرض کرد که شما هم در حل مسائل همین کار را انجام می‌دهید و آن را 9.8 یا 10 متر بر مجذور ثانیه فرض می‌کنید).

اما موضوع دیگری بجز فاصله تا مرکز زمین ، نیز وجود داردکه بر g تأثیر می‌گذارد و آن دوران زمین است. اگر جسمی در استوا به یک نیرو سنج آویخته شده باشد، نیروهای وارد بر جسم عبارتنداز: کشش رو به بالای نیروسنج ، w ،که همان وزن ظاهری جسم است و کشش رو به پایین جاذبه گرانشی زمین که با رابطه: F = GmMe/r2 بیان می‌شود. این جسم در حال تعادل نیست زیرا ضمن دوران با زمین تحت تأثیر شتاب جانب مرکز aR قرار دارد. بنا براین باید نیروی جانب مرکز برآیندی به طرف مرکز زمین به جسم وارد شود. در نتیجه F ، نیروی جاذبه گرانشی (وزن واقعی جسم) باید از w ، نیروی کشش رو به بالای نیروسنج (وزن ظاهری جسم) بیشتر باشد. بنابراین: (دراستوا)


GMem/Re2 - mg = maR --------> آنگاه F - w = maR 
بنابراین: F = ma (نیروی برآیند)


پس: g = GMe/Re2 - aR

از آنجایی که: aR = Reω2 = Re(2π/T)2 = 4π2Re/T2 
که در آن ω سرعت زاویه‌ای دوران زمین ،T دوره تناوب و Re شعاع زمین است. در قطبها از آنجایی که شعاع دوران صفر است بنابراین: 0 = aR است، پس داریم:


g = GMe/Re2

که همان نتیجه قبلی است. img/daneshnameh_up/3/32/PLANETLO.GIF
میدان گرانش

یک حقیقت اساسی درباره گرانش این است که دو جرم بر یکدیگر نیرو وارد می‌کنند. اگر بخواهیم می‌توانیم این موضوع را بصورت تأثیر کنش مستقیم میان دو ذره در نظر بگیریم. این دیدگاه را کنش از راه دور می‌نامند. یعنی ذرات از راه دور و بدون اینکه باهم تماس داشته باشند روی هم اثر می‌گذارند. دیدگاه دیگر استفاده از مفهوم میدان است، که بنا به آن یک ذره جرم دار فضای اطرافش را طوری تغییر می‌دهد که در آن میدان گرانشی ایجاد می‌کند. این میدان بر هر ذره جرم داری که در آن قرار گیرد یک نیروی جاذبه گرانشی وارد می‌کند. بنابراین در تصور ما از نیروهای میان ذرات جرم دار ، میدان نقش واسطه ایفا می‌کند.

در مثال جرم زمین ، اگر جسمی را در مجاورت زمین قرار دهیم، نیرویی بر آن وارد می‌شود،این نیرو در هر نقطه از فضای اطراف زمین دارای جهت و بزرگی مشخصی است. جهت این نیرو که در راستای شعاع زمین است ، به طرف مرکز زمین و بزرگی آن برابر mg. بنابراین در هر نقطه در نزدیکی زمین می‌توان یک بردار g وابسته کرد. بردار g شتابی است که جسم رها شده در هر نقطه بدست می‌آورد و آنرا شدت میدان گرانش در آن نقطه می‌نامند. چون g = F/m شدت میدان گرانش در هر نقطه را می‌توان بصورت نیروی گرانشی وارد بر یکای جرم در آن نقطه تعریف کنیم. 

وزن و جرم

وزن جسمی روی زمین 10 اسحاق نیوتن است. اگر این جسم را به فضا برده و بخواهیم به آن شتاب یک متر بر مجذور ثانیه بدهیم، چند اسحاق نیوتن نیرو باید وارد کنیم؟ 
 1. یک؟
 2. ده؟
 3. صفر؟
 4. در فضا نمی‌توان به جسمی شتاب داد!

  وزن هر جسم عبارت است از نیروی جاذبه‌ای که زمین به آن وارد می‌کند. وزن چون از نوع نیروست ، کمیتی است برداری. جهت این بردار همان جهت نیروی گرانشی ، یعنی به طرف مرکز زمین است . بزرگی وزن بر حسب یکای نیرو یعنی اسحاق نیوتن بیان می‌شود. وقتی جسمی به جرم m آزادانه در خلا سقوط می‌کند، شتاب آن برابر شتاب گرانش «g» و نیروی وارد بر آن «w» برابر وزن خودش است. اگر از قانون دوم نیوتن (F = ma) ، برای جسمی که آزادانه سقوط می‌کند استفاده کنیم خواهیم داشت: w = mg. که wو g بردارهایی هستند که جهتشان متوجه مرکز زمین است. برای اینکه از سقوط جسمی جلو گیری کنیم باید نیرویی که بزرگی آن برابر بزرگی w و جهت آن به طرف بالاست به آن وارد کنیم ، به گونه‌ای که برآیند نیروهای وارد بر جسم صفر شود. وقتی جسمی از فنری آویزان است و به حال تعادل قرار دارد، کشش فنر این نیرو را تأمین می‌کند.

  گفتیم وزن هر جسم ، یعنی نیرویی که زمین به طرف پایین بر جسم وارد می‌کند، یک کمیت برداری است، جرم جسم یک کمیت نرده ای است. رابطه میان وزن وجرم بصورتw = mg است.چون g از یک نقطه زمین به نقطه دیگر آن تغییر می‌کند، w یعنی وزن جسمی به جرم m در مکانهای مختلف متفاوت است. بنابراین یک کیلو گرم جرم در محلی که g برابر 9.8 متر بر مجذور ثانیه است، 9.8 اسحاق نیوتن ( 9.8 = 9.8×1= w )و درمحلی که g برابر 9.78 متر بر مجذور ثانیه است، 9.78 اسحاق نیوتن وزن دارد. در نتیجه بر خلاف جرم که خاصیت ذاتی جسم است (و همیشه ثابت)،وزن یک جسم به محل آن نسبت به مرکز زمین بستگی دارد.در نقاط مختلف روی زمین ترازوهای فنری (نیرو سنجها) ، مقادیر متفاوت و ترازوهای شاهین دار ، مقادیر یکسانی را نشان می‌دهند (زیرا نیرو سنج وزن را نشان می‌دهد، ولی ترازوی شاهین دار جرم را).

  در نواحی از فضا که نیروی گرانش (نیرویی که از طرف زمین بر اجسام وارد می‌شود) وجود ندارد، وزن یک جسم صفر است. در حالی که اثرهای لختی و در نتیجه جرم جسم نسبت به مقدار آن در روی زمین بدون تغییر می‌ماند. در یک سفینه فضایی بلند کردن یک قطعه سربی بزرگ کار ساده‌ای است (w = 0 )، ولی اگر فضا نورد به این قطعه لگد بزند همچنان به پایش ضربه وارد می‌شود (زیرا m مخالف صفر است). برای شتاب دادن به یک جسم در فضا ،همان اندازه نیرو لازم است که برای شتاب دادن آن در امتداد یک سطح افقی بدون اصطکاک در روی زمین ، زیرا جرم جسم همه جا یکسان است. اما برای نگه داشتن یک جسم در سطح زمین ، نیروی بسیار بیشتری از نیروی لازم برای نگه داشتن آن در فضا مورد نیاز است، زیرا در فضا وزن صفر است ولی در روی زمین چنین نیست.
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 16:15  توسط saman mahdanian  | 

بالا برهای فضایی

بالا برهای فضایی 
 
جادوی مهندسی هوا فضا در قرن 21 

گردآوری : عباس خارباف (مجاه هوا فضا شماره 12) 

مقدمه 

با پرتاب شاتل فضایی کلمبیا در تاریخ 12 آوریل 1981 از مرکز فضایی کندی آمریکا ، نخستین ماموریت شتل های فضایی آمریکا آغاز شد و رویای بشر برای به کار بردن فضاپیماهایی که مجددا پس از بازگشت قابل استفاده باشند به حقیقت پیوست از آن زمان تا کنون ناسا بیش از یکصد بار شاتل های فضایی را به فضا فرستاده است .. ولی هزینه ماموریتهای فضایی فقط اندکی تغییر کرده و این در حالی است که چه شاتل فضایی باشد و چه از سایر فضاپیماها استفاده شود هزینه پرتا هرکیلوگرم جرم به فضا در حدود 22 هزار دلار است .. با اینکه شاتلهای فضایی مجددا قابل استفاده هستند ، ولی هنوز ماموریت ها با هزینه های بسیار بالا انجام می پذیرد . تعداد شاتل ها نسبتا کم است و پرتاب هرشاتل به فضا بیش از نیم میلیارد دلار هزینه در بر دارد .درنتیجه نیاز به یک جایگزین با صرفه در مورد وسیله های انتقال به فضا احساس می شود . 
 
 
نمونه هایی  ایستگاه پایه سیار 

در حال حاضر سامانه ی نوینی در حمل و نقل فضایی در حال توسعه است که مسافرت به مدار همسانگرد(مدار همسانگرد یا GEO مداری گرداگرد زمین است که دوره تناوب 24 ساعته دارد و در ارتفاع 35786 کیلومتری زمین قرار دارد .) زمین را به عنوان یک رویداد روزانه ممکن می سازد و از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است . 

بالابرهای فضایی سامانه های نوینی هستند که از نوارهای کامپوزیتی نانولوله های کربنی استفاده میکنند .این نوارها از یک طرف به سکوی سیار در داخل اقیانوس و از طرف دیگر به یک وزنه برابر در ارتفاع 100000 کیلومتری از سطح زمین در فضا بسته خواهند شد .. بالا روهای مکانیکی به نوار متصل شده و انسانها را به همراه سایر محموله ها به فضا میفرستند . بالبرهاب فضایی بسیار باصرفه هستند و هر کیلوگرم بار را با هزینه 220 الی 880 دلار به فضا خواهند برد . 

نحوه کارکرد بالا بر فضایی 

بالابر فضایی یک ساختار پنداری است که برای انتقال مواد از سطح یک سیاره به فضای خارج از آن طراحی شده است . انگاره این بالابر فضایی در سال 1985 توسط یک دانشمند روسی به نام کنستانتین تیسکولوفسکی پدیدار شد .. او با دیدن برج ایفل در فرانسه به این فکر افتاک که یک برج بسیار بلند ساخته شود تا از طریق آن بتوان به فضا رفت . ساختارهای بسیار گوناگونی از بالابر های فضایی پیشنهاد شد که همگی آنها جهت جایگزنی با سامانه پیشرانش راکتی طراحی شده بودند . این ساختارها پیمایشی را انجام می دهند که بی شباهت به پیمایش بالا بر های معمولی نیست . از این رو بالابر های فضایی نام گرفته اند . البته از این ساختار به عنوان پل های فضایی و نیز نردبان فضایی یاد می شود . پایه بیشتر طراحی ها بر این اساس است که یک کابل و یا یک نوار از سطح سیاره زمین به نقطه ای بالاتر از مدار همسانگرد زمین متصل شود . همزمان با چرخش سیاره مقابله لختی در انتهای نوار و نیروی گرانش زمین ، نوار محکم و کشیده نگه می دارد .، در نتیجه بالابر ها می توانند از نوار بالا رفته و از نیروی گرانش زمین برای ورود به فضا گریز کنند بدون آنکه نیازی به استفاده از پیشران راکتی داشته باشند . چنین ساختاری می تواند بسیاری از انسانها و تجهیزات را به فضا ببرد . 
 


ساختار بالابر فضایی 

طرح های گوناگونی برای بالابر های فضایی پیشنهاد شده اند . در این طرح ها قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند . این قسمت ها عبارتند از : ایستگاه پایه / نوار/بالاروها/ وزنه برابر / سامانه پرتوافکن انرژی و ... 
    
ایستگاه پایه (مستقر بر روی زمین) 

ایستگاه پایه قسمتی از بالابر فضایی است که نوار از یک طرف به آن بسته می شود . طرحهای ایستگاه پایه به دو دسته ساکن و سیار تقسیم میشوند . بیشتر ایستگاههای سیار از گونه شناور اقیانوسی هستند . البته ایستگاه های سیار هوایی نیز تعبیه شده اند ..سکوهای ساکن در موقعیت های با ارتفاع بالا قرار میگیرند ( به عنوان مثال بالای یک برج بلند .) سکوهای سیار با انکه هزینه های بیشتر و ساختار پیچیده تری نسبت به سکوهای ساکن دارند از امتیازاتی از قبیل توان حرکت در مواقع خطر برخوردارند . 

نوار 

نوار همان کابلی است که از یک طرف به ایستگاه پایه و از طرف دیگر به وزنه برابر بسته می شود .نوار باید از ماده ای ساخته شود که از مقاومت کششی بالایی نسبت به چگالی خود برخوردار باشد . نانو لوله های کربنی بهترین موادی هستند که که برای ساخت این نوارها پیشنهاد شده اند . 

بلندی نوارهای بالابر های فضایی در حدود 100000 کیلومتر خواهد بود . نوارهای کامپوزیتی نانو لوله های کربنی در طرح بالابر های فضایی فقط چند سانتیمتر پهنا دارند و ضخامت آنها به انداره یک برگه کاغذ معمولی است . 

دانشمندان تا به حال موفق به ساختن الیافی از نانو لوله های کربنی شده اند و ممکن است این الیاف برای ساختن نوار های بالابر مورد استفاده قرار گیرد .. این در حالی است که سایر مواد در مقایسه با نانو لوله های کربنی بسیار ضعیف و شکننده هستند . نوارهایی که برای بالابر های فضایی پیش بینی شده اند می توانند به دو روش ساخته شوند 

1. روش نانولوله های کربنی بلند . در این روش نانولوله هایی با بلندی چندین متر به هم بافته می شوند تا ساختاری شبیه به یک طناب ایجاد کنند .. البته تا سال 2005 بلندترین نانولوله هافقط چند سانتی متر بلندی داشت . 

2. روش نانو لوله های کربنی کوتاه : دراین روش نانو لوله های کربنی کوتاه در قالب های پلیمری قرار میگیرند و ساختار بلندی از نانو لوله های کربنی را به وجود می آورند . 

بالابر ها 

بالابر های رباتیک قسمت دیگری از بالابر های فضایی هستند که ساختار چندان پیچیده ای ندارند . بالابر های فضایی نمی توانند همانند بالابر های عادی قابل حس و درک باشند . این موضوع به علت نیاز به نوار است که باید قسمت مرکزی اش پهن تر از دو انتهای آن باشد . در بیشتر طرح ها بالابر هایی پیشنهاد شده اند که به طور خود کار بالا و پایین می روند . مهمترین اصل در بالا رو ها ایجاد انرژی برای راندن در سراسر نوار است . این بالا رو ها به انرژی نیاز دارند که یک حرکت کامل را پشتیبانی کند . این انرژی میتواند انرژی هسته ای باشد . برخی از راه حل های دیگر نیز پیشنهاد شده اند که در بیشتر آنها استفاده از پرتو افکنی انرژی توصیه شده است . 
 
صفحات متصل  افقی به بالابر انرژی   پرتو افکنی را از زمین دریافت   و آن  را  تبدیل به نیروی الکتریکی برای  صعود به جو میکنند 

در روش پرتو افکنی انرژی گرمای زیادی از بین می رود و باز ده نیز کم است . البته با پیشرفت علم امید است که این مشکل نیز حل شود . بالاروهای فضایی باید در زمان بندی های بهینه حرکت کنند تا فشار روی نوار و نوسان آن را به کمترین مقدار ممکن و بازده را به بیشترین مقدار یرسانند . 

. در برخی از بالابر ها استفاده از بالار وهای یگانه پیشنهاد شده است . استفاده از یک بالارو می تواند بازده بیشتری داشته باشد اما عیوبی نیز دارد مثلا اگر در بین را ه خراب شود دیگر نمی تواند به پایین باز گردد و یا بالاتر برود و همانجا باقی می ماند . بالارو ها از نظر اندازه و جرم انواع گوناگونی دارند .. بالاروهای کوچکتر بازده بیشتری دارند اما از نظر فنی دارای محدودیت های بخصوصی هستند . 

ساختار تصویری کامل یک بالابر فضایی 

وزنه برابر 

وزنه برابر (وزنه تعادل) قسمتی از سامانه بالابر فضایی است که انتهای نوار در فضا به آن بسته میشود . در بیش تر طرح ها دو روش برای سرو کار داشتن با نیاز به وزنه برابر پیشنهاد شده است . در طرح های قدیمی تر قرار بود یک شهاب سنگ و یا یک سیارک بالای مدار همسانگرد زمین دستگیر شود و نوار به آن بسته شود . ولی پیشنهادات جدیدتر حمایتهای بیشتری را کسب کرده اند . در این پیشتهادات قرار شده که وزنه برابر ساخته دست بشر باشد . این پیشنهاد به دلیل سادگی ونزدیکی بیشتر به واقعیت مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است . البته در ساختار وزنه برابر نیز از ریز فناوری استفاده خواهد شد . 
 
تصویر یک نمونه از وزنه برابر 

سامانه پرتو افکنی انرژی 

بالاروهای فضایی به وسیله یک سامانه لیزری الکترون -آزاد که بالا یا نزدیک ایستگاه پایه قرار خواهد گرفت روشن خواهند شد . این سامانه در حدود 2/4 مگا وات انرژی پرتو افکنی خواهد کرد . این انرژی به به انرژی الکتریکی تبدیل خواهد شد و موتورهای الکتریکی بالارو را به کار خواهد انداخت . به این ترتیب هر روز بالاروها به فضا خواهند رفت . 

برخورد با ناگواری ها 

در 100000 کیلومتری زمین بالابر ها بسیار آسیب پذیر خواهند بود خطراتی چون سنگریزه های فضایی، طوفانها ، جنگها و ...... نیز بالابرهای فضایی را تهدید میکنند . با پیشروی طراحی قسمتهای مختلف بالابر های فضایی توسعه دهندگان همواره در مورد این خطرات نگرانند . در برخب طرح ها بالاروهای چند گانه پیشنهاد شده اند که در صورت خرابی یک بالابر سایر بالابر ها به راه خود ادامه دهند .بالابر های فضایی باید توانایی پرهیز از اشیای مداری را داشته باشند . اشیای مداری همان سنگریزه ها و ماهواره ها هستند . در حال حاضر توانایی رهگیری اشیای بزرگتر از 10 سانتی متر وجود دارد ولی برای محافظت از بالابر ها به نوعی از سامانه رهگیری نیاز است که اشیای بزرگتر از یک سانتی متر را بتواند تشخیص دهد . البته خطرات زیادی نیز ایستگاههای پایه را تهدید میکند . برای محافظت از ایستگاه های پایه یگانهای نظامی مخصوصی در نظر گرفته شده اند . البته ایستگاه های سیار از توانایی گریز از خطر نیز برخوردارند . 

======================================================================== 

پاورقی 

1-بلندی یک بالابر فضایی 

بلندترین برج روی زمین برج CN در تورنتوی کانادا است که 553/34 متر بلندی دارد . بالابر فضایی 180720 بار بلندتر از این برج خواهد بود یعنی حدود 100000 کیلومتر . این فاصله تقریبا یک چهارم فاصله زمین تا ماه است . 

2- چگونه وزنه برابر و ایستکاه پایه نوار را محکم و کشیده نگه می دارند . 

برای درک بهتر این ساختار به توپی فکر کنید که با یک طناب به میله ای متصل شده است حال فکر کنید که توپ تحت نیروی گریز از مرکز به دور میله می چرخد این گردش باعث میشود که طناب همیشه کشیده و محکم باقی بماند . در بالابر های فضایی توپ همان وزنه برابر است و طناب همان نواری است که ایستگاه پایه را به وزنه برابر متصل میکند و میله همان ایستگاه پایه است .. تصور کلی این بود که وزنه برابر با چرخش دور زمین نوار را کشیده و در حالت عمودی نگه میدارد تا بالاروهای مکانیکی و رباتیکی سراسر نوار بالا و پایین بروند . 

3- نانولوله های کربنی 

نانولوله های کربنی در سال 1991 ساخته شده اند و با ساخت آنها امید دانشمندان برای ساخت بالابر فضایی دو چندان شد . این نانولوله ها یکصد برابر از فولاد قوی تر و از نظر انعطاف پذیری همانند پلاستیک رفتار میکنند . نیروی زیاد این نانو لوله ها ناشی از ساختار منحصر به فرد آنهاست که در انها با استفاده از ریز فناوری ذرات همانند توپ فوتبال کنار هم چیده شده اند . 

4- زمان آغاز به کار بالابر های فضایی 

نوار تنها بخش پنداری بالابر هاست که نیاز به دانش پیشرفته ای دارد اما سایر قسمتهای بالابر با استفاده از فناوری های کنونی قابل ساخت هستند . پیش بینی های انجام شده از این امر حکایت دارند که نوارهایی از لوله های نانو کربنی تا سالهای آینده ساخته خواهند شد و احتمالا تا سال 2018 بالابر های فضایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت . 

5- پر تو افکنی انرژی چیست 

حرکت دادن انرزی از یک مکان به مکان دیگر در سرتاسر فضای خالی یا هوا پرتو افکنی نامیده می شود . با پرتو افکنی می توان توان لازم برای به کار انداختن یک دستگاه (مثلا موتور الکتریکی) را تامین کرد . در پرتو افکنی علاوه بر این که نیاز به سوخت گیری دوباره نیست نیازی هم به حمل دستگاه تولید انرژی توسط بالابر نیست و هیچگونه اتصال سیمی و یا غیره لازم نیست

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 16:9  توسط saman mahdanian  | 

سیاه چاله

سیاه چاله ، سیاهچالBlack hole

فرض کنید جرم ستاره ای درحدود 20 برابر جرم خورشید باشد بعد از طی مراحل تکامل وانفجار بصورت ابرنواختری, اگر جرم ستاره باقی مانده به سه برابر خورشید برسد از آنجاییکه این جرم برای تبدیل به ستاره نوترونی  شدن زیاداست ستاره بطور کامل متراکم شده و به یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد.برطبق قوانین فیزیک واستنتاج منطقی عاقبت کار  یکتایی(Singularity) خواهد بود.یکتایی نقطه ای که شعاع آن صفر وچگالی آن بینهایت خواهد بود.هر چه به این جرم نزدیکتر شویم سرعت فرار از آن بیشتر خواهد شد و در فاصله ای که بانام شعاع شوارزشیلد شناخته میشود سرعت فرار از چنین جرمی با  سرعت نور برابر می شود.اندازه این شعاع ویژه به جرم ستاره بستگی مستقیم دارد برای ستاره ای با جرم خورشید مقدار آن 3 کیلومتر است این بدان معناست  برای اینکه خورشید به یک سیاه چاله تبدیل شود باید قطر آن به 3 کیلومتر کاهش بیابد.اگر کره ای با شعاع شوارزشیلد حول نقطه مرکزی رسم کنیم (نام این کره افق رویداد(Event horizon )می باشد)درون این کره سرعت فرار از سرعت نور بیشتر خواهد بود و از آنجاییکه هیچ جسمی توانایی حرکت باسرعت بیشتر از سرعت نور را ندارد ، هیچ جسمی توانایی گریز از این منطقه را ندارد.برطبق روابط فیزیکی معمول هیچ خبری از درون این کره در دسترس نمی باشد و نیروهای شدید کشندی درون این محیط موجب انفجار و از هم گسیختگی هر جسمی که به آن نزدیک شود می گردد.

برطبق نسبیت عام فضای اطراف افق رویداد به شدت تاب برمی دارد.مقدار تاب برداشتن به جرم سیاهچاله بستگی دارد وهر جرم بیشتر باشد مقدار آن بیشتر خواهد بود.از آنجاییکه سیاه چاله هیچ نوری از خود بیرون نمی دهد تنها براساس همین تغییر فضای اطراف آن است که ما می توانیم وجود آنرا بطور غیرمستقیم ردیابی کنیم.درواقع مابا مشاهده اثر آن بر مواد بیرون از افق رویداد میتوانیم تاحدودی آنرا تشخیص دهیم.سیاهچاله مواداطراف خود را به شدت جذب می کند واین مواد جذبی قبل از برخورد با آن به دلیل سرعت سقوط فوق العاده زیاد پرتوهای ایکس  گاما و امواج رادیویی گسیل می کنند.

سیاهچاله هایی که در یک دستگاه دوتایی قرار دارند از گازهای ستاره همدم خود گازدریافت می کنند واین گاز با نزدیک شدن به افق رویداد دراثر نیروهای شدید گرانشی گرم شده وشروع به تابش اشعه ایکس می کنند پس یک راه برای تشخیص سیاهچاله ها جستجوبرای یافتن ستاره های دوتایی است که منبع قوی امواج اشعه ایکس باشند.موادی که از ستاره همدم می آیند بطور مستقیم برسطح سیاهچاله سقوط نمی کنند بلکه ابتداتشکیل یک قرص برافزایشی می دهند مواد درون این قرص با حرکت سریع ومارپیچی به سیاهچاله نزدیک شده وبه مرور زمان میسوزند.عکسهای گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل در مواردبسیار زیادی نشاندهنده این قرص می باشد.

این گمان وجود دارد که در مرکز کهکشانها سیاهچاله های ابر سنگین وجود داشته باشد.از جمله در کهکشان خودمان.نحوه حرکت ابرهای گازی وشدت پرتوهای ارسالی از مرکز کهکشان خودمان از دلایل وجود چنین سیاهچاله ای می باشد. بررسی سرعت ستاره‌های نزدیک به مرکز کهکشان راه شیری که امروزه توسط تلسکوپ‌هابل قابل انجام است، بیانگر این واقعیت است که جرم هسته کهکشان بسیار بزرگ بوده که در یک ناحیه کوچک قرار دارد این نمونه می‌تواند وجود سیاهچاله در مرکز کهکشان‌ها را مورد تایید قرار دهد. همچنین مشاهده اشعه  گاما متغییر را می‌توان به عنوان شاهدی دال بر قبول سیاهچاله ابرجرم‌دار در مرکز کهکشان‌ها دانست. اخیرا" وجود سیاهچاله در مرکز  کهشکان M87  نیز مورد قبول منجمین قرار گرفته است.

چگالی متوسط یک سیاهچاله متناسب با  عکس مربع جرم آن است. برای یک سیاهچاله در حد جرم خورشید چگالی ده میلیون تن در سانتی مترمکعب  بدست می‌آید که چهل برابر چگال‌تر از مواد هسته‌ای است . در صورتی که برای یک سیاهچاله با جرم صد میلیون   برابر جرم خورشید چگالی یک گرم در سانتی مترمکعب  محاسبه می‌شود که برابر چگالی آب است. بنابراین شرایطی که می‌تواند یک سیاهچاله کوچک ایجاد گردد بسیار سخت تر از شرایطی است که یک سیاهچاله بزرگ می‌تواند تولید شود.

 

بطورکلی سیاهچاله ها به سه گروه تقسیم می شوند:

                             سیاهچاله‌های ستاره‌ای (Stellar Black Holes ) 
این دسته از سیاهچاله‌ها معمولا" از رمبش ستارگان بوجود آمده و جرم آنها بین 3 تا 100 برابر جرم خورشید است. بهترین کاندید برای مشاهده این دسته از سیاهچاله‌ها، سیستم‌های دوتایی منبع اشعه 
X است که یکی از دو شی مشاهده نمی‌شود. این دسته از سیستم‌های نجومی ‌از خود اشعه X تشعشع می‌کنند که از اوایل دهه 1970 مورد توجه قرار گرفتند.

اولین دوتایی کاندید از این گروه، Cygnus X-1 است که ستاره اپتیکی دوتایی یک ابرغول آبی است که جرم آن حدود 20 برابر جرم خورشید است و دور زوج نامرئی خود که جرم آن در حدود 40 برابر جرم خورشید است با پریود 6/5 روز می‌چرخد. فاصله آن از ما در حدود 2/2 کیلو پارسک است . در این سیستم دوتایی، جرم از ستاره قابل رویت دوتایی به درون سیاهچاله وارد می‌شود ولی به دلیل سرعت زاویه‌ای، این جرم به صورت شعاعی وارد سیاهچاله نشده بلکه گازها تشکیل یک دیسک داده که آنرا قرص برافزایشی (accretion disk) گویند.

دو دسته اشعه در طیف تابش این سیستم دوتایی که از قرص برافزایشی تابش می‌گردد دیده می‌شود که یکی از این دو، تابش جسم سیاه با دمای 31000K  بوده و دسته دوم اشعه X سخت تا انرژی 150K  است . در واقع طیف این دسته دوم اشعه که تا انرژی 150Kev  را هم داراست شاهدی بر وجود سیاهچاله بعنوان زوج نامرئی این دوتایی است. البته اگر این زوج ستاره نوترونی هم باشد اشعه X تولید می‌شود ولی نشان داده شده است که در این صورت اشعه X دارای انرژی حدود100K  نخواهد بود . اخیرا" اشعه گاما  پرانرژی هم برای این دوتایی مشاهده شده است که بر سیاهچاله بودن شی غیرقابل رویت این دوتایی تاکید می‌کند. تا کنون تعداد زیادی از این سیستم‌های دوتایی که می‌تواند شاهد وجود سیاهچاله باشد کشف شده است و امروزه یکی از زمینه‌های مشاهده‌ای کشف و بررسی این گونه دوتایی‌هاست.

 

                          2-سیاهچاله‌های ابرجرم دار (Supermassive Black Holes  )


جرم اینگونه سیاهچاله بین یک میلیون تا ده هزار میلیون برابر جرم خورشید است. اینگونه سیاهچاله‌ها در مرکز کهکشان‌ها از جمله کهکشان راه شیری قرار دارند.  شدت تابش از مرکز کهکشان‌های فعال که می‌تواند به خاطر ورود جرم به مرکز کهکشان باشد و کوچک بودن اندازه هسته این کهکشان‌ها بیانگر وجود سیاهچاله ابرجرم دار در مرکز آنهاست.

 

                                     3- سیاهچاله‌ها با جرم متوسط
شکاف بین جرم سیاهچاله‌های معمولی
 (3 تا 100 برابر جرم خورشید) و سیاهچاله‌های ابرجرم‌دار (با جرم یک میلیون تا ده هزار میلیون برابر جرم خورشید) منجمین را بر آن داشت که به دنبال سیاهچاله‌هایی با جرم(با جرم 100 تا 100هزار برابر جرم خورشید) هم باشند. این گونه سیاهچاله‌ها می‌توانند در مرکز خوشه‌های ستاره‌ای در نزدیکی مرکز کهکشان‌ها وجود داشته باشند. به دو روش می‌توان به دنبال شواهد تجربی برای این دسته از سیاهچاله‌ها بود. یکی از روش‌های مشاهده‌ای این گونه سیاهچاله‌ها یافتن منابع اشعه  با شدت زیاد  است. اخیرا" منابعی از اشعه X با این محدوده شدت با طیف انرژی چند ده الکترون ولت در مرکز خوشه‌های ستاره‌ای مشاهده شده است. این دسته از منابع اشعه  به منبع فوق درخشان پرتو ایکس یا  Ultraluminous X-ray source (ULXs)مشهور هستند.  

کلمه سیاهچاله از اینجا گرفته شده که هیچ پرتوی الکترومغناطیسی نمی تواند از آن ساطع شود درنتیجه سیاه دیده میشود.


منبع: با اقتباس از مقاله ای از دکتردهقانی از دانشگاه شیراز

 در سایت زیر مطلبی درباره اندازه گیری جرم سیاهچاله ها آورده شده است.

http://www.hupaa.com/page.php?id=2962

 nojumnews.irپرسش وپاسخی درباره سیاهچاله ها از سایت

 آیا سیاهچاله همیشه سیاهچاله باقی می‌ماند، یا به چیز دیگری تبدیل می‌شود؟

جسمی که سیاهچاله شد، دیگر تا ابد سیاهچاله خواهد بود. تنها تغییر مهمی که می‌تواند در سیاهچاله رخ بدهد، افزایش یافتن جرم آن بر اثر بلعیدن مواد مختلف است (شاید از ستاره‌ی نزدیکش، یا از گازهای مرکز کهکشان و یا فضانورد بخت‌برگشته‌ای که زیادی به آن نزدیک شده است!).

از دید نظری، سیاهچاله می‌تواند تبخیر شود. این موضوعی است که نخستین بار استفان هاوکینگ به آن پی برد. پدیده‌هایی در عرصه‌ی مکانیک کوانتومی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند که سیاهچاله پرتوهایی از خود گسیل کند. همین موضوع باعث می‌شود که سیاهچاله انرژی از دست بدهد و بنابر فرضیه‌ی اینشتین، از دست دادن انرژی معادل است با کاهش جرم.

پس سیاهچاله می‌تواند لاغر هم بشود. البته این تابش هاوکینگ بسیار ضعیف است. به عنوان مثال، سیاهچاله‌ای که به اندازه‌ی خورشید جرم داشته باشد، 1067 سال طول می‌کشد تا تبخیر شود. این مقدار بسیار بیشتر از عمر کنونی عالم است. تازه، سیاهچاله‌های سنگین‌تر، بسیار دیرتر از این تبخیر خواهند شد. سیاهچاله‌ی مرکزی کهکشان ما، که بین 3 تا 4 میلیون برابر خورشید جرم دارد، بیشتر از یک میلیارد میلیارد برابر دیرتر تبخیر می‌شود.

 

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 16:3  توسط saman mahdanian  | 

ماده ی تاریک

ماده ی تاریک تعریف های زیادی دارد و این یکی از تعریف های آن است:

ماده
ی تاریک در اختر شناسی و کیهان شناسی ماده ای فرضی است که چون از خود نور
یا امواج الکترومغناطیس گسیل نمی کندنمی توان آنرا مستقیما دید.اما از
اثرات گرانشی موجود در اجسام مرئی مثل ستاره ها و کهکشان ها می توان به
وجود آن بو برد.بر اساس مشاهداتی که روی ساختار هایی بزرگتر از کهکشان
هاصورت گرفته و همچنین مطالب مربوط به انفجار بزرگ ماده ی تاریک و انرژی
تاریک تشکیل دهنده بخش زیادی از جرم  موجود در جهان قابل مشاهده است.اجزای
ماده ی تاریک جرم بسیار بیشتری از قسمت دیده شدنی کائنات را دارند.فقط حدود
چهار درصد از مجموع کل چگالی موجود در جهان را می توان به طور
مستقیم مشاهده کرد.هم چنین تصور می شود که ۲۲ درصد جرم کائنات را ماده ی
تاریک تشکیل می دهد.و حدود ۷۴ درصد باقی مانده را انرژی تاریک داده که
همانند ماده ی تاریک در فضا توزیع شده است.انرژی تاریک نیز همانند ماده ی
تاریک ناشناخته است اثرش این است کهباعث شتاب فراینده در فرایند انبساط
جهان می شود.تعیین خواص و ویژگی های ماده و انرژی تاریک به یکی از مهم ترین
مسائل کیهان شناسی مدرن و فیزیک ذرات بنیادی تبدیل شده است.


+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 16:1  توسط saman mahdanian  | 

جزر و مد

جزر و مد ، پایین‌ رفتن‌ و بالا آمدن‌ متناوب‌ روزانه سطح‌ آب‌ اقیانوسها، دریاها و دریاچه‌های‌ بزرگ‌، به‌ دلیل‌ تأثیر گرانش‌ (جاذبه‌) ماه‌ و تا حدودی‌ خورشید. آب‌ در هنگام‌ جزر، پایین‌ می‌رود و در مد بالا می‌آید.

پدیده جزر و مد موردتوجه‌ ایرانیان‌ باستان‌ بوده‌، چنانكه‌ در بندهش‌ (ص‌ 74) آمده‌ است‌ كه‌ دو «باد» از پیش‌ (جانب‌) ماه‌ می‌وزد، یكی‌ را «فرود آهَنج‌» (جزر) و دیگری‌ را «بر آهَنج‌» (مد) می‌خوانند. طبیعیدانان‌ و جغرافیدانان‌ دوره اسلامی‌ نیز به‌ سبب‌ كنجكاوی‌ علمی‌ و نیز تأثیر جزر و مد بر زندگی‌ ساكنان‌ شهرهای‌ حاشیه دریاها و اقیانوسها در قلمرو اسلامی‌، به‌ این‌ پدیده‌ توجه‌ داشته‌اند.

عقاید دانشمندان‌ مسلمان‌ در باره جزر و مد تا حدود زیادی‌ متأثر از آرای‌ جغرافیدانان‌، دریانوردان‌ و اخترشناسان‌ یونانی‌ بوده‌ است‌. بسیاری‌ از طبیعیدانان‌ و اخترشناسان‌ یونانی‌ به‌درستی‌ آگاه‌ بودند كه‌ جزر و مد عمدتاً ناشی‌ از تأثیر ماه‌ بر آب‌ اقیانوسها و دریاهاست‌.

اراتستن‌ (منجم‌ یونانی‌، 273ـ192 ق‌ م‌) در توضیح‌ نوسانات‌ سطح‌ آب‌ دریاها، به‌ویژه‌ در تنگه‌ها، اشاره‌ كرده‌ است‌ كه‌ هنگام‌ طلوع‌ و غروب‌ ماه‌، مد آغاز می‌شود و پس‌ از گذر ماه‌ از نصف‌النهار بالایی‌ یا پایینی‌ ناظر، پایان‌ می‌یابد و جزر آغاز می‌شود. به‌ نوشته سلوكوس‌ (312ـ280 ق‌ م‌) و ابرخُس‌ (منجم‌ یونانی‌، نیمه قرن‌ دوم‌ پیش‌ از میلاد) موقعیت‌ ماه‌ نسبت‌ به‌ خورشید (مقارنه‌، مقابله‌، تربیع‌) و موقعیت‌ ناظر، بر ارتفاع‌ مد تأثیر دارد ( رجوع کنید به د. اسلام‌ ، چاپ‌ دوم‌، ذیل‌ «المدّ و الجزر»). به‌ نقل‌ ادریسی‌ (متوفی‌560؛ ج‌ 1، ص‌ 93) ساطوطس‌ (شاید منظور ساتوروس‌ ، حكیم‌ یونانی‌ و معلم‌ طب‌ جالینوس‌، باشد) عقیده‌ داشت‌ كه‌ امتلاء ماه‌ (كامل‌ شدن‌ ماه‌) سبب‌ [ افزایش‌ دامنه ] جزر و مد می‌شود. برخی‌ از یونانیان‌ عقایدی‌ شبه‌علمی‌ یا موهوم‌ در باره جزر و مد داشتند، چنانكه‌ ثاوفرسطوس‌ (323ـ 287 ق‌ م‌) وزیدن‌ باد را منشأ جزر و مد می‌دانست‌ ( رجوع کنید به د. اسلام‌ ، همانجا). ادریسی‌ (همانجا) همچنین‌ نقل‌ كرده‌ است‌ كه‌ ارسطو (384ـ322 ق‌ م‌) و ارشمیدس‌ (287ـ212 ق‌ م‌) خورشید را موجب‌ حركت‌ بادها و ایجاد جزر و مد می‌دانستند. پومپونیوس‌ ملا (5 ق‌ م‌ 42 میلادی‌)، جغرافیدان‌ اسپانیایی‌، اگرچه‌ ماه‌ را بر جزر و مد مؤثر می‌دانست‌، دو فرضیه دیگر نیز مطرح‌ كرد: جزر و مد نتیجه تنفس‌ زمین‌ یا تأثیر حفره‌های‌ آن‌ بر آب‌ دریاهاست‌ (رجوع کنید به د. اسلام‌ ، همانجا).

در دوره‌ اسلامی‌ نیز نظریات‌ مشابهی‌ مطرح‌ شد. می‌دانیم‌ كه‌ حنین‌بن‌ اسحاق‌ اثری‌ مستقل‌ به‌ نام‌ كتاب‌ فی‌ المدّ والجزر داشته‌ است‌ (ابن‌ندیم‌، ص‌ 353). طبیعیدانان‌ و جغرافیدانان‌ دوره اسلامی‌ فرضیه‌های‌ گوناگونی‌ در باره منشأ جزر و مد مطرح‌ كرده‌اند كه‌ بخش‌ عمده‌ای‌ از آنها را مسعودی‌ (متوفی‌ 345یا346) در مروج‌الذهب آورده‌ است‌ ( رجوع کنید به ادامه مقاله‌). یعقوب‌بن‌ اسحاق‌ كِنْدی‌ (متوفی‌ بین‌ 252ـ260) و ابومعشر بلخی‌ (متوفی‌ 272) از نخستین‌ طبیعیدانان‌ دوره اسلامی‌اند كه‌ به‌ موضوع‌ جزر و مد پرداخته‌اند. كندی‌ در رساله فی‌العِلَّة الفاعِلَة لِلمَدِّ و الجزر ، ماه‌ را مهم‌ترین‌ علت‌ جزر و مد و نور آن‌ را موجب‌ گرمی‌ و انبساط‌ آب‌ دریاها (مد) دانسته‌ است‌ (ج‌ 2، ص‌ 128ـ129). وی‌ در این‌ رساله‌ جزر و مد را بیشتر از دیدگاه‌ فلسفی‌ بررسی‌ كرده‌ است‌. بعدها كتاب‌ كندی‌ به‌ اروپا رفت‌ و رابرت‌ گروستست‌ ، دانشمند انگلیسی‌ در قرن‌ هفتم‌/ سیزدهم‌، از آن‌ استفاده فراوان‌ كرد (سزگین‌، ص‌ 109). ابومعشر بلخی‌ (ص‌ 198ـ199) با بررسی‌ علمی‌ و مفصّل‌ جزر و مد، به‌درستی‌ اعتقاد داشته‌ كه‌ جزر و مد نتیجه «كشش‌» ماه‌ است‌. او تأثیر ماه‌ را بر دریاها شبیه‌ تأثیر «سنگ‌ مغناطیس‌» بر آهن‌ دانسته‌ است‌ كه‌ به‌ دلیل‌ طبعش‌ آهن‌ را جذب‌ می‌كند. وی‌ در فصل‌ چهارم‌ تا هشتم‌ از قول‌ (گفتار) سوم‌ كتاب‌ المدخل‌ الكبیر الی‌ علم‌ احكام‌ النجوم‌ ، جزر و مد و جزئیات‌ آن‌ را توضیح‌ داده‌ است‌. عنوان‌ این‌ پنج‌ فصل‌ به‌ ترتیب‌ چنین‌ است‌: در باره خاصیت‌ دلالت‌ ماه‌ بر جزر و مد، در باره علت‌ جزر و مد، در باره كاهش‌ و افزایش‌ [ سطح‌ ] آب‌ در جزر و مد، در باره اینكه‌ ماه‌ علت‌ جزر و مد و سرما مخالف‌ آن‌ است‌، در باره اختلاف‌ حالتهای‌ دریاها و ویژگی‌ دریاهایی‌ كه‌ در آنها جزر و مد مشاهده‌ می‌شود و دریاهایی‌ كه‌ این‌ پدیده‌ در آنها مشاهده‌ نمی‌شود و در باره ویژگی‌ تأثیر خورشید بر دریاها (ص‌ 164ـ203). جاحظ‌، دانشمند همعصر ابومعشر، نیز در كتاب‌ التربیع‌ و التدویر (ص‌ 64، ش‌ 113) یكی‌ از فرضیه‌های‌ پیدایش‌ جزر و مد را خاصیت‌ «جذب‌» ماه‌ دانسته‌ است‌.

در دوره اسلامی‌ افزون‌ بر توصیفهای‌ علمی‌، برخی‌ دلایل‌ شبه‌علمی‌ نیز برای‌ جزر و مد مطرح‌ كرده‌اند، چنانكه‌ برخی‌ از طبیعیدانان‌ دوره اسلامی‌ از دیدگاه‌ طبیعیات‌ قدیم‌، ماه‌ را بر جزر و مد مؤثر می‌دانستند. مثلاً، به‌ نوشته مسعودی‌ (ج‌ 1، ص‌ 131ـ132) گروهی‌ عقیده‌ داشتند كه‌ ماه‌ از جنس‌ آب‌ یا رطوبت‌ است‌ و آبِ دریاها را مانند آبی‌ كه‌ در دیگ‌ جوش‌ می‌آید و سر می‌رود، گرم‌ و منبسط‌ می‌كند (نیز رجوع کنید به قزوینی‌، ص‌ 22؛ كندی‌، ج‌ 2، ص‌ 121؛ شهمردان‌بن‌ ابی‌الخیر، ص‌ 289). گروهی‌ هم‌ این‌ نظر را رد می‌كردند، زیرا به‌ عقیده آنان‌ حتی‌ خورشید با آنكه‌ از ماه‌ گرم‌تر است‌، عامل‌ جزر و مد نیست‌، بلكه‌ درون‌ زمین‌ پیوسته‌ بخارهایی‌ به‌ وجود می‌آید كه‌ با افزایش‌ آنها آب‌ دریاها دفع‌ می‌شود و مد رخ‌ می‌دهد و با كاهش‌ آنها جزر. به‌ نظر برخی‌، هوای‌ بالای‌ دریا پیوسته‌ به‌ آب‌ تبدیل‌ می‌شود و با زیاد شدن‌ آبِ دریا، مد رخ‌ می‌دهد، سپس‌ آب‌ دریا تغییر و تنفس‌ می‌كند و دوباره‌ به‌ هوا تبدیل‌ می‌شود و این‌ امر پیوسته‌ ادامه‌ دارد. هنگامی‌ كه‌ ماه‌ پُر می‌شود (هنگام‌ بدر)، هوا بیشتر از معمول‌ به‌ آب‌ تبدیل‌ می‌گردد و درحقیقت‌ مهتاب‌ علت‌ فزونی‌ [ دامنه جزر و ] مد است‌ ولی‌ علت‌ اصلی‌ آن‌ نیست‌، چنانكه‌ ممكن‌ است‌ ماه‌ در محاق‌ باشد و جزر و مد رخ‌ دهد (مسعودی‌، ج‌ 1، ص‌ 132ـ134). ابومعشر (ص‌ 193ـ196) نظر كسانی‌ را كه‌ عقیده‌ داشتند جزر و مد به‌ سبب‌ تنفس‌ دریاهاست‌ با چهار دلیل‌ رد كرده‌ است‌، از جمله‌ اینكه‌ اگر جزر و مد نتیجه تنفس‌ دریا باشد، باید به‌صورت‌ ثابت‌ و منظم‌ و بدون‌ تغییر شدت‌ رخ‌ دهد، زیرا حالت‌ «اشیاء» طبیعی‌ تغییر نمی‌كند، در حالی‌ كه‌ در مورد جزر و مد چنین‌ نیست‌. از این‌ گذشته‌ دلیلی‌ بر هماهنگی‌ تنفس‌ دریا با پدیدار شدن‌ ماه‌، تغییرات‌ ارتفاع‌ و غروب‌ آن‌ وجود ندارد.

از ابن‌عباس‌ نقل‌ شده‌ كه‌ فرشته‌ای‌ نگهبان‌ دریاست‌؛ هنگامی‌ كه‌ پایش‌ را در آب‌ بگذارد مد و چون‌ در آورد جزر می‌شود ( رجوع کنید به مقدسی‌، ص‌ 124). از قول‌ كعب‌الاحبار نقل‌ كرده‌اند كه‌ فرشته‌ای‌ در پاسخ‌ به‌ سؤال‌ خضر در باره علت‌ جزر و مد گفته‌ است‌ كه‌ در دریا نهنگی‌ وجود دارد كه‌ وقتی‌ نفس‌ می‌كشد آب‌ به‌ درون‌ شش‌ او وارد و جزر می‌شود و در بازدم‌ آب‌ باز می‌گردد و مد رخ‌ می‌دهد (ابن‌فقیه‌، ص‌ 9). ابوریحان‌ بیرونی‌ (ص‌ 431) نوشته‌ است‌ كه‌ عامه مردم‌ هند اعتقاد دارند كه‌ جزر و مد به‌ دلیل‌ تنفس‌ دریاست‌، چنانكه‌ به‌ اعتقاد مانی‌ جزر و مد نتیجه تنفس‌ شیطانی‌ در دریاست‌، اما عالمان‌ هند مراحل‌ روزانه جزر و مد را مرتبط‌ با طلوع‌ و غروب‌ ماه‌ و تغییر ماهانه آن‌ را به‌سبب‌ فزونی‌ و كاستی‌ قرص‌ ماه‌ می‌دانند، بی‌آنكه‌ از علت‌ طبیعی‌ این‌ دو پدیده‌ باخبر باشند. به‌ نوشته مسعودی‌ (ج‌ 1، ص‌ 133) گروهی‌ عقیده‌ داشتند كه‌ هیجان‌ آب‌ دریاها [ = مد ] مانند هیجان‌ برخی‌ مزاجهاست‌ كه‌ به‌ طبع‌ تهییج‌ و دوباره‌ آرام‌ می‌گردد و این‌ امر پیوسته‌ تكرار می‌شود. در رسائل‌ اخوان‌الصفا (ج‌ 2، ص‌ 68) آمده‌ است‌ كه‌ هیجان‌ جوّ موجب‌ هیجان‌ دریاها و جزر و مد می‌گردد.

ابومعشر و كندی‌ نیز مانند اراتستن‌ به‌ درستی‌ آگاه‌ بودند كه‌ به‌ دلیل‌ تأثیر ماه‌، در هر شبانه‌ روز دو بار مد و دو بار جزر رخ‌ می‌دهد و آن‌ را مد روزانه‌ (یومی‌) نامیدند ( رجوع کنید به كندی‌، ج‌ 2، ص‌ 131؛ ابومعشر بلخی‌، ص‌ 176؛ نیز رجوع کنید به شهمردان‌بن‌ ابی‌الخیر، همانجا). به‌ عقیده كندی‌ (ج‌ 2، ص‌ 129) علت‌ دو بار جزر و مد روزانه‌ این‌ است‌ كه‌ تأثیر رسیدن‌ ماه‌ به‌ هر وتدی‌ متضاد وتد قبلی‌ است‌. در نتیجه‌، رسیدن‌ ماه‌ به‌ افق‌ مشرق‌ و مغرب‌ (ابتدای‌ مد)، مخالف‌ وضعیت‌ رسیدن‌ ماه‌ به‌ نصف‌النهار بالایی‌ و پایینی‌ (ابتدای‌ جزر) است‌. ابومعشر (ص‌ 177ـ179) بر مبنای‌ طلوع‌ و غروب‌ ماه‌، چند رابطه ریاضی‌ برای‌ محاسبه زمان‌ جزر و مد آورده‌ است‌. وی‌ برای‌ پی‌ بردن‌ به‌ شدت‌ جزر و مد، هشت‌ عامل‌ بر شمرده‌ است‌ كه‌ شش‌ مورد آنها به‌ ماه‌ ارتباط‌ دارند، از جمله‌ بُعدِ (فاصله زاویه‌ای‌) ماه‌ از خورشید، فاصله ماه‌ با زمین‌ و موقعیت‌ ماه‌ در بروج‌ مختلف‌. وی‌ طولِ شب‌ و روز و بادهای‌ قوی‌ را نیز بر جزر و مد مؤثر دانسته‌ است‌ (همانجا).

ابومعشر در توصیف‌ جزر و مد روزانه‌ به‌ این‌ نكته‌ اشاره‌ كرده‌ است‌ كه‌ به‌ دلیل‌ حركت‌ ماه‌ در آسمان‌، زمان‌ طلوع‌ و غروب‌ ماه‌ (در نتیجه‌، زمان‌ جزر و مد) تغییر می‌كند. از سوی‌ دیگر [ به‌ دلیل‌ تفاوت‌ طول‌ جغرافیایی‌ مكانهای‌ مختلف‌ ] ممكن‌ است‌ آغازِ مد در مكانی‌، مقارن‌ با آغاز جزر در مكانی‌ دیگر باشد. هنگام‌ مد، حركت‌ آب‌ دریا از پایین‌ به‌ بالا و همراه‌ با بادهای‌ شدید است‌ و هنگام‌ جزر آب‌ فروكش‌ می‌كند و باد می‌ایستد؛ اما، در ساحل‌ هنگام‌ مد، آب‌ ارتفاع‌ می‌گیرد و جاری‌ می‌شود و در جزر دوباره‌ به‌ دریا باز می‌گردد (همان‌، ص‌ 167ـ169). تغییرات‌ مدی‌ را كه‌ با چرخه هلالی‌ ماه‌ مرتبط‌ بود، مد شهری‌ (ماهانه‌) می‌نامیدند (مسعودی‌، ج‌ 1، ص‌ 132؛ كندی‌، ج‌ 2، ص‌ 124ـ 125). ابومعشر به‌ درستی‌ نوشته‌ است‌ كه‌ از اجتماع‌ (مقارنه ماه‌ با خورشید) تا تربیع‌ اول‌، از قدرت‌ مد كاسته‌ می‌شود و دوباره‌ تا بدر، افزایش‌ و سپس‌ تا تربیع‌ دوم‌ كاهش‌ می‌یابد. همچنین‌ می‌افزاید كه‌ قدرت‌ مد در بدر بیشتر از مقارنه‌ و در تربیع‌ اول‌ بیشتر از تربیع‌ دوم‌ است‌ (ص‌180ـ182).

در دوره اسلامی‌، علاوه‌ بر مد روزانه‌ و ماهانه‌، دو گونه‌ مد دیگر را نیز تعریف‌ می‌كردند كه‌ به‌ ماه‌ ارتباطی‌ نداشت‌: مد عَرَضی‌ به‌ معنای‌ بالا آمدن‌ آب‌ رودها و نهرها به‌ دلیل‌ ورود مواد یا آب‌ به‌ آنها، و مد سَنَوی‌ (سالانه‌) كه‌ به‌ بالا آمدن‌ آب‌ دریا در وقت‌ محدود و معینی‌ از سال‌ به‌ دلیل‌ وزیدن‌ باد گفته‌ می‌شد. كندی‌ دلیل‌ پدید آمدن‌ مد سالانه‌ را تغییر موقعیت‌ خورشید در آسمان‌ دانسته‌ است‌. به‌عقیده او اگر میل‌ خورشید شمالی‌ باشد، باد به‌ سوی‌ جنوب‌ می‌وزد و بر عكس‌ (ج‌ 2، ص‌ 110، 122ـ 123؛ نیز رجوع کنید به مسعودی‌، ج‌ 1، ص‌ 134). مسعودی‌ در تأیید نظر كندی‌ و احمدبن‌ طَیب‌ سرخسی‌ (متوفی‌ 286)، مبنی‌ بر این‌ كه‌ باد موجب‌ حركت‌ (مد) آب‌ دریاها می‌شود، به‌ جزر و مد سالانه دریای‌ فارس‌ (پهنه گسترده‌ای‌ از دریاهای‌ جنوب‌ ایران‌، از جمله‌ خلیج‌فارس‌ رجوع کنید به بحر فارس‌ * ) اشاره‌ كرده‌ است‌ ( رجوع کنید به ادامه مقاله‌). علاوه‌ بر این‌، ماجرای‌ غرق‌ شدن‌ سگی‌ در زیر امواج‌ مد دریا را، كه‌ خود در 303 در كَنبایت‌ (كَمبایه‌) هند دیده‌، نقل‌ نموده‌ است‌ ( رجوع کنید به ص‌ 135ـ136). به‌ عقیده ابومعشر (ص‌ 199ـ203)، خورشید نیز بر امواج‌ دریاها تأثیر می‌گذارد.

منجمان‌ و جغرافیدانان‌ دوره اسلامی‌ به‌ تفاوتهای‌ جزر و مد در دریاهای‌ مختلف‌ توجه‌ داشته‌اند، چنانكه‌ ابومعشر (ص‌ 196) و مسعودی‌ (ج‌ 1، ص‌ 131) دریاها را به‌ سه‌ گروه‌ با جزر و مد آشكار، ناآشكار یا اندك‌، و بدون‌ جزر و مد رده‌بندی‌ كرده‌اند. ابومعشر هر كدام‌ از دریاهای‌ با جزر و مد ناآشكار و بدون‌ جزر و مد را نیز به‌ سه‌ زیرگروه‌ رده‌بندی‌ كرده‌ است‌. وی‌ در توصیف‌ دریاهایی‌ با جزر و مد ناآشكار می‌نویسد كه‌ در دریاهای‌ مرتبط‌ باهم‌ اگر آب‌ دریای‌ «بالادست‌» به‌ سمت‌ «پایین‌دست‌» حركت‌ كند، مد آشكار نمی‌شود (ص‌ 198)، اما ابن‌رشد (متوفی‌ 595) این‌ موضوع‌ را علت‌ همه جزر و مدها می‌داند ( رجوع کنید به لتینك‌ ، ص‌ 153). در رده‌بندیهای‌ ابومعشر و مسعودی‌، دریاچه‌ها جزء دریاهای‌ بدون‌ جزر و مد هستند. در متون‌ تاریخی‌ به‌ دریای‌ خزر اشاره‌ شده‌ است‌ كه‌ با هیچ‌ دریایی‌ ارتباط‌ ندارد و در آن‌ جزر و مد روی‌ نمی‌دهد ( رجوع کنید به حمداللّه‌ مستوفی‌، ص‌ 239؛ قزوینی‌، ص‌ 127؛ دمشقی‌، ص‌ 242، 244). جغرافی‌نویسان‌ دوره اسلامی‌ دریاهای‌ جزر و مددار را نام‌ برده‌اند كه‌ برخی‌ از آنها عبارت‌اند از: دریای‌ فارس‌، دریای‌ هند (اقیانوس‌ هند)، دریای‌ چین‌ (دریای‌ جنوبی‌ و شرقی‌ چین‌ كه‌ به‌ اقیانوس‌ آرام‌ متصل‌ می‌شود)، دریای‌ میان‌ قسطنطنیه‌ و اِفْرَنْج‌ (دریای‌ مرمره‌) و جزایر آنها، دریای‌ حبش‌ (دریای‌ سرخ‌)، و دریای‌ محیط‌ (اقیانوس‌ اطلس‌؛ رجوع کنید به ابومعشر بلخی‌، ص‌ 166؛ مسعودی‌، همانجا؛ ادریسی‌، ج‌ 1، ص‌ 92ـ93).

به‌ نوشته ابن ‌رسته‌ (قرن‌ سوم‌) از بصره‌ تا چین‌ هفت‌ دریاست‌ كه‌ هر كدام‌ جزر و مد خاصی‌ دارند. جزر و مد برخی‌ آشكارتر و برخی‌ پوشیده‌تر است‌ (ص‌ 88). در متون‌ جغرافیایی‌ دوره اسلامی‌، گاهی‌ توصیفهای‌ عجیب‌ و متناقضی‌ از جزر و مد دریاها دیده‌ می‌شود. مثلاً، به‌ گفته ابن‌خرداذبه‌ (متوفی‌ 300) در دریای‌ فارس‌ دو بار در سال‌ مد رخ‌ می‌دهد: یك‌ بار در تابستان‌ در شمال‌ و شرق‌ به‌ مدت‌ شش‌ ماه‌ و بار دیگر در زمستان‌ در جنوب‌ و غرب‌ به‌ مدت‌ شش‌ ماه‌ (ص‌70). مسعودی‌ (ج‌ 1، ص‌ 134) نیز این‌ مطلب‌ را از قول‌ ناخدایان‌ و كشتیبانان‌ سیرافی‌ و عمانی‌ نقل‌ كرده‌ و افزوده‌ كه‌ جزر و مد دریای‌ فارس‌ بیشتر در سحرگاهان‌ است‌ (همانجا). بر خلاف‌ آنها، ابن‌حوقل‌ (متوفی‌ 367؛ ص‌ 47)، ابوالفداء (متوفی‌ 732؛ ص‌ 23) و ادریسی‌ (ج‌ 1، ص‌ 92) نوشته‌اند كه‌ جزر و مد دریای‌ فارس‌ دو بار در هر شبانه‌روز است‌ و آب‌ در هنگام‌ مد بیش‌ از ده‌ ذراع‌ ارتفاع‌ می‌گیرد و [ در جزر ] فرو می‌نشیند و باز می‌گردد (نیز رجوع کنید به حدودالعالم‌ ، ص‌ 12). حمداللّه‌ مستوفی‌ (متوفی‌ 740) جزر و مد دریای‌ محیط‌ را یك‌ بار در سال‌ و به‌ سبب‌ آفتاب‌ ذكر كرده‌ است‌. به‌ نظر وی‌، آب‌ این‌ دریا، با افزایش‌ ارتفاع‌ خورشید به‌ طرف‌ مشرق‌ و با كاهش‌ ارتفاع‌، به‌ سوی‌ مغرب‌ می‌رود (ص‌ 229). ادریسی‌ توصیف‌ مشابهی‌ برای‌ دریای‌ هند و چین‌ آورده‌ و اظهار كرده‌ است‌ كه‌ در دریای‌ محیط‌ در هر شبانه‌روز دو بار مد و دو بار جزر رخ‌ می‌دهد و علت‌ آن‌ وزیدن‌ باد به‌ سبب‌ تابش‌ خورشید است‌. او همچنین‌ ساعاتی‌ از شبانه‌روز را برای‌ جزر و مد دریای‌ محیط‌ مشخص‌ كرده‌ است‌ (ج‌ 1، ص‌ 93).

در متون‌ دوره اسلامی‌ علاوه‌ بر دریاها، از بندرها و شهرهای‌ جزر و مددار نیز سخن‌ به‌میان‌ آمده‌ و تأثیر جزر و مد بر زندگی‌ مردم‌ وصف‌ شده‌ است‌. ابوریحان‌ بیرونی‌ (ص‌ 429ـ431) ضمن‌ توصیف‌ موقعیت‌ شهر سومنات‌ (= خداوندگار ماه‌) در هند، می‌گوید كه‌ وجه‌ تسمیه آن‌، این‌ است‌ كه‌ هر بار ماه‌ طلوع‌ و غروب‌ می‌كند، آب‌ دریا بالا می‌آید و محل‌ را می‌پوشاند و پس‌ از رسیدن‌ ماه‌ به‌ نصف‌النهار، در ظهر و نیمه‌شب‌ آب‌ فرو می‌نشیند. مقدسی‌ در سده چهارم‌، جزر و مد را برای‌ مردم‌ بصره‌ نعمت‌ دانسته‌ است‌، زیرا به‌ سبب‌ مد،در هر شبانه‌روز آب‌ دو بار وارد نهرها می‌شود، باغها را سیراب‌ و امكان‌ حركت‌ كشتیها را در رودخانه‌ها فراهم‌ می‌كند و هنگام‌ جزر آسیابهایی‌ كه‌ در دهانه نهرها كار گذاشته‌ شده‌اند، به‌ راه‌ می‌افتند (ص‌ 124ـ125؛ نیز رجوع کنید به شهمردان‌بن‌ ابی‌الخیر، ص‌ 289). ظاهراً آسیابهای‌ جزر و مدی‌ ابتدا در دوره اسلامی‌ در سواحل‌ اسپانیا به‌كار رفتند و سپس‌ در مناطق‌ دیگر هم‌ از آنها استفاده‌ شد. شاید عجیب‌ به‌ نظر برسد كه‌ بصره‌ را منطقه‌ای‌ جزر و مددار وصف‌ كرده‌اند، اما به‌ سبب‌ رسوبگذاری‌ رودخانه‌ها در طی‌ هزار سال‌ گذشته‌، امروزه‌ بصره‌ از ساحل‌ خلیج‌فارس‌ دور شده‌ است‌ ( رجوع کنید به د. اسلام‌ ، همانجا). ابوالفداء (ص‌ 57) نیز مسیر جزر و مد را از رودهای‌ اُبلَّه‌، معقل‌ و دجله‌ به‌ طرف‌ بصره‌ توضیح‌ داده‌ است‌. به‌ نوشته ادریسی‌ (ج‌ 1، ص‌ 393)، در مسیر اهواز ـ عَسْكَر مُكْرَم‌، آبراهه‌ای‌ به‌ طول‌ سی‌ میل‌ (حدود 35 كیلومتر) وجود داشت‌ كه‌ در آغاز ماههای‌ قمری‌ به‌سبب‌ مد و فزونی‌ آب‌، قایقها از آن‌ عبور می‌كردند ولی‌ در هنگام‌ جزر، خشك‌ می‌شد. دمشقی‌ (ص‌155) در توصیف‌ شط‌العرب‌ (اروندرود) نوشته‌ است‌ كه‌ هنگام‌ مد، آب‌ آن‌ بالا می‌آید و به‌ سوی‌ شمال‌ روان‌ می‌شود و مردم‌ زمینهای‌ خود را سیراب‌ می‌كنند. این‌ وضع‌، شش‌ ساعت‌ ادامه‌ می‌یابد، سپس‌ مدت‌ كوتاهی‌ آب‌ راكد می‌ماند و با جزر فرو می‌نشیند و جویبارها خالی‌ می‌شوند، تا بیش‌ از شش‌ ساعت‌ نیز این‌ چنین‌ می‌گذرد و این‌ وضع‌ پیوسته‌ ادامه‌ دارد.

ابوالفداء (ص‌ 309) و ابن‌حوقل‌ (ص‌ 46ـ47) از ناحیه‌ای‌ به‌ نام‌ عَبّادان‌ (در جنوب‌ شرقی آبادان‌ كنونی‌) در حاشیه دریای‌ فارس‌ خبر داده‌اند كه‌ ساحل‌ آن‌ را با چوبهایی‌ علامت‌گذاشته‌ بودند و شبها بر چوبها آتش‌ روشن‌ می‌كردند. برج‌ مراقبتی‌ نیز در محل‌ ساخته‌ بودند تا دیده‌بان‌ مانع‌ از نزدیك‌ شدن‌ كشتیهای‌ بزرگ‌ به‌ ساحل‌ شود، زیرا هنگام‌ جزر كشتیها به‌ گل‌ می‌نشستند. ناصرخسرو نیز در سفرنامه‌اش‌ (ص‌ 161) نوشته‌ است‌ كه‌ در هنگام‌ مد، آب‌ دیوار عبادان‌ را فرا می‌گیرد و در جزر كمتر از دو فرسنگ‌ دور می‌شود. همچنین‌ ابوالفداء (ص‌ 99) در وصف‌ ناحیه قَطیف‌ در بحرین‌ گفته‌ است‌ كه‌ هنگام‌ مد آب‌ به‌ دیوار دور آن‌ می‌رسید و كشتیها به‌ خورِ نزدیك‌ آن‌ وارد می‌شدند. ابن‌حوقل‌ (ص‌ 47) مناطق‌ جزر و مدی‌ شمال‌ اندلس‌، در كنار دریای‌ محیط‌ را نام‌ برده‌ و از ناحیه‌ای‌ به‌ نام‌ شَنْتَره‌ خبر داده‌ كه‌ مد آن‌، مانند بصره‌، به‌ بیش‌ از ده‌ ذراع‌ می‌رسیده‌ است‌. در تاریخ‌ معاصر بنادر و شهرهای‌ حاشیه خلیج‌فارس‌، توصیفهای‌ دقیق‌تری‌ از تأثیر جزر و مد بر حركت‌ كشتیها در نزدیكی‌ بندرها، مسدود شدن‌ برخی‌ راهها و جزیره‌ شدن‌ برخی‌ خشكیها به‌ هنگام‌ مد آمده‌ است‌ ( رجوع کنید به كازرونی‌، ص‌ 34، 45، 53، 77، 102، 107). لوریمر حدود یكصد سال‌ پیش‌ در توصیف‌ بندرعباس‌ نوشت‌ كه‌ آب‌ هنگام‌ مد در مقایسه‌ با جزر حدود چهارصد متر در ساحل‌ پیشروی‌ می‌كند (ج‌ 6، ص‌ 8). همچنین‌ به‌ نوشته وی‌، در ساحل‌ شهر اسكله‌ای‌ به‌ طول‌ حدود نود متر و عرض‌ هجده‌ متر قرار داشت‌ كه‌ در هنگام‌ جزر [ كف‌ آن‌ ] خشك‌ بود، اما در هنگام‌ مد قایقها حدود دو متر آبخور داشتند و انتهای‌ اسكله‌ به‌ دریا می‌رسید (همانجا).

نیوتن‌ (1052ـ1140/1642ـ1727)، فیزیكدان‌ مشهور انگلیسی‌، نخستین‌بار توصیف‌ امروزی‌ و دقیقی‌ از جزر و مد عرضه‌ كرد و نشان‌ داد كه‌ جزر و مد ناشی‌ از تأثیر گرانش‌ ماه‌ و خورشید بر زمین‌ است‌ ( رجوع کنید به بیكر و فردریك‌، ص‌ 144). در دریاهای‌ آزاد در هر شبانه‌روز دو بار مد و دو بار جزر رخ‌ می‌دهد كه‌ بر اساس‌ قانون‌ گرانش‌ عمومی‌ نیوتن‌، محاسبه‌ شدنی‌ است‌ (قانون‌ گرانش‌ نه‌ فقط‌ در مورد ماه‌ و زمین‌ بلكه‌ در باره همه اجسام‌ در عالم‌ صادق‌ است‌). به‌ دلیل‌ حركت‌ ماه‌ به‌ دور زمین‌، در هر منطقه مشخصی‌ از زمین‌، جزر و مد به‌ طور متوسط‌ با پنجاه‌ دقیقه‌ تأخیر نسبت‌ به‌ روز قبل‌ اتفاق‌ می‌افتد. مشاهدات‌ نشان‌ می‌دهند كه‌ اوج‌ مد اقیانوسها دقیقاً با زمانِ رسیدن‌ ماه‌ به‌ نصف‌النهارِ ناظر، منطبق‌ نیست‌ و ممكن‌ است‌ تا چند ساعت‌ پیش‌ یا پس‌ از این‌ زمان‌ رخ‌ دهد، زیرا قاره‌ها مانع‌ حركت‌ آزادانه آب‌ اقیانوسها می‌شوند ( > دایرة ‌المعارف‌ نجوم‌ و اخترفیزیك‌ <، ذیل‌ Tides"" ).

علاوه‌ بر ماه‌، خورشید هم‌ بر جزر و مد اقیانوسها تأثیر دارد، اما تأثیر نیروی‌ گرانش‌ خورشید، به‌ دلیل‌ فاصله بیشتر خورشید در مقایسه‌ با ماه‌، نصف‌ گرانش‌ ماه‌ بر زمین‌ است‌. این‌ تأثیر هنگام‌ مدهایی‌ كه‌ ماه‌ و خورشید نسبت‌ به‌ زمین‌ در یك‌ خط‌ قرار می‌گیرند (هنگام‌ بدر و محاق‌) به‌ اوج‌ می‌رسد و آنها را مِهكِشَنْد می‌نامند. در مقابل‌، ضعیف‌ترین‌ مدها هنگام‌ تربیع‌ اول‌ و دوم‌ ماه‌ رخ‌ می‌دهند كه‌ آنها را كِهْكِشَنْد می‌نامند. امروزه‌ در نشریات‌ شهرهای‌ ساحلی‌ در كشورهای‌ مختلف‌، اوقات‌ آغاز و پایان‌ جزر و مد و زمان‌ مهكشندها و فروكشندها ذكر می‌شود ( > فرهنگ‌ نجوم‌ < ، ذیل‌ "Tides"؛ > دایرة ‌المعارف‌ نجوم‌ و اخترفیزیك‌ <، همانجا). بیشترین‌ دامنه تغییر ارتفاع‌ آب‌ در مد، در خلیج‌ فوندی‌ در جنوب‌ شرق‌ كانادا به‌ میزان‌ 70 پا (برابر 3ر21 متر) ثبت‌ شده‌ ( > فرهنگ‌ جدید جغرافیایی‌ وبستر < ، ذیل‌ Fundy, Bay of " " )؛ اما، در سواحل‌ مختلف‌، معمولاً این‌ تغییرات‌ حدود یك‌ تا چهار متر است‌ (معتمد، ص‌ 254). دامنه تغییرات‌ جزر و مد در مناطق‌ گوناگون‌ به‌ عواملی‌ مانند عمق‌ و گستردگی‌ اقیانوس‌ و شكل‌ آبراهه جزر و مدی‌ بستگی‌ دارد. به‌ دلیل‌ تأثیر گرانش‌ ماه‌، علاوه‌ بر اقیانوسها، پوسته زمین‌ نیز دامنه تغییراتی‌ به‌ اندازه سی‌ سانتیمتر دارد. همچنین‌ اصطكاك‌ ناشی‌ از عملكرد جزر و مد، موجب‌ اتلاف‌ انرژی‌ می‌شود و در نتیجه‌، در هر قرن‌ حركت‌ وضعی‌ زمین‌ در هر شبانه‌روز شانزده‌ ده‌ هزارم‌ (0016ر0) ثانیه‌ كندتر می‌شود ( > دایرة ‌المعارف‌ نجوم‌ و اخترفیزیك‌ <، همانجا).

منابع‌: ابن‌حوقل‌؛ ابن‌خرداذبه‌؛ ابن‌رسته‌؛ ابن‌فقیه‌؛ ابن‌ندیم‌؛ اسماعیل‌بن‌ علی‌ ابوالفداء، كتاب‌ تقویم‌البلدان، چاپ‌ رنو و دسلان‌، پاریس‌ 1840؛ ابوریحان‌ بیرونی‌، كتاب‌ البیرونی‌ فی‌ تحقیق‌ ماللهند ، حیدرآباد دكن‌ 1377/1958، چاپ‌ افست‌ 1978؛ ابومعشر بلخی‌، المدخل‌ الكبیر الی‌ علم‌ احكام‌ النجوم‌، چاپ‌ عكسی‌ از نسخه خطی‌ كتابخانه سلیمانیه استانبول‌، مجموعه جاراللّه‌، ش‌ 1508، فرانكفورت‌ 1405/ 1985؛ اخوان‌الصفا، رسائل‌ اخوان‌الصفاء و خلان‌ الوفاء ، بیروت‌: دارصادر، [ بی‌تا. ]؛ محمدبن‌ محمد ادریسی‌، كتاب‌ نزهة ‌المشتاق‌ فی‌ اختراق‌ الا´فاق‌ ، بیروت‌ 1409/1989؛ بندهش‌ ، [ گردآوری‌ ] فرنبغ‌ دادگی‌، ترجمه مهرداد بهار، تهران‌: توس‌، 1369 ش‌؛ عمروبن‌ بحر جاحظ‌، التربیع‌ و التدویر، چاپ‌ شارل‌پلاّ، دمشق‌ 1955؛ حدودالعالم‌ ؛ حمداللّه‌ مستوفی‌، نزهة ‌القلوب؛ محمدبن‌ ابی‌طالب‌ دمشقی‌، نخبة ‌الدهر فی‌ عجائب‌ البر و البحر، ترجمه حمید طبیبیان‌، تهران‌ 1357 ش‌؛ فؤاد سزگین‌، محاضرات‌ فی‌ تاریخ‌ العلوم‌ العربیة و الاسلامیة، فرانكفورت‌ 1404/1984؛ شهمردان‌بن‌ ابی‌الخیر، نزهت‌ نامه علائی‌ ، چاپ‌ فرهنگ‌ جهانپور، تهران‌ 1362 ش‌؛ زكریابن‌ محمد قزوینی‌، عجائب‌ المخلوقات‌ و غرائب‌ الموجودات‌، بیروت‌: دارالشرق‌ العربی‌، [ بی‌تا. ]؛ محمدابراهیم‌بن‌ اسماعیل‌ كازرونی‌، تاریخ‌ بنادر و جزایر خلیج‌فارس، چاپ‌ منوچهر ستوده‌، تهران‌ 1367 ش‌؛ یعقوب‌بن‌ اسحاق‌ كندی‌، رسائل‌ الكندی‌ الفلسفیة، چاپ‌ محمد عبدالهادی‌ ابوریده‌، قاهره‌ 1369ـ1372/ 1950ـ1953؛ مسعودی‌، مروج‌ (بیروت‌)؛ احمد معتمد، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، تهران‌ 1367 ش‌؛ مقدسی‌؛ ناصرخسرو، سفرنامه حكیم‌ ناصرخسرو قبادیانی‌ مروزی‌ ، چاپ‌ محمد دبیرسیاقی‌، تهران‌ 1363 ش‌؛

Robert H. Baker and Laurence W. Fredrick, Astronomy , New York 1971; A Dictionary of astronomy , ed. Ian Ridpath, Oxford: Oxford University Press, 1997 ; EI , s.v. "Al-madd wa'l-djazr " (by L. Martinez Martin ;( Encyclopedia of astronomy and astrophysics, ed. Paul Murdin, London: Nature Publishing Group, 2001; Paul Lettinck, Aristotle's meteorology and its reception in the Arab world , Leiden 1999; J. G. Lorimer, Gazetteer of the Persian Gulf 'Oman, and central Arabia , Buckinghamshire 1986 ; Webster's new geographical dictionary, Springfield, Mass 1988.
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:56  توسط saman mahdanian  | 

ستارگان دنباله دار

ستاره دنباله دار

هر ستاره دنباله دار، هسته اي متشكل از يخ و غبار (موسوم به گلوله برفي كثيف) دارد كه پهناي آن حدود 20 كيلومتر (12 مايل) است. هنگاميكه اين ستاره به خورشيد نزديك مي گردد، هسته اش تبخير شده و سري درخشان و دنباله اي طولاني شكل مي گيرد. 

بخش اعظم ميلياردها ستاره دنباله دار منظومه شمسي، در محدوده هاي دور دست آن قرار دارند، اما مدار بعضي از اين ستارگان از نزديكي خورشيد عبور مي كند و اين امر موجب مي شود تا شب هنگام در آسمان بخوبي ديده شوند. 

تمام منظومه شمسي ما از جمله دنباله دارها حدود4.5 ميليون سال پيش از رمبيدن يك توده ي بزرگ ابر و گاز به وجود آمد.اين توده ابتدا به آرامي مي چرخيد ولي هر چه رمبش ادامه پيدا كرد ،چرخش سريعتر شد و دماي آن بالا رفت.(درست مثل اين كه يك اسكيت باز با جمع كردن دستانش سريعتر مي چرخد). اين چرخش سريع از ريختن همه ي مواد به داخل هسته جلوگيري كرد.در عوض اين ابر و مواد موجود در آن به شكل يك صفحه ي تخت متراكم گشت.در همين زمان دماي هسته ي اين ابر بالا رفت تا آن جا كه همجوشي هسته اي آغاز گشت و بدين گونه خورشيد به وجود آمد. با وجود اين مناطق خارجي اين صفحه كاملا سرد بود .به علت كم بودن دما دانه هاي يخ شكل گرفتند و با تجمع آن ها توده هاي يخي با بزرگي چند كيلومتر شكل گرفتند،و توده هاي بزرگتر نيز سياره ها را شكل دادند. 

پهناي هسته يك ستاره دنباله دار فقط چند كيلومتر مي باشد، اما دنباله آن بسيار طولاني است. ستاره دنباله دار عظيمي كه در سال 1843 ديده شد، داراي دنباله اي بطول 330 ميليون كيلومتر (205 ميليون مايل) بود. چگالي اين دنباله ها حتي از بهترين خلئي كه در شرايط آزمايشگاهي در روي زمين ايجاد شده، كمتر است. 

چرا ستاره هاي دنباله دار دنباله دارند؟ 

دنباله ي يك دنباله دار بارزترين مشخصه آن است. همچنانكه دنباله دار به خورشيد نزديك تر مي شود دم درخشاني در امتداد آن و در جهت مخالف خورشيد گسترش مي يابد. در فاصله اي زياد از خورشيد هسته دنباله دار ها سرد و مواد داخل آن منجمد مي باشند. با نزديك شدن به خورشيد باد هاي شديد خورشيدي قسمتي از هسته را تصعيد مي كنند كه اين مواد كما را تشكيل مي دهند. فعل و انفعالاتي كه باد هاي خورشيدي روي كما انجام مي دهند باعث به وجود آمدن هسته مي شوند. ساختار شيميايي كما مواد تشكيل دهنده دنباله را تعيين مي كند. ممكن است به نظر آيد كه دنباله داري دم ندارد ولي واقعا اين طور نيست بلكه دنباله آن قدر شفاف است كه ديده نمي شودولي دانشمندان با استفاده از فيلتر هاي مخصوص قادر به ديدن آن ها هستند.مثلا دم دنباله دار هيل پاب(1997)به راحتي در نور مرئي ديده مي شد ولي عكس هايي كه با فيلترتهييه شده بودند وجود تعدادي دنباله تشكيل شده از غبار و گاز هاي يونيده را نشان دادند. 

انواع دنباله ها: 

دو نوع دنباله وجود دارد:غبار و گاز يونيده.يك دم تشكيل شده از غبار محتوي ذراتي به بزرگي ذرات موجود دردود مي باشد.اين نوع دم هنگامي تشكيل مي شود كه يك باد خورشيدي مقداري ماده از كما جدا مي كند.چون اين ذرات بسيار كوچكند با كوچكترين نيرويي جابجا مي شوند در نتيجه اين دنباله ها مامولا پخش و خميده اند.دنباله هاي گازي وقتي تشكيل مي شوند كه نورخورشيد مقداري از مواد كما را يونيده مي كند و سپس يك باد خورشيدي اين مواد يونيده را از كما دور ميكند.دنباله هاي يوني معمولا كشيده تر و باريك ترند.هر دوي اين دنباله ها ممكن است تا ميليون ها كيلومتر در فضا پراكنده شوند.وقتي كه دنباله دار از خورشيد دور ميشود دم و كما ازبين ميروند و فقط مواد سرد و سخت درون هسته باقي مي مانند.تحقيقات راجع به ستاره دنباله دار هيل پاب وجود نوعي دم رانشان داد كه شبيه دنباله هاي تشكيل شده از غبار بود ولي از سديم خنثي تشكيل شده بود.(همان طور كه گفتيم مواد موجود در هسته نوي كما و دنباله را تعيين مي كنند). 

دنباله دار ها از كجا مي آيند؟ 

دنباله دار ها در دو جا به طور بارز يافت مي شوند :كمر بند كوييپر و ابر اورت.دنباله دار هاي كوتاه مدت معمولا از ناحيه اي به نام كمربند كوييپر مي آيند.اين كمربند فراتر از مدار نپتون قرار گرفته است.اولين جرم متعلق به كمربند كوييپر در سال 1922 كشف شد.اين اجسام معمولا كوچك هستند و اندازه ي آن ها از 10 تا 100 كيلومتر تغيير مي كند.طبق رصد هاي هابل حدود 200ميليون دنباله دار در اين ناحيه وجود دارد كه گمان مي رود از ابتداي تشكيل منظومه ي شمسي بدون تغيير مانده اند.دنباله دار هاي با تناوب طولاني مدت از ناحيه اي كروي متشكل از اجرام يخ زده به نام ابر اورت سرچشمه مي گيرند.اين اجرام در دورترين قسمت منظومه ي شمسي قرار دارند و از آمونياك منجمد ، متان ، سيانوژن ، يخ آب و صخره تشكيل شده اند.معمولا يك اختلال گرانشي باعث راه يافتن آن ها به داخل منظومه ي شمسي مي شود. 

مسير حركت دنباله دارها 

مدار سيارات نزديك به دايره است حال آن كه مدار دنباله دار ها به شدت بيضوي است. به علت تاثيرات گرانشي دنباله دار ها در حضيض سريعتر حركت مي كنند تا در اوج.دنباله دار ها از مدت چرخششان يه دور خورشيد طبقه بتدي مي شوند: دنباله دار ها بامدت تناوب كوتاه و متوسط-مانند هالي با دوره تناوب 76 سال- بيشتر در بين خورشيد و پلوتون به سر مي برند.اين دنباله دارها ابتدا در كمربند كوييپر هستند ولي نيروي گرانش يكي از سيارات به خصوص مشتري آن ها را نزديك خورشيد مي راند و دوره تناوب آن ها كمتر از 200 سال است.(شوميكر-لوي 9 يكي از اين دنباله دارها بود كه عاقبت در مشتري سقوط كرد). دنباله دار هاي بلند مدت با تناوبي بيش از 200 سال كه بيشتر در ابر اورت هستند. هيل پاب نمونه اي از اين دنباله دار ها است كه تناوبي برابر با4،000 سال دارد. 

ستارگان دنباله دار بر اساس دوره تناوب مداري شان به دو دسته تقسيم ميشوند: 

ستارگان داراي دوره تناوب مداري بيش از 200 سال و ستارگاني كه دوره تناوب مداري شان كمتر از 200 سال مي باشد. 

گروه اول، ستارگان با دوره تناوب طولاني و گروه دوم ستارگان با دوره تناوب مداري كوتاه هستند. 

اين ظن وجود دارد كه ستارگان داراي دوره تناوب مداري كوتاه، زماني در ابر اوپتيك - اورت داراي دوره تناوب طولاني بوده اند. بسياري از ستارگان داراي دوره تناوب مداري كوتا ، در فواصل زماني منظمي ديده شده اند كه معروفترين آنها ستاره دنباله دار هالي است. ستاره دنباله دار انكي كوتاهترين دوره تناوب مداري را دارد كه 5/3 سال مي باشد. 

ستارگان دنباله دار با هر بار گذشتن از كنار خورشيد، مقداري از مواد خود را بر اثر تبخير از دست مي دهند. دنباله ستارگان داراي دوره تناوب مداري كوتاه، بسيار درخشان است، اما با هر بار گذشتن از كنار خورشيد، مواد خود را از دست داده و بدين ترتيب، امكان رويت آنها كمتر مي شود. 

بعضي از اين ستارگان قبل از متلاشي شدن فقط يك بار ديده مي شوند، هر چند كه طول عمر معمولي يك ستاره دنباله دار با دوره تناوب كوتاه حدود 10000 سال است. گردش بسياري از ستارگان دنباله دار داراي دوره تناوب طولاني بدور خورشيد هزاران يا حتي ميليونها سال طول مي كشد. بنابر اين، طول عمر اين ستارگان بسيار بيشتر از نوع ديگر است. 

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:54  توسط saman mahdanian  | 

تاریخچه ی نجوم

علم نجوم چيست ؟ 

نجوم مطالعه مواد است و مقدمه ايست درباره فرايند بوجود آمدن آنچه در آنسوي جو زمين است كه اين جهان ، آسمان و گوي آسمان را از اتم هاي كوچك تا گيتي وسيع شامل مي شود . منجمان اجرام آسماني مانند سيارات ، ستاره ها ،ستاره هاي دنباله دار ، كهكشانها، سحابيها و مواد بين كهكشانها را مطالعه مي كنند . براي اينكه چگونگي تشكيل شدن ، چگونگي بوجود آمدن و منسب هر كدام را مشخص مي كنند و اينكه چگونه بر يكديگر تاثير مي گذارند و چه اتفاقي ممكن است براي آنها بيفتد . 

بخشي از جهان ما ، زمين وانچه در آن اتفاق مي افتد اختر شناسي را شامل مي شود ،در واقع زمين آزمايشگاه ماست و هرچه كه درباره جهان مي دانيم از آنچه از زمين مي توانيم ببينيم و دريابيم ويا تصور كنيم سرچشمه گرفته است. 

چگونه علم نجوم بوجود آمد؟ 

قبل از اختراع تلسكوپ ، در نزديكي قرن هفدهم ،نجوم بر مبناي مشاهده با چشم غير مسلح پايه گذاري شده بود. در ابتدا مردم از محل ستاره ها و سيارات در آسمان نقشه تهيه مي كردند . متمدن ترين ها براي نقشه برداري آسمان نظام داشتند و ما مي دانيم كه امروزه نجوم از نظريات يونانيان باستان سرچشمه مي گيرد . 

در سال 150 ميلادي يك منجم و رياضيدان يوناني به نام كلوديوس بطلميوس يك رساله در باره علم نجوم نوشت . او در آن 48 گروه ستارهاي كه صورت فلكي ناميده مي شدند را فهرست كرد ، مانند جبار ، برساووش و....كه بيشتر از اسامي اساطير گرفته شده اند . همانطور كه ما هنگام نگاه كردن به ابرها ، آنها را به اشكالي از اجسام آشنا تصور مي كنيم ،همانگونه بطلميوس در گروهبندي ستارگان اشكال آشنا را مشاهده كرد. همچنين بطلميوس متوجه شد كه به نظر ستارگان در سر تاسر آسمان حركت مي كنند او گفت كه تمام اجرام آسماني به دور زمين كه مركز جهان بي حركت ايستاده حركت مي كنند . اين نظريه علمي براي قرنها پذيرفته شده بود . تئوري بطلميوس راجع به جهان طرح زمين مركز ناميده شد زيرا در آن زمين در مركز عالم قراردارد. 

چه موقع كشف شد كه زمين بدور خورشيد مي چرخد ؟ 

قبول اين واقعيت مدت ها طول كشيد . در سال 1543 ميلادي يك منجم لهستاني به نام نيكلاس كوپرنيك De Revolutionibus را منتشر كرد كه مشخص مي كرد سيارات به دور خورشيد گردش مي كنند اما نظريه او با تعليمات كليساي كاتوليك مغايرت داشت و كليسا قدرتمندترين سازمان اجتماعي و سياسي آن زمان بود . عقيده هايي مانند طرح خورشيدمركزي كه در جهان تفكر بديع بودند سزاوار كيفر مرگ بودند . بنابراين اگرهم تعدادي ديگر ازمنجمان طرح كپرنيك را مي پذيرفتند از تصديق كردن آن هراس داشتند . در سال1632 گاليلئو گاليله ، يكي از برجسته ترين منجمان در طول تاريخ ، سرانجام يك كتاب در حمايت از نظريه كپرنيك منتشر كرد . كليساي كاتوليك روم گاليله را براي محاكمه به خاطر بدعت گذارن احضار كرد و اين منجم براي برگشتن از حرفش يا مرگ حق انتخاب داشت . گاليله دست از عقيده خود كشيد اما كليسا از پذيرفته شدن طرح خورشيد در عرف نمي توانست جلوگيري كند(در سال 1992كليساي كاتوليك روم رسما با گاليله و كپرنيك موافقت كرد.) 

چطور منجمان سريعايك ستاره را از ديگران تشخيص مي دهند؟ 

منجمان علاوه بر نقشه موقعيت ستارگان در آسمان تععن كردند كه كدام ستاره از ديگر ستارگان پرنورتر است . يك منجم يوناني به نام هيپاركوس جد بطلميوس ابتدا ستارگان را بر اساس روشنايي اشان طبقه بندي كرد . اوششطبقه روشنايي را با قدر شان ليست كرد (قدر يعني درخشش يك ستاره كه بر روي زمين نمايان مي شود . قدر يك ستاره تا حد زيادي در تعيين اينكه چقدر از زمين فاصله دارد موثر است ) هيپاركوس 20 ستاره از قدر اول را طبقه بندي كرد و ستارگان ضعيف يعني آنهايي كه با چشم غير مسلحديده مي شوند را در شش قدر طبقه بندي كرد. 

گاليلئو گاليله 

گاليله در پيزاي ايتاليا در 1564 در اواسط دوره رنسانس متولد شد . گاليله فقط اولين كسي كه تلسكوپ را روي ستارگان متمركز كرد نبود ، او همچنين ديدگاه متفاوتي نسبت به جهان ايجاد كرد . گاليله استاد نجوم ، رياضي ، فيزيك ، فلسفه و تبليغات بود . تصور او (و احتمالا واقعيت ) از يك نبوغ ذاتي بود : زيرك شوخ و اما زننده بود . مردم مهم انجمن او را جستجو مي كردند - تا وقتي كه كار منفور و خطرناك حمايت از ديدگاه خورشيد مركزي كپرنيك راجع به منظومه شمسي رادر كارهايش انتشار داد: 

ما اين حقيقت را پذيرفتيم كه خورشيد در مركز منظومه شمسي است و ما ممكن است گفته باشيم ((هركس ميداند كه خورشيد به دور زمين مي چرخد وفقط تعداد كمي دانشمند ديوانه فكر ميكنند غير از اين است.)) 

در سال 1543 نيكولاس كوپرنيكوس رساله پيشنهادي اش را كه تمام سيارات به انظام زمين به دور خورشيد مي چرخند منتشر كرد .اين پيشرفت غير منتظره براي عده اي به طور محرمانه خوشايند بود برا قدرتمندترين دولت اروپا در آن زمان -كليساي كاتوليك روم - در وضع موجود مسلما منفعتي وجود داشت . با اين همه عقايد نظام -و توانايي اش - رويه زمين مركزي در جهان باقي ماند. 

گاليله به طور آشكارا از ديدگاه جهاني كپرنيكوسدر مقابل كليسا حمات كرد . روش رهبر كليسا با ديگر بدعت گذاران ناديده گرفتن آنها يا آسيب رساندن به آنها با برخي شرايط بود . اماكليسا نمي توانست گاليله را ناديده بگيرد . 

در سال 1634 گاليله به دادگاه كليسا آورده شد و ادعا كرد كه دست از عقايد بدعت گذارانه اش درباره منظومه شمسي برداشته است . 

روبه رو شدن با شكنجه و مرگ ، گاليه را وادار به تسليم شدن كرد . او هنگاميكه اتاق محاكمه را ترك كرد - زير لب- گفت بي اعتنا به آنچه مجبور به گفتن شده بود ادعا كرد كه زمين هنوز به دور خورشيد مي چرخد. 

گاليله بقيه عمر خود را در زير شيرواني خانه اي تا سال 1642 گذراند 355 سال بعد در سال1992 كليسا رسما طرح كپرنيك را در مورد متظومه شمسي پذيرفت. 

منبع : www.hupaa.com

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:50  توسط saman mahdanian  | 

کهکشان راه شیری


 

مقدمه

در شبی تاریک و صاف ، ستارگان چنان می‌درخشند که گویی می‌توان با دست آنها را لمس کرد. در واقع بیشتر ستارگان قابل دید برای چشم غیر مسلح ، در محدوده یک هزار سال نوری واقع هستند. گذشته از ستارگان چشمک زن ، نواری مه مانند و کم نور در سرتاسر آسمان کشیده شده است که به آن راه شیری می‌گوییم. این مه حفره فام ، دهها هزار سال نوری با ما فاصله دارد. با دوربین دو چشمی یا تلسکوپ کوچک ، به صورت اجتماع انبوهی از هزاران هزار ستاره کم نور دیده می‌شود. گرچه این ستارگان بسیار دور دست هستند، ولی مجموع نور آنها را می‌توان با چشم دید. 

مشخصات کهکشان راه شیری

کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود 500 میلیارد ستاره است. این کهکشان حدود 10 میلیارد سال پیش ، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت. در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری هسته‌ای کروی قرار دارد که ممکن است شامل یک حفره سیاه نیز باشد. هسته توسط گروهی از دنباله‌های مارپیچی در برگرفته شده است. این دنباله‌ها از ستاره‌های فروزان تازه شکل یافته تشکیل شده‌اند. هسته و قرص کهکشان با هاله‌ای از ستاره‌هایی با طول عمر بسیار زیاد ، در بر گرفته شده‌اند.

قطر هسته یک کهکشان در حدود 10000 سال نوری است. قسمت احاطه کننده هسته دارای قطری برابر با 100000 سال نوری و ضخامتی برابر با 1000 سال نوری است . هاله کهکشان دارای قطری تا 50000 سال نوری است. منظومه شمسی (شامل ابر اوپتیک-اورت) با عرضی برابر با سه سال نوری نسبتا کوچک به نظر می‌رسد. خورشید با سرعتی حدود 220 کیلومتر (135 مایل) در ثانیه ، مرکز کهکشان را در مدت زمانی حدود 250 میلیون سال دور می‌زند. تا کنون خورشید 15 تا 20 دور به گرد هسته کهکشان چرخیده است. 
گذر صورتهای فلکی از راه شیری

بیرون از راستای راه شیری تعداد بسیار کمی ستاره کم نور وجود دارد. بطوری که درخشش مبهمی نیز از آنها آشکار نمی‌شود. به علت آنکه راه شیری دایره کاملی در سرتاسر آسمان تشکیل می‌دهد، در هر نقطه روی زمین می‌توان بخشهایی از آن را دید. چند صورت فلکی مهم که راه شیری از میانشان می‌گذرد، شامل ذات الکرسی ، پرساوس ، ممسک الاعنه (ارابه ران) ، تکشاخ ، بادبان ، صلیب ، عقرب ، قوس ، دلو و دجاجه است. 

فراوانی میدان ستاره

انبوهترین میدان ستاره‌ای ، در راه شیری جنوبی قرار دارد که منظر زیبایی در آسیای جنوبی و آفریقایی جنوبی بوجود می‌آورد. برای رصد کنندگان واقع در نیمکره شمالی ، بهترین حالت راه شیری اواخر تابستان دیده می‌شود. هنگامی که دجاجه را بتوان در بالای سر دید. 

ماهیت راه شیری

ما منظره کهکشان عظیم و پرستاره‌ای را که درون آن زندگی می‌کنیم، به صورت راه شیری می‌بینیم. در کهکشان ما ، احتمالا صد هزار میلیون ستاره وجود دارد. ما در میان این کهکشان هستیم و به همین دلیل نمی‌توانیم شکل کلی آن را به آسانی تجسم کنیم. در واقع ، کهکشان راه شیری ، شبیه یک چرخ فلک غول پیکر است و دو بازوی پرستاره دارد، که چندین بار به دور بخش مرکزی پیچیده‌اند. طول کهکشان ما 100000 سال نوری است. 30000 سال طول می‌کشد تا یک پیام رادیویی از زمین به مرکز آن برسد. اگر ستارگان کهکشان را با سرعت سه ستاره در یک ثانیه بشماریم، هزار سال طول می‌کشد. 

قسمت نورانی راه شیری

روشن ترین بخش راه شیری در صورت فلکی قوس است. تلسکوپهای رادیویی فروسرخ ، علامتهای پرقدرتی از این منطقه آشکار می‌کنند. شاید درمرکز بیظلم کهکشان ما ، یعنی نقطه‌ای در راستای صورت فلکی قوس ، سیاهچاله بسیار بزرگی وجود داشته باشد که آزادانه ستارگان و سیاره‌ها را می‌بلعد و توده انبوهی از آنها را در کنار هم جمع می‌کند. 
img/daneshnameh_up/4/4e/Milkyway.jpg
عکس اشعه X از کهکشان راه شیری توسط ناسا

تغییر صورتهای فلکی

چرخش آرام کهکشان ما که در آن بخشهای مرکزی پیوسته از قسمتهای بیرونی پیشی می‌گیرند، به این معنی است که ستارگان نیز بطور مداوم در پهنه آسمان حرکت می‌کنند. در چند میلیون سال آینده ، منظره صورتهای فلکی در نتیجه این حرکت بی وقفه ستارگان تغییر حالت خواهد داد. 

مباحث مرتبط با عنوان

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:44  توسط saman mahdanian  | 

منظومه شمسی
مقدمه

شکل گیری منظومه شمسی حدود 5 میلیارد سال پیش ، از ابری متشکل از گاز و غبار بین ستاره‌ای ، آغاز گردید. جاذبه باعث انقباض ابر شده و کره متراکمی از گاز در مرکز ابر بوجود آورد. جاذبه همچنین باعث دوران هر چه سریعتر ابر شد. هنگام دوران، مواد موجود در ابر، پهن شده و حلقه ای به وجود آمد که نواحی متراکم مرکزی را در بر می گرفت. سرانجام در این ناحیه متراکم ، گرمای لازم برای وقوع واکنشهای هسته‌ای فراهم گشت و بدین ترتیب ، ستاره خورشید بوجود آمد. اعضای کوچکتر منظومه شمسی از مواد موجود در این حلقه بوجود آمدند. این اعضاء عبارتند از سیارات ، سیارکها و ستاره دنباله دارimg/daneshnameh_up/2/2b/Solarsystem.jpg
img/daneshnameh_up/2/22/Manzoomeshamsi.jpg
میلیونها سال طول کشید تا منظومه
شمسی از ابری متشکل ازگاز و غبار ، پدید آمد.

خانواده منظومه شمسی

تمام اجرام آسمانی که در یک منظومه مداری قرار دارند، تحت تأثیر جاذبه‌ای دو جانبه به دور یک جرم مشترک مرکزی می‌چرخند. در منظومه زمین _ ماه مرکز جرم مشترک در فاصله 4748 کیلومتری (2950مایلی) هسته زمین قرار داشته و از سطح زمین خارج نشده است. در مورد منظومه شمسی ، مرکز جرم مشترک همواره با تغییر موقعیت نسبی سیاره‌ها ، در حال تغییر است. این مرکز در فاصله‌ای حدود 300000 کیلومتر (186000 مایل) خارج از سطح خورشید قرار دارد. 

سیارات منظومه شمسی

تمام خصوصیات زیر در مقایسه با زمین می‌باشد

سیارهقطر
استوا
جرمشعاع
مدار
سالروز
عطارد0.3820.060.380.24158.6
زهره0.9490.820.720.615-243
زمین1.001.001.001.001.00
مریخ0.530.111.521.881.03
مشتری11.23185.2011.860.414
زحل9.41959.5429.460.426
سیاره اورانوس3.9814.619.2284.010.718
نپتون3.8117.230.06164.790.671
پلوتون*0.240.001739.5248.56.5
سدنا*-----img/daneshnameh_up/7/7c/Portraitdefamille.jpg
اندازه سیارات نسبت به خورشید و همینطور
محل قرار گرفتن قمرهای سیارات منظومه شمسی

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 15:35  توسط saman mahdanian  | 

خسوف و کسوف


کسوف و خسوف


خورشید گرفتگی (کسوف) زمانی رخ می‌دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار گیرد، در این صورت سایه ماه روی زمین می‌افتد و ناحیه‌ای از زمین که در سایه کامل ماه قرار می‌گیرد، کاملاً تاریک می‌شود.
img/daneshnameh_up/a/a6/phm028a.gif
به این تاریکی که در سایه کامل قرار دارد کسوف کامل گفته می‌شود.
در ماه گرفتگی (خسوف) نیز زمین بین خورشید و ماه قرار می‌گیرد و سایه زمین روی ماه تشکیل می‌شود.
img/daneshnameh_up/4/4c/phm028b.gif
پيش فرض تحليل و بررسي علمي خسوف و کسوفمقدمه:
گرفت‌هاي ماه و خورشيد از بدو تمدن بشري هميشه زيبا و جذاب به شمار نيامده است و چون اين پديده با اوضاع طبيعي اين دو جرم مهم آسمان زمين منافات داشته، لذا آن را شوم مي‌پنداشتند. ولي اكنون اين پديده فرصت زيبايي است تا انسان‌ها را با اين طبيعت فرموش شده آشتي دهد.
نوشتن پيش‌گزارش كار مرسومي است كه در جامعة نجوم آماتوري براي رد و بدل كردن يك‌سري اطلاعات پيش‌رصدي ارزشمند انجام مي‌شود. در گرفت‌هاي ماه و خورشيد نيز وضعيت به همين منوال است و اگر دقت كنيد بولتن‌هاي مفصلي در دنيا براي آن تهيه مي‌شود.حال تصميم داريم تا در اين پيش‌گزارش اطلاعات جامعي را از دو پديدة جذاب كسوف و خسوف كه در اسفند ماه 1385 در پيش داريم، در اختيار علاقه‌مندان به اين پديده‌هاي طبيعي قرار دهيم. اميد است تا مورد پسند علاقه‌مندان قرار گيرد.
كسوف و خسوف چگونه رخ مي‌دهد؟
همان‌طور كه مي‌دانيد اجسام اطراف ما دو حالت دارند. يا منير هستنيد و از خود نور ساطح مي‌كنند و يا غيرمنير هستند و نور اجسام منير اطراف خود را منعكس مي‌كنند و از طريق نور آن‌ها سايه توليد مي‌كنند. در فضاي منظومة شمسي، خورشيد پرتو افشاني مي‌كند و اجسام كدري مانند ماه و زمين نور آن را باز تابش مي‌كنند و در خلاف جهت تابش آن سايه نيز توليد مي‌كنند. زمين در مداري بيضي شكل به دور خورشيد مي‌گردد كه از ديد ناظرين بر روي سطح آن به نظر خورشيد در حال چرخش است؛ اين مدار در اصطلاح دايرة‌البروج (دايره انقلاب خورشيدي) نام دارد. ماه نيز در مداري بيضي شكل به دور زمين مي‌گردد. حال در اين صورت اگر ماه از فضاي بين خورشيد و زمين عبور كند سايه ماه بر زمين مي‌افتد و كسوف روي مي‌دهد و اگر زمين در بين ماه و خورشيد قرار گيرد سايه زمين بر ماه مي‌افتد و شاهد يك خسوف خواهيم بود. اما فاصلة زمين از خورشيد آن‌قدر كم است كه ما ابعاد خورشيد را مي‌توانيم تشخيص دهيم. لذا علاوه بر سايه، نيم‌سايه نيز در اطراف ماه و زمين به‌وجود مي‌آيد.

چرا در هر ماه شاهد گرفت نيستيم؟
صفحة مداري ماه و زمين منطبق بر هم نيستند و به اندازه‌ي 2/5 درجه با يكديگر فاصله دارند. پس اين دو صفحه در دو نقطه همديگر را قطع مي‌كنند كه در اصطلاح به گره‌هاي صعودي (زماني كه ماه در حال رفتن از جنوب دايرة‌البروج به شمال آن است) و نزولي (زماني كه ماه در حال رفتن از شمال دايرة‌البروج به جنوب آن است) مشهورند. در واقع اگر يكي از گره‌ها در ميان زمين و خورشيد و ماه نيز همزمان در پايان ماه قمري باشد، شاهد يك كسوف خواهيم بود. و همزمان اگر ماه در حالت بدر باشد در گرة مقابل شاهد يك خسوف خواهيم بود. قطر زاويه‌اي ماه و خورشيد در آسمان 5/0 درجه قوسي است و حال اگر صفحة مداري ماه بر صفحة مداري زمين منطبق بود يا زاويه‌اي كمتر از نيم‌درجه داشت، آنگاه ما هر ماه شاهد يك خسوف در وسط و يك كسوف در پايان ماه قمري بوديم.


ولي اين گره‌ها به دليل حركت زمين به دور خورشيد جاي ثابتي در آسمان ندارند. در واقع ماه زماني‌كه در مدت 21222/27 (ماه گره‌اي) يك دور كامل به گرد مدار خود مي‌چرخد، در اين مدت خورشيد در آسمان زمين تقريباً به اندازه‌ي 30 درجه جابه‌جا شده است و ماه ناچار است كه دو روز ديگر وقت صرف كند تا به خورشيد برسد كه اين مدت به طور متوسط برابر 53056/29 (ماه هلالي) است. با توجه به اين مسأله، گره‌هاي ماه از ديد ناظرين بر روي زمين حركت قهقرايي (پس‌رونده) پيدا مي‌كنند و اين گره‌ها هر ماه حدود 30 درجه در آسمان به سمت غرب حركت مي‌كنند. به وضوح مشخص است كه در عرض گذشت شش ماه گره‌ها دوباره در امتداد زمين و خورشيد قرار مي‌گيرند و تنها كافي است كه ماه در نزديگي يكي از گره‌ها باشد تا حداقل يك كسوف و يك خسوف را شاهد باشيم.

اين نظم در رخ دادن گرفتگي باعث به وجود‌آمدن دوره‌هاي منظمي در تكرار گرفتها مي‌شود. اين دوره‌ها ممكن است كوتاه و يا طولاني باشد. دوره‌هاي كوتاه مدت عبارتند از 1- دورة رشته‌اي و 2- دورة 47 ماه قمري. و دوره‌هاي بلند مدت عبارتند از: 1- دورة ساروس (Saros) و 2- دورة اينكس (Inex). اين دوره‌ها از نظم كوتاه و طولاني حاصل از حركت گره‌ها ايجاد مي‌شود. حال بهتر است كه با تعدادي از اين دوره‌ها آشنا شويم.
دوره‌ي كوتاه مدت رشته‌اي
اين دوره را در واقع زير مجموعة دروه‌هاي ساروس و اينكس مي‌نامند. اين مجموعه نظمي جالب دارد كه هر شش ماه قمري تكرار مي شود. در واقع اين مجموعه كوتاه‌ترين دوره را براي تكرار گرفتگي بيان مي‌كند. (5 Inex-8 Saros=6)
روز 8794365/176=5/6×212221/27
روز 183534/177=6×530589/29
روز 304/0= 8794365/176- 183534/177
درجه 022/4=212/27÷360×304/0
براي مثال در خورشيد‌گرفتگي هر رشته‌ي اين مجموعه با يك كسوف جزئي در يكي از قطبين زمين آغاز مي‌شود و كسوف بعدي در گرة مخالف و در سوي ديگر قطبين زمين كار را ادامه مي‌دهد و هر يك از اين دو گره رفته رفته به استوا نزديكتر شده و پس از عبور از استوا در سوي مخالف قطبين زمين به پايان مي‌رسد. چون در هر گرفت، گره به مقدار 022/4 درجه به سمت شرق حركت مي‌كند پس ديري نمي‌پايد كه با حدود 8 تا 9 گرفت، رشته به سرعت تمام مي‌شود و چون حركت گره جلورونده است پس نزديك به اتمام يا بعد از اتمام رشته، دورة بعدي يك ماه زودتر آغاز مي‌شود كه در تقويم قمري به طور واضح مشهود است. در اين جابه‌جايي رشته، ممكن است باعث شود كه در عرض يك ماه دو گرفت داشته باشيم و در واقع چون جايه‌جايي شش ماه بعد در گره مخالف رخ مي‌دهد پس ممكن است در يك سال قمري چهار كسوف يا خسوف رخ دهد. در هر رشته، معمولاَ ابتدا با چند كسوف غير مركزي (جزئي و نيمسايه‌اي) آغاز مي‌شود و سپس رشته به طرف كسوف‌هاي مركزي (كلي و حلقوي) پيش مي‌رود و سپس رشته با چند كسوف غير مركزي پايان مي‌يابد. حتي اگر در آغاز و پايان رشته شاهد كسوف مركزي باشيم آن كسوف در قطبين زمين رخ مي‌دهد. در جدول زير حركت رشته‌اي را در دوره‌هاي ساروسي مشاهده مي‌كنيد.
ساروس‌هاي پير در بالا، ساروس‌هاي ميان‌سال در وسط و ساروس‌هاي جوان در پايين جدول قرار دارند. جال‌است بدانيد كه با گذشت 5 رشته يك دورة ساروس تكرار مي‌شود.دروه‌ي بلند‌مدت ساروس: در دوره‌ي ساروس بعد از سپري شدن 223 ماه قمري و 242 ماه گره‌اي، گره‌ي صعودي و نزولي تقريباً در مكان سابق خود در فضا قرار مي‌گيرند.
روز 357/6585=242×212221/27
روز 321/6585=223×530589/29
روز 036/0= 322/6585- 357/6585
درجه 478/0=212/27÷360×035/0
در واقع در يك دوره‌ي ساروسي كه 03/18 سال شمسي (تقريباً 18 سال و 10 يا 11 روز و 8 ساعت) طول مي‌كشد، خط گره به دليل پيشي گرفتن ماه گره‌اي از ماه هلالي با اختلاف 478/0 درجه به سمت شرق جابه‌جا مي‌شود و با اختلاف 8 ساعت، باعث جابه‌جايي 120 درجه‌اي مسير گرفت به سمت غرب بر روي زمين مي‌شود. در يك دوره‌ي ساروسي مربوط به كسوف، اگر ماه در گره‌ي صعودي باشد كسوف از قطب جنوب زمين با چند كسوف جزئي كار خود را آغاز مي‌كند و بعد از گذشت 69 تا 83 گرفت در قطب شمال زمين كار خود را به پايان مي‌رساند و متعاقباً در گره‌ي نزولي برعكس اين حالت رخ مي‌دهد و با اين حساب هر دوره ساروسي تقريباً عمري بين 1200 تا 1500 سال دارد. براي نمونه در تصوير زير دوره‌ي ساروس 139 (كسوف 09 فروردين 1385 از اين چرخه است) را مشاهد مي‌كنيد كه گرفت‌هاي مركزي آن، چگونه طي 1262سال كره‌ي خاكي ما را در مي‌نوردد.دوره‌ي بلند‌مدت اينكس: اين دوره در قبال دوره‌ي ساروس از شهرت بسيار پايين اما از دقت بيشتري برخوردار است و توسط «ون دنبرگ» كشف شده است و برتري آن اين است كه هر دو گره‌ي صعودي و نزولي را پوشش مي‌دهد. اين دوره بعد از سپري شدن 358 ماه قمري و 5/388 ماه گره‌اي يكي در ميان در دو گره‌ي متفاوت روي مي‌دهد.
روز 948/10571=5/388×212221/27
روز 951/10571=358×530589/29
روز 003/0= 948/10571- 951/10571
درجه 040/0=212/27÷360×003/0
در واقع بر عكس دوره‌ي ساروس هر كسوف در اين رشته به اندازه‌ي 040/0 به سمت شرق جابه‌جا مي‌شود (حالت پيش‌رونده). اين مقدار برابر 945/28 سال شمسي (28 سال و 344 روز و تقريباً 23 ساعت) است. در يك دوره‌ي اينكس كسوف‌ها دقيقاً يكي در ميان در دو قطب مخالف زمين تكرار مي‌شوند. در واقع اين مجموعه از ابتدا از قطبين زمين با حدود 140 كسوف جزئي آغاز مي‌شود و پس از حركت به سمت استوا و مركزي شدن كسوف، در حدود 250 كسوف به سمت استوا روي مي‌دهد و پس از آن، مجموعه با 250 كسوف مركزي ديگر دوباره به سمت قطبين بر مي‌گردد و سپس دوباره به سمت استوا تغيير مسير داده و با 140 كسوف جزئي به پايان مي‌رسد. به دليل حركت بسيار آهستة گره‌هاي اين چرخه (040/0 درجه) در هر دوره، تناوب فوق به قدري وسيع است كه مي‌تواند بسياري از دوره‌هاي ساروسي را در خود جاي دهد. در مجموع دوره‌ي اينكس مي‌تواند حاوي 780 كسوف باشد كه عمري بالغ بر 23 هزار سال خواهد داشت! در جدول زير كه توسط «ون دنبرگ» تهيه شده در ستون‌هاي عمودي دوره‌هاي ساروس و در ستون‌هاي افقي دوره‌هاي اينكس قرار دارد. با دو خط وصل شده نيز مي‌توانيد دورة رشته‌اي را در اين جدول بيابيد.
«ون دنبرگ» در تحقيقات خود متوجه شد كه به طور متوسط ابتداي هر دوره‌ي اينكس (هر 29 سال يك‌بار) يك ساروس جديد شكل مي‌گيرد.
دورة رشته‌اي در گرفت‌هاي ماه به چه شکل است؟
در يك دوره‌ي رشته‌اي، نظم حاصل از روي‌داد خسوف در هر 6 ماه قمري ملاك قرار مي‌گيرد. در اين دوره به دليل حركت قهقرايي (بازگشتي) گره‌هاي ماه بر روي دايرة‌ابروج كه دليل آن فاصله‌ي به وجود آمده در ماه گره‌اي و ماه قمري كه معادل 30 درجه در هر ماه است، شرايط روي‌داد خسوف هر شش ماه فراهم مي‌شود. لذا هر شش ماه بايد انتظار روي‌داد يك خسوف را داشته باشيم. ولي اين چرخش دقيق نيست و در هر دوره، گره‌‌هاي صعودي و نزولي بر روي نيمسايه و سايه‌ي زمين حركتي پيش‌رونده دارند. يك رشته زماني آغاز مي‌شود كه گره‌ي ماه در ابتداي رشته باشد و معمولاً آغاز رشته اغلب با يك خسوف نيمسايه‌اي و در مواردي با خسوف جزئي است. سپس هر دو گره وارد مراحل مركزي خسوف مي‌شوند و در مركز رشته فقط خسوف كلي رخ مي‌دهد. در ادامه، گره‌ها به سمت خارج سايه پيش‌روي مي‌كنند تا جايي كه با رخ‌دادن چند خسوف ديگر كه اكثر آن‌ها جزئي و نيمسايه‌اي هستند رشته پايان مي‌يابد و دو گره ماه قبل وارد ميدان مي‌شوند و رشته‌ي جديد كار خود را آغاز مي‌كند. در واقع دليل عقب‌گرد خسوف‌ها در تقويم قمري را به همين علت شاهد هستيم. با اين حساب در يك رشته‌ي‌ ماه‌گرفتگي، حداقل 8 و حداكثر 9 خسوف رخ مي‌دهد.
علي‌رغم تصور ما در خسوف نيز مانند كسوف طي يكسال شاهد حداقل 2 و حداكثر 5 خسوف هستيم. آخرين باري كه 5 خسوف در يكسال روي داده است به سال 1879 ميلادي باز مي‌گردد و در اين سال 4 خسوف نيمسايه‌اي به همراه يك خسوف جزئي مهمان آسمان شب بوده است. چنين اتفاقي تا قرن بيست و دوم و سال 2132 ميلادي تكرار نخواهد شد. آخرين باري كه 4 خسوف رخ داده است به سال 1991 ميلادي باز مي‌گردد و تا سال 2020 ميلادي نيز شاهد چنين رويدادي نخواهيم بود.
در جدول رشته‌اي، مركز رشته با رنگ زرد مشخص شده است. در مركز رشته همواره خسوف كلي روي مي‌دهد و نكتة قابل توجه در خسوف‌هاي بلند مدت، فرد بودن رشته است. مانند خسوف 26 تير 1379 كه طولاني‌ترين خسوف كلي قرن گذشته را به خود اختصاص داد. اگر رشته زوج باشد معمولاً يكي از خسوف‌هاي دو رديف، بيشترين مدت خسوف كلي را در رشته به خود اختصاص مي‌دهد.


دورة ساروسي در گرفت‌هاي ماه چگونه رخ مي‌دهد؟
در بررسي دورهاي حاضر ساروس در خسوف به اين نتيجه مي‌رسيم كه چرخه با حداقل 7 و حداكثر 24 خسوف نيمسايه‌اي آغاز مي‌شود. اگر قطر نيمسايه به حدي باشد كه ماه بتواند به‌طور كامل درون آن قرار گيرد آن‌گاه در نوع نادرتر خسوف نيمسايه‌اي، ماه به‌طور كامل وارد نيمسايه مي‌شود. سپس ماه در چرخه‌ي ساروسي رفته رفته به سمت سايه پيش روي مي‌كند و تا زماني كه ماه به‌طور كامل وارد سايه نشده، حداقل 6 و حداكثر 23 خسوف جزئي رخ مي‌دهد تا خسوف‌هاي كلي آغاز شود. سپس ماه درون سايه قرار مي‌گيرد و بسته به قطر سايه و ميزان حركت گره‌ها در هر دوره‌ي ساروسي، حداقل 11 و حداكثر 29 عدد خسوف كلي رخ مي‌دهد. سپس چرخه به سمت خسوف جزئي و خسوف نيمسايه‌اي پيش مي‌رود و پايان مي‌يابد. تعداد خسوف در يك چرخه‌ي ساروسي بين 71 تا 84 عدد است و عمر چرخه نيز بين حداقل 11/1262 سال و حداكثر 5/1496سال به طول مي‌انجامد. اما به راستي كداميك از انواع خسوف‌ها نادرتر رخ مي‌دهد. در بررسي انجام شده بر روي 5 هزار سال ماه گرفتگي به اين نتيجه مي‌رسيم كه علي‌رغم تصورات ما خسوف كلي با 87/28 درصد كمترين رخداد و خسوف نيمسايه‌اي با 59/36 درصد بيشترين رخداد را به خود اختصاص مي‌دهد. اين تفاوت‌ها چشمگير نيست و طي قرن‌هاي مختلف، سهم هر يك از خسوف‌ها اعم از نيمسايه‌اي، جزئي و كلي با يكديگر متفاوت است. در هر قرن نيز به‌طور متوسط 78/238 خسوف رخ مي‌دهد. در قرن حاظر اين مقدار 230 عدد (87 نيمسايه‌اي، 58 جزئي و 85 كلي) است كه از حد ميانگين پايين‌تر است.
چند نوع كسوف روي مي‌دهد؟
گرفت در ساير سيارات منظومة شمسي كه اقماري در اختيار دارند همواره رخ مي‌دهد. ولي يا آن‌قدر قرص قمر از خورشيد كوچكتر است كه نمي‌تواند آن را بپوشاند و يا آن‌قدر بزرگ است كه علاوه بر خورشيد، جو آن را نيز بپوشانند. اما بر روي زمين همه چيز از يك تصادف جالب و نادر آغاز مي‌شود. خورشيد در حدود 400 برابر از ماه بزرگتر است و در عين حال 400 برابر از ماه به زمين دورتر. پس از ديد ناظرين زميني قطر ظاهري ماه و خورشيد در آسمان هم اندازه به‌نظر مي‌رسد.
اما اين پايان كار نيست. چون ماه و زمين در مداري بيضي شكل به گرد خورشيد مي‌گردند و تغيير اين فواصل باعث افزايش و كاهش قطر ظاهري ماه و خورشيد در آسمان زمين مي‌گردند. به جدول زير دقت كنيد.
نسبت قرص خورشيد به ماه 691/400= (قطر ماه) 3474× (قطر خورشيد) 1392000
اندازه
اوج فاصله‌ي ماه از زمين
اندازه
متوسط فاصله‌ي ماه از زمين
اندازه
حضيض فاصله‌ي ماه از زمين
فاصله‌ي زمين از خورشيد
ماه
446/361
406700
414/382
384400
189/402
365500
147000000
دي
593/367
918/388
029/409
149000000
فروردين- مهر
740/373
421/395
869/415
152000000
تير
همان‌طور كه ملاحظه مي‌كنيد در فواصل مختلفي كه ماه از زمين و زمين از خورشيد دارد، حالات متفاوتي روي مي‌دهد. اگر قطر ماه و خورشيد با يكديگر برابر يا قطر ماه بزرگتر باشد در اين صورت كسوف كلي رخ مي‌دهد. همان‌طور كه در جدول بالا مي‌بينيد بهترين زمان براي ديدن كسوف كلي زماني است كه ماه و زمين هر دو در حضيض فاصله‌ي خود قرار داشته باشند. آنگاه كافي است تا كسوف از ناحيه استوا عبور كند تا شاهد 07 دقيقه و 31 ثانيه كسوف كلي باشيم. در كسوف كلي محيط پيرامون ما تاريك مي‌شود و گويي شب فرا رسيده است. خورشيد فروزان كاملاً تاريك شده و تاج خورشيد كه در نور مرئي خورشيد ديده نمي‌شود بر گرد آن پديدار مي‌گردد. ثانيه‌هايي قبل و بعد از كسوف نيز دانه‌هاي بيلي كه حاصل تابش خورشيد از پشت دهانه‌ها و كوه‌هاي ناهموار ماه است پديدار مي‌گردند و منظره‌اي به يادماندني به جا مي‌گذارند.اگر قرص ماه از خورشيد كوچكتر باشد ديگر نمي‌تواند آن را بپوشاند و ناچار است سطح خورشيد را طي طريق (ترانزيت) كند كه در بهترين حالت حلقه‌اي از خورشيد بر گرد ماه مي‌ماند. به اين شكل از كسوف، حلقوي گويند. اگر زمين در حضيض و ماه در اوج مداري خود باشند، آنگاه حلقه‌ي بسيار كلفتي از خورشيد تشكيل مي‌شود. در اين صورت كسوف حلقوي با بيشينه‌اي معادل 12 دقيقه و 30 ثانيه اتفاق مي‌افتد. در كسوف حلقوي بروز هلال نادر خورشيد از زيبايي‌هاي آن محسوب مي‌شود.


حال اگر قطر ماه و خورشيد خيلي نزديك به هم باشد آن‌گاه اين انحناي زمين است كه با دور‌شدن و نزديك شدن سايه ماه به زمين باعث ايجاد يك كسوف مخلوط كلي- حلقوي مي‌شود. در اين حالت در ابتدا و انتهاي مسير، ماه نمي‌تواند قرص خورشيد را بپوشاند و شاهد كسوف حلقوي خواهيم بود. ولي در وسط مسير قطر ماه كمي بزرگتر شده و ثانيه‌هايي خورشيد را در پس خود پنهان مي‌كند. در مسير حلقوي، به دليل هم‌اندازه بودن سطح ماه و خورشيد دانه‌هاي بيلي به وفور ديده مي‌شود. در مسير كلي نيز به دليل كوچك بودن مخروط سايه، هوا بسيار روشنتر از كسوف‌هاي كلي ديگر است و ممكن است به دليل هم اندازه بودن سطح ماه و خورشيد شاهد پديده‌ي نادر دو حلقه‌ي الماس باشيم.در واقع كسوف كلي حلقوي در يك چرخه‌ي ساروسي باعث تغيير نوع كسوف در ادامه‌ي دوره مي‌شود كه بسته به نوع چرخه كه فاصلة ماه از زمين در حال كاهش باشد و يا افزايش از حلقوي به كلي و از كلي به حلقوي تغيير مي‌يابد.نوع چهارم كسوف‌ها جزئي است. كسوف جزئي در حالتي رخ مي‌دهد كه مخروط سايه در فضا قرار دارد و تنها نيمسايه است كه به زمين مي‌رسد. در اين حالت تمام مناطق واقع در مسير كسوف شاهد يك كسوف جزئي هستند و هر چه زمين به مخروط سايه معلق در فضا نزديك‌تر باشند، درصد پوشيدگي بيشتري از ماه (كه در قطبين زمين قرار دارد) را شاهد خواهيم بود. البته نيمسايه ماه در هر سه كسوف قبلي كه توضيح داده شد نيز وجود دارد و باعث كسوف جزئي مي‌شود و مناطقي كه در مخروط سايه قرار ندارند كسوف را به صورت جزئي خواهند ديد.
چند نوع خسوف روي مي‌دهد؟
همان‌طور كه در قسمت‌هاي قبل ذكر شد، پديده‌ي خسوف يا ماه گرفتگي زماني رخ مي‌دهد كه ماه از نيمسايه يا سايه‌ي زمين عبور كند. در اين حالت بسته به نوع عبور ماه سه نوع خسوف رخ مي‌دهد. اگر قسمت يا تمام ماه وارد نيمسايه زمين شود، خسوف نيمسايه‌اي روي مي‌دهد كه در اين حالت تنها از درخشندگي ماه مقداري كاسته مي‌شود. غلظت نيمسايه از خارج به داخل افزايش مي‌يابد، لذا هر چه ماه بيشتر وارد نيمسايه شود، مقدار كاسته‌شدن نور ماه (مانند خسوف 24 اسفند 1384) بارزتر خواهد بود.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 12:18  توسط saman mahdanian  | 

سایت های نجومی

سایت های نجومی:

سایت نجوم ایران http://www.noojum.com

انجمن نجوم اماتور ایران http://www.iaas.ir

آسمان پارسی http://www.parssky.com

باشگاه نجوم تهران http://www.astroc.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 16:2  توسط saman mahdanian  |